۴۹۴ واحد تولیدی فارس زیر چتر حمایت ویژه دولت سیزدهم

شیراز-ایرنا-با بررسی وضعیت ۱۷ بنگاه اقتصادی برای اخذ تسهیلات و رفع مشکلات در جلسه امروز (سه‌شنبه) کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید، تعداد بنگاه‌های اقتصادی حمایت شده فارس از ابتدای سال تاکنون به ۴۹۴ واحد رسید.

به گزارش خبرنگار ایرنا، حمایت از واحدهای تولیدی و بنگاه‌های اقتصادی نقش بسزایی در رشد اقتصادی کشور و تحقق شعار سال تحت عنوان «مهار تورم و رشد تولید» دارد، از این رو تلاش برای پیگیری مشکلات و رفع نیازهای این واحدهای صنعتی در دستورکار دولت سیزدهم قرار گرفته است.

۴۹۴ واحد تولیدی فارس زیر چتر حمایت ویژه دولت سیزدهم

رئیس دولت سیزدهم که معتقد است موفقیت‌های حاصله در بازگرداندن واحدهای تولیدی و صنعتی راکد به چرخه تولید، افزون بر کمک به رشد و رونق اقتصادی، باعث احیای فرصت‌های شغلی از دست رفته و ارتقای امید و اعتماد عمومی می‌شود، همواره به فعالان اقتصادی نیز این امیدواری را می‌بخشد که دولت در حمایت و پشتیبانی از رونق تولید عزم جدی دارد.

وی اخیرا در مراسم احیای کارخانه قند یاسوج اعلام کرد که حدود پنج هزار واحد صنعتی، تولیدی و اقتصادی راکد در دولت سیزدهم ‌احیا شده و باقی واحدهایی که در دهه گذشته تعطیل یا نیمه‌تعطیل شده‌اند نیز باید احیا شوند.

احیای یک هزار و ۷۵۱ واحد غیرفعال در سال ۱۴۰۱

این در حالیست که سال گذشته ۲۱۵مورد از مشکلات واحدهای تولیدی در قالب سامانه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید شناسایی شد و از آنجا که یکی از سیاست‌های دولت سیزدهم احیای واحدهای تولیدی راکد و نیمه‌تعطیل است، حل این مشکلات در دستور کار قرار گرفت.

بر اساس آمارها، در سال ۱۴۰۱ ، یک‌هزار و ۷۵۱ واحد راکد و غیرفعال به چرخه تولید و فعالیت بازگشتند که از این تعداد، یک‌هزار و ۲۹۸ واحد در داخل شهرک‌های صنعتی و ۴۵۳ واحد در خارج از این شهرک‌ها بوده‌اند.

این مهم با سرمایه‌گذاری ۲۰۶ هزار و ۲۱۹ میلیارد ریالی به انجام رسید که اشتغال‌زایی برای ۳۴ هزار و ۶۷۳ نفر را به دنبال داشته است.

تشکیل مستمر کارگروه رفع موانع تولید

یکی از مهمترین رویکردها برای احیا، راه‌اندازی واحدهای تولیدی و حفظ و ارتقاط شرایط بنگاه های اقتصادی فعال در دولت سیزدهم، برگزاری مستمر کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید در استان‌های مختلف کشور است.

امسال تحقق شعار سال سرلوحه امور و برنامه‌های کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان فارس است.

جلسات مربوط به این کارگروه در فارس نیز هر هفته در روزهای سه‌شنبه به ریاست استاندار فارس و دبیری اداره‌کل صنعت، معدن و تجارت استان و با هدف تسریع در رسیدگی به مشکلات سرمایه‌گذاران، توسعه و رونق کسب و کارها و افزایش اشتغالزایی تشکیل می‌شود.

۴۹۴ واحد تولیدی فارس زیر چتر حمایت ویژه دولت سیزدهممشکلات کدام واحدهای تولیدی تاکنون برطرف شده؟

در نخستین جلسه کارگروه‌های تسهیل و رفع موانع تولید و احیای واحدهای تولیدی راکد استان فارس در سال جاری که ۱۵ فروردین ماه برگزار شد، مشکلات و چالش‌های پیش روی ۲۰ بنگاه اقتصادی بررسی و تصمیمات عملیاتی برای رفع آن اتخاذ شد، این بنگاه‌ها در زمینه تولید آب معدنی، تولید فرآورده‌های گوشتی، تولید کاشی و سرامیک, گچ، تولید گندله آهن، ادوات کشاورزی، عصاره شیرین بیان و تجهیزات کشاورزی فعالیت داشتند و تقسیط بدهی و صدور مجوز تخصیص زمین و درخواست تسهیلات مهمترین مسایل مقابل روی فعالیت این واحدها بود.

همچنین در دومین جلسه این کارگروه که ۲۲ فروردین ماه برگزار شد، مشکلات ۲۴ بنگاه اقتصادی که در زمینه باغ زیتون، پودر عصاره شیرین بیان، قطعات خودرو، خیاطی، پلیمر، بتن سیال معمولی، آلومینیوم فعالیت می‌کردند و درخواست‌هایی مانند یارانه آبیاری قطره‌ای، تقسیط بدهی، تسهیلات، تعیین تکلیف بدهی، تعیین تکلیف مابه التفاوت نرخ سوخت مهمترین مسایل آنها بود که مورد بررسی قرار گرفت و تصمیم‌گیری لازم برای رفع مشکلات آنان انجام شد.

در سومین جلسه کارگروه‌های تسهیل و رفع موانع تولید و احیای واحدهای تولیدی راکد استان فارس نیز موانع ۵۳ بنگاه اقتصادی برداشته شد؛ این بنگاه‌های اقتصادی در زمینه تولید و بسته بندی روغن نباتی، تولید ترانس برق، خاتم کاری، تولید قوطی فلزی کنسرو، الکل طبی، لوله‌های پلی اتیلن، گلخانه، رب‌گوجه و ترشیجات فعالیت می‌کردند و درخواست‌هایی همچون اقاله سهام، تأمین برق، آب و گاز، درخواست تسهیلات، تمدید تسهیلات، تعیین تکلیف تسهیلات و تعیین تکلیف بدهی داشتند.

مسئولان ارشد و اقتصادی استان در چهارمین جلسه این کارگروه در ۱۲ اردیبهشت ماه سال جاری، درخواست‌های ۳۷ بنگاه اقتصادی را بررسی و مصوبات راهگشایی برای رفع موانع پیش روی این بنگاه‌ها به تصویب رساندند، این بنگاه‌های اقتصادی در زمینه تولید تخم‌مرغ، خدمات (شهرک صنعتی دارویی بیضا)، تجهیزات مخابراتی، گازهای صنعتی و سازه‌های فلزی، سبدسازی، درب و پنجره دوجداره، انواع جعبه و محفظه پلاستیکی فعالیت داشتند و با مشکلاتی در خصوص تأمین آب مورد نیاز، ترخیص کالا، تعیین تکلیف بدهی و درخواست تسهیلات مواجه بودند.

۴۹۴ واحد تولیدی فارس زیر چتر حمایت ویژه دولت سیزدهم


در پنجمین جلسه کارگروه‌های تسهیل و رفع موانع تولید و احیای واحدهای تولیدی راکد استان نیز که ۱۹ اردیبهشت ماه برگزار شد، مسایل ۳۹ بنگاه اقتصادی مورد بررسی قرار گرفت و تصمیمات لازم برای رفع مشکلات آنها اتخاذ شد، این بنگاه‌های اقتصادی در زمینه تولید کاتتر شریانی، جایگاه سوخت، فرآوری سیب زمینی، روغن موتور، سنگبری، تولید انواع لبنیات سنتی و دیگر زمینه ها فعالیت می‌کردند که با مشکلاتی از جمله تأمین ارز، آب، درخواست تسهیلات و تغییر کاربری مواجه بودند و برای رفع موانع پیش رو آنها تصمیمات و راهکارهای قانونی برای گره گشایی از مشکلات اتخاذ شد.

همچنین در جلسه ۲۷ اردیبهشت ماه این کارگروه که ششمین جلسه در سال جاری بود، مشکلات ۳۸ بنگاه اقتصادی رسیدگی شد، در این جلسه موضوعات ۳۸ بنگاه اقتصادی در زمینه تولید رزین، گاوداری، فرآورده‌های گوشتی آماده، نمک، ورق پلی استایرن، قطعات پلاستیکی تزریقی و بادی و میلگرد بررسی و در خصوص رفع ایرادات وارده از سوی ادارات گمرک و استاندارد، تأمین برق مورد نیاز، تعیین تکلیف بدهی، مجوز استفاده نمک از دریاچه مهارلو و درخواست تسهیلات و موارد دیگر تصمیم گیری و مصوبات مربوطه جهت اجرا به دستگاه‌های اجرایی و بانک‌های عامل اعلام شد.هفتمین جلسه کارگروه‌های تسهیل و رفع موانع تولید و احیای واحدهای تولیدی راکد استان هم دوم خرداد ۱۴۰۲ به ریاست استاندار فارس برگزار و مشکلات ۲۴ بنگاه اقتصادی استان در این نشست رفع شد، این بنگاه‌های اقتصادی در زمینه تولید چینی آلات بهداشتی، گاوداری، قطعات پلیمری و ظروف شیشه‌ای، تولیدی نوین صنایع دستی، خاتم کاری و اسپیلت کم مصرف فعالیت می‌کردند و با مشکلاتی در خصوص تعیین تکلیف بدهی و غیره مواجه بودند که تصمیمات راهگشا در این زمینه اتخاذ شد.

هشتمین جلسه این کارگروه نیز هشتم خردادماه ۱۴۰۲ به ریاست استاندار فارس برگزار شد. در این جلسه مسایل و مشکلات ۳۱ بنگاه اقتصادی و تولیدی فعال در زمینه قطعات فلزی و پلیمری، فرآورده‌های گوشتی آماده و نیمه آماده، فرآوری سیب زمینی، تولید نمک، زغال، آجر، شن و ماسه، آسفالت، گچ و آهن، فرآورده‌های نفتی، کاغذ و کارتن مطرح و در زمینه تعیبن تکلیف بدهی، پیگیری دریافت تسهیلات، پیگیری مصویه قبلی درخصوص مجوز استفاده از نمک دریاچه مهارلو، تعیین تکلیف تأمین سوخت مورد نیاز، قبول سند محل اجرای طرح بعنوان وثیقه، اقاله تسهیلات و سایر موارد، مورد بررسی قرار گرفت و تصمیمات گرفته شده برای رفع مشکلات به دستگاه‌های مربوط ابلاغ شد.

۴۹۴ واحد تولیدی فارس زیر چتر حمایت ویژه دولت سیزدهمدر نهمین جلسه این کارگروه که سه‌شنبه ۱۶ خردادماه برگزار شد، مشکلات ۳۵ بنگاه اقتصادی مورد بحث و بررسی قرار گرفت. در این جلسه نیز مسایل و مشکلات این بنگاه‌های اقتصادی و تولیدی در زمینه تولید رب گوجه فرنگی و ترشیجات و شوریجات، خدمات، پیمانکاری، تولید کاغذ و کارتن و تیغ جراحی با هدف تعیین تکلیف بدهی، پاسخ استعلام و اقاله مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت مصوبات و تصمیمات لازم اتخاذ و به دستگاه‌های ذیربط ابلاغ شد.

همچنین در دهمین جلسه این کارگروه که ۲۳ خردادماه برگزار شد، مسایل و مشکلات ۳۶ بنگاه اقتصادی و تولیدی فعالیت در زمینه قند وشکر، روغن خوراکی، کاشی و سرامیک، گاو داری، تولید آهک و برش انواع سنگ بررسی و در خصوص موضوعاتی همچون تعیبن تکلیف بدهی، صدور مفاصا حساب، تامین برق و درخواست تسهیلات، تصمیمات راهگشا اتخاذ شد.

سه‌شنبه ۳۰ خردادماه هم یازدهمین جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید برگزار و مشکلات ۲۷ بنگاه اقتصادی مورد بحث و بررسی قرار گرفت. در این جلسه مشکلات این بنگاه‌ها اقتصادی و تولیدی فعال در زمینه تجهیزات مخابراتی، روغن خوراکی، کاغذ، قند، آبگرمکن ایستاده، آب معدنی، دستکش جراحی ، قطعات فلزی و پلیمری، طرح تولید کاشی و سرامیک هیدرو کربن، میلگرد بررسی و در خصوص تعیین تکلیف بدهی، تعیین تکلیف سهام، اعلام مانده بدهی، تعیین تکلیف تسهیلات مورد نیاز، نصب انشعاب و تقسیط مانده بدهی، اقدامات در جهت واگذاری به هیات حمایت از صنایع، رفع پلمب، واگذاری زمین و درخواست تسهیلات تصمیمات لازم اتخاذ و موانع از پیش روی بنگاه های اقتصادی برداشته شد.

در دوازدهمین جلسه این کارگروه که به ریاست سیدمهدی خادمی سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس برگزار شد، مسایل و مشکلات ۳۲ بنگاه اقتصادی و تولیدی فعالیت در زمینه ورق‌های کامپوزیت آلومینیومی قطعات ابزار دقیق صنعتی انواع نان، الکل و انواع محصولات صنعتی تمامی گروهای صنعتی مطرح و در خصوص تعیین تکلیف بدهی، درخواست تسهیلات خرید دین، دریافت پایان کار، تعیین کمیته در خصوص تعیین قابلیت واحد سم زدایی غلات و گزارش اتاق بازرگانی در خصوص مشکل قبوض جدید برق و درخواست تسهیلات، بحث و گفت و گو و تصمیمات لازم اتخاذ شد.

سه‌شنبه ۱۳ تیرماه نیز کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید و کارگروه احیا و فعال سازی واحدهای راکد به ریاست محمدهادی ایمانیه استاندار فارس در استانداری برگزار شد و در این جلسه که سیزدهمین جلسه کارگروه از ابتدای سال ۱۴۰۲ تاکنون محسوب می‌شد، مسایل و مشکلات ۲۵ بنگاه اقتصادی در زمینه هیدرو کربن سبک و سنگین، گندله‌سازی، دامداری، باند، گاز و ماسک مطرح و در خصوص موضوعاتی همچون مهلت رفع تعهد ارزی، درخواست زمین برای پست برق، حق النظاره چاه آب و درخواست تسهیلات چاره‌اندیشی شد.

چهاردهمین جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید و کارگروه احیا و فعال سازی واحدهای راکد فارس در سال جاری نیز سه‌شنبه ۲۰ تیرماه به ریاست محمد هادی ایمانیه استاندار، دبیری حمید رضا ایزدی مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان و با حضور اعضای کارگروه در سالن شهید قاضی استانداری برگزار شد و در این جلسه مسایل و مشکلات ۲۰ بنگاه اقتصادی فعال در زمینه تولید کود کشاورزی، آجر نسوز، سینک ظرفشویی، فرآورده های لبنی مطرح و به موضوعاتی همچون ترخیص ۹۰ درصدی کالا، جلوگیری از متروکه شدن کالا ، افزایش حد اعتباری تسهیلات، پیگیری برخی مصوبات قبل و بررسی موارد و موضوعات کارخانجات مخابراتی راه دور ایران رسیدگی و تصمیمات لازم برای رفع موانع تولید آن‌ها اتخاذ شد.

۴۹۴ واحد تولیدی فارس زیر چتر حمایت ویژه دولت سیزدهمپانزدهمین جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید و کارگروه احیا و فعال سازی واحدهای راکد فارس هم سوم مردادماه برگزار شد و در این نشست مسایل ۱۸ بنگاه اقتصادی و واحد تولیدی و صنعتی در زمینه آب معدنی، کاشی و سرامیک، هیدرو کربن و موضوعاتی در زمینه برق مورد نیاز، تعیین تکلیف بدهی و غیره بررسی و تصمیم گیری لازم برای مانع زدایی از این واحدها صورت گرفت.

سه شنبه دهم مردادماه نیز شانزدهمین جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید و کارگروه احیا و فعال سازی واحدهای راکد در سال جاری به ریاست محمدهادی ایمانیه استاندار فارس، دبیری حمیدرضا ایزدی مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان و اعضای کارگروه در سالن شهید قاضی استانداری برگزار شد.

در این نشست موارد و موضوعات تعداد ۱۸ بنگاه اقتصادی و واحد تولیدی و صنعتی در زمینه پالت چوبی، گلخانه، طرح پروار بندی گوسفند، فرآورده های گوشتی و موضوعاتی در زمینه پیگیری تغییر کاربری زمین، درخواست تسهیلات ، همچنین پیگیری و گزارش انجام برخی مصوبات قبل در این نشست مطرح و با حضور اعضای کارگروه و بانک های عامل مصوبات صادر و راهکارهای عملیاتی و اجرایی اتخاذ شد.

در پانصد و سی و چهارمین نشست کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید و کارگروه احیا و فعال سازی واحدهای راکد که به عنوان هفدهمین جلسه این کارگروه از ابتدای سال تاکنون به شمار می‌رفت وضعیت ۱۷ بنگاه اقتصادی برای اخذ تسهیلات و رفع مشکلات مربوطه از جمله موضوعات گمرکی و مالیاتی بررسی و برای اقدامات و همکاری لازم از سوی دستگاه‌های اجرایی ذیربط تصمیمات لازم اتخاذ شد.

این بنگاه‌ها در زمینه بسته‌بندی سبزی، فرآورده های لبنی، قطعات خودرو و مواد شوینده فعالیت دارند که به مشکلات آنها پرداخته شد.

۴۹۴ واحد تولیدی فارس زیر چتر حمایت ویژه دولت سیزدهم

پیگیری مشکلات بنگاه‌های اقتصادی در اسرع وقت تا حصول نتیجه

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت استان فارس در این نشست اظهار کرد: بررسی و اتخاذ تصمیم جهت رفع موانع پیش روی واحدهای تولیدی در تمامی حوزه‌های مرتبط با بخش تولید و صادرات، با هدف افزایش رونق تولید رقابت پذیر، تثبیت یا افزایش اشتغال، افزایش بهره وری و افزایش صادرات با رعایت قوانین مربوطه نیز انجام می پذیرد.

حمید رضا ایزدی با تأکید بر اینکه مشکلات بنگاه‌های اقتصادی در اسرع وقت پیگیری و تا حصول نتیجه دنبال می شود اضافه کرد: به منظور رفع مشکلات بنگاه‌های اقتصادی و تولیدی استان، افزون بر تشکیل کمیته تخصصی ذیل کارگروه، برنامه‌ریزی برای افزایش جلسات کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید با حضور دستگاه‌های اجرایی به صورت هفتگی و مستمر مرکز استان و شهرستان‌ها در دستور کار دبیرخانه کارگروه است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha