۵۰ درصد اراضی پادگان ۰۴ بیرجند به مردم بخشیده شد

بیرجند - ایرنا - فرمانده ارشد نظامی آجا در خراسان جنوبی گفت: ارتش به منظور حل اختلافات اراضی پادگان ۰۴ بیرجند در توافقی با راه و شهرسازی ۵۰ درصد اراضی را به مردم بخشیده است مشروط به اینکه معوض آن واگذار شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، امیر سرتیپ دوم ستاد جلیل شاطری روز دوشنبه در نشست خبری افزود: طبق توافق قرار شد ۱۹ هزار و ۹۹۱ متر مربع زمین کارشناسی شود که براساس نظر کارشناسان دو طرف ۱۸۰ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان ارزش گذاری شد اما از آنجایی که ارتش خود را فدای ملت می‌داند از این میزان ۵۰ درصد به مردم شهرستان بیرجند بخشیده شد که معادل ۹۳ میلیارد و ۵۰ میلیون تومان است.

وی گفت: این بخشش به خاطر حل اختلافات بوده که امروز اولین بار رسانه‌ای شده است لذا به دنبال اختلاف نیستیم، بعد از این توافق هم قرار شد طی ۲ ماه زمین معوض معادل ۹۳ میلیارد و ۵۰ میلیون تومان به ارتش واگذار شود.

فرمانده قرارگاه عملیاتی لشکر ۳۰ ارتش ادامه داد: زمین معوض هم مشخص شده اما روندی باید طی شود و مستحدثاتی دارد که باید نحوه واگذاری اعیانی‌ها تدبیر شود و در حال انجام است.

وی با تاکید بر اینکه ارتش در خراسان جنوبی کمیسیون ماده پنج را پذیرفته است اظهار کرد: هر جایی که نیاز به تعریض داشته باشد چون ارتش نهاد بین المللی است و جایگاهی بین مردم و جهان دارد، در صورت رعایت جایگاه و جلوگیری از تضعیف طبق قانون و براساس مصوبه سفر مقام معظم رهبری که پایبند آن هستیم عقب نشینی خواهیم کرد اما حق ارتش باید پرداخت شود.

امیر شاطری گفت: پادگان ۰۴ ارتش سال‌های گذشته از بیرجند به خارج شهر منتقل شده و اکنون ارتش در قالب مجتمع اداری فعال است تا عملیات‌ها را کنترل کند لذا تجهیزاتی در این مجتمع وجود ندارد و تنها برای حفاظت است.

وی درباره خشک شدن درختان پادگان قدیم ارتش در بیرجند گفت: درختان آفت گرفته بودند و تعدادی خشک و قطع شد اما کمتر از ۶ ماه مشکل را رفع کردیم همچنین ۷۵ هزار اصله درخت در خوسف کاشته شده است.

فرمانده ارشد نظامی آجا در خراسان جنوبی اضافه کرد: اگر همدلی و همراهی ادامه داشته باشد باغ مفاخر هم برای مردم احداث خواهد شد.

همزمان با سفر شهریور ماه ۱۳۷۸ مقام معظم رهبری به بیرجند و در پی مطالبه مردمی در راستای حل مشکلات طرح جامع و تفصیلی شهر، دستور صریح ایشان مبنی بر خروج پادگان ۰۴ ارتش از محدوده شهر صادر می‌شود که اکنون با نام مرکز آموزش ۰۴ امام رضا (ع) بیرجند در خارج از شهر مستقر است.

آزادسازی اراضی پادگان ۰۴ بیرجند بعد از خروج این مجموعه نظامی از شهر با چالش‌هایی همراه شد که رفع آنها در دستور کار مسئولان استان بوده است.

امیر شاطری همچنین گفت: امروز امنیت در مرزهای تحت کنترل عملیاتی لشکر ۳۰ ارتش از استان‌های خراسان رضوی و خراسان جنوبی تا سیستان و بلوچستان با کمک مرزبانی برقرار است.

وی تاکید کرد: ارتش متعلق به ملت و تابع اوامر فرمانده کل قواست لذا به هیچ فرد یا گروهی وابسته نیست و آمادگی همکاری با هر سازمان و نهادی در مدیریت بحران‌ها را دارد.

فرمانده ارشد نظامی آجا در خراسان جنوبی افزود: ولایت محوری، اخلاق محوری و دانش محوری موج می‌زند و این ظرفیت در جامعه و بین مسئولان هست لذا این روحیه موجب شده که به اختلافات دامن زده نشود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha