۱۷ مرداد ۱۴۰۲، ۱۵:۲۲
کد خبر: 85193077
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

کشف بخشی از تاریخ گمشده تالار برلیان

۱۷ مرداد ۱۴۰۲، ۱۵:۲۲
کد خبر: 85193077
کشف بخشی از تاریخ گمشده تالار برلیان

تهران- ایرنا- مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان گفت: در جریان مرمت تالار برلیان، بخشی از کاشی‌هایی که در معماری اولیه این بنا به کار رفته بود، یافت شد. 

به گزارش ایرنا، آفرین امامی درباره کاشی‌های یافت شده در تالار برلیان گفت: دو کمد در ضلع شمالی تالار قرار دارد که با توجه به عکس‌هایی که از تغییرات تالار برلیان در دوران پهلوی موجود است، به نظر می‌رسد آنها در زمان قاجار درهایی بودند که احتمالاً به بخش اندرونی کاخ راه داشتند و بعد در جریان تعمیرات به کمد تبدیل شدند.

کشف بخشی از تاریخ گمشده تالار برلیان

وی افزود: در جریان مرمت و تعمیر تالار برلیان، تصمیم گرفتیم بدون هیچ تغییری در اصالت بنا، تمام تزیینات وابسته به معماری، گچ بری‌ها و تزیینات دیگر را مرمت کنیم. زمانی که مرمت تالار را آغاز کردیم، با بررسی کمدها متوجه وجود یک صفحه تخته‌ای در کف کمدها شدیم که مشخص بود در جریان تعمیرات و تغییرات دوران پهلوی این کفه‌ها اضافه شده است. بخشی از این کفه‌ها شکسته بود و چون برای چیدمان اشیاء استحکام نداشت، باید تعمیر می‌شد. زمانی که قصد داشتیم آنها را ترمیم کنیم، با برداشتن کفه‌ها، بخش گمشده‌ای از معماری تالار برلیان پیدا شد.

کشف بخشی از تاریخ گمشده تالار برلیان

مدیر کاخ گلستان ادامه داد: درون این کمدها تعدادی از کاشی‌های کف تالار برلیان، مربوط به دوره قاجار وجود داشت که در جریان تعمیرات دوران پهلوی به طور کامل از کف تالار جمع‌آوری شده و به جای آن، تزیینات مدرن آن دوران که پارکت بوده جایگزین شده بود.

امامی افزود: متاسفانه کاشی‌هایی که درون این کمدها پیدا شد بسیار آسیب دیده بود و ما در یک عملیات حفاظت اضطراری آنها را مرمت کردیم. با توجه به اینکه کاشی‌ها باقیمانده معماری دوره قاجار این مجموعه و سندی برای بازگرداندن فضا به اصالت اولیه خودش هستند، برای ما ارزش زیادی دارند.

کشف بخشی از تاریخ گمشده تالار برلیان

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان تصریح کرد: نکته جالب توجه این است که این کاشی‌ها دقیقاً مشابه آن چیزی هستند که ابوالحسن خان ثالث در نقاشی خود از تالار برلیان کلیت و شمه‌ای از آن را کشیده است. از آنجایی که نقاشی، منظر کلی تالار برلیان را نشان می‌دهد و با رنگ روغن کشیده شده است، به جزئیات نپرداخته است، با این حال کاملاً با یکدیگر تطابق دارند.

به گزارش ایرنا، آینه‌کاری‌ها و گچ‌بری‌های تالار برلیان در مجموع ثبت جهانی کاخ گلستان از چند هفته پیش در حال مرمت است،و قرار است روز چهارشنبه 18 مرداد بازگشایی شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha