شیراز مهد ۸۵ هزار دانش‌آموز مسجدی است

شیراز - ایرنا - مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد فارس گفت: این استان ۸۵ هزار دانش آموز مسجدی دارد که نام آنها در سامانه مساجد ثبت است و در برنامه‌های فرهنگی مشارکت دارند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، حجت‌الاسلام حسین امیدی روز یکشنبه در نشست با خبرنگاران در قالب برنامه مدیران پاسخگو، بیان کرد: به منظور جذب و تثبیت حضور نونهالان، نوجوانان و جوانان به حضور در مساجد، مدیران شورای فرهنگی و کارگزاران مسجدها آموزش می‌بینند و ۱۰۰ تفاهم‌نامه نیز برای راه‌اندازی مراکز فرهنگی، تفریحی و ورزشی در مساجد و حسینیه ها با دستگاه‌های دولتی و بخش خصوصی امضا شده است.

وی افزود: هم اکنون ۳۰۰ پایگاه اوقات فراغت در مساجد فارس فعال است که نقش موثری در جذب کودکان و نوجوانان به مسجد دارد.

امیدی ادامه داد: به منظور نشاط بخشی به فضای مساجد تفاهم نامه‌ای با اداره‌کل ورزش و جوانان امضا شده و قرار است مسابقات ورزشی بچه‌های مسجدی در ۱۸۰ محله شیراز برگزار شود.

فارس ۳۰۰ مسجد فعال دارد

مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد فارس گفت: شیراز ۴۰۰ مسجد دارد که از این شمار ۵۰ مسجد با شاخصه‌هایی مانند برخورداری از گروه‌های تربیتی، دوستدار خانواده، محل بازی و نگهداری کودک، کتابخانه، امام جماعت و دیگر امکانات فعال ارزیابی می‌شود.

وی اذعان کرد: در سطح شهر شیراز ۸۰ مسجد "خاموش" وجود دارد که با وجود باز بودن در آن اما به دلیل کمبود روحانی و دیگر امکانات فعالیت ندارد.

امیدی اعلام کرد: حدود ۳۰۰ مسجد تراز و فعال در سطح استان فارس وجود دارد که ۱۰ مسجد الگو روز ۳۰ مردادماه در آیین گرامیداشت روز جهانی مسجد معرفی و تجلیل می‌شوند.

مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد فارس با بیان اینکه امسال تا کنون ۲۰ مسجد در این استان کلنگ‌زنی شده است، گفت: در حال آماده کردن نقشه جامعی از مساجد فارس هستیم که تا پایان سال تکمیل می‌شود و برای برنامه ریزی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی یادآور شد: استان فارس نزدیک به پنج هزار مسجد و حسینه دارد.

برنامه ریزی برای ساخت سالانه چهار خانه عالم در شیراز

مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد فارس گفت: در زمان حاضر ۳۰۰ خانه عالم در استان ساخته و بهره‌برداری شده که بیشتر در روستاها است.

امیدی افزود: شیراز ۷۰ خانه عالم دارد که در بسیاری از موارد نیز استانداردهای کافی را ندارد.

وی ادامه داد: بر اساس برنامه ریزی انجام شده قرار است سالانه چهار خانه عالم در مناطق ۱۲ گانه شیراز ساخته شود که نزدیک به ۱۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیز از سوی سازمان تبلیغات اسلامی به آن تخصیص شده است.

شیراز مهد ۸۵ هزار دانش‌آموز مسجدی است

آغاز بکار ۲۰۰ کانون مساجد تازه نفس تا پایان سال در فارس

مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد فارس گفت: در زمان حاضر یکهزار و ۵۰۰ کانون فرهنگی مساجد در این استان به ثبت رسیده که یک پنجم مساجد را در برمی‌گیرد و بر اساس برنامه هفتم توسعه باید به "هر مسجد یک کانون فرهنگی" دست‌یابیم.

امیدی عنوان کرد: از یکهزار و ۵۰۰ کانون فرهنگی مساجد فارس تنها ۵۰۰ مورد فعال هستند و این کانون‌ها متناسب با میزان و نحوه فعالیت خود بودجه دریافت می‌کنند.

وی ادامه داد: امسال تا کنون ۴۰ پرونده کانون فرهنگی جدید فارس در دست اقدام قرار گرفته و پیش بینی می‌شود تا پایان سال ۲۰۰ کانون فرهنگی مساجد جدید در این استان به ثبت برسد.

مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد فارس با بیان برخی از برنامه‌های هفته جهانی مسجد از ۲۵ تا ۳۰ مردادماه، گفت: رهبر معظم انقلاب همواره بر جذب جوانان، نوجوانان و نونهالان به مساجد تاکید کرده‌اند، مساجد از صدر اسلام تا ظهور امام عصر (عج) کارکردها و ظرفیت‌های متعددی داشته و خبرنگاران باید این قابلیت را بشناسند و در این زمینه تولید محتوای رسانه‌ای کنند.

شیراز مهد ۸۵ هزار دانش‌آموز مسجدی است

"رواق کتاب" فارس فراخوان شد

در این نشست پوستر پویش «رواق کتاب» برای معرفی کتاب در مساجد فارس، با هدف همکاری هرچه بیشتر کتابخانه های عمومی و مساجد رونمایی و فراخوان شد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی فارس در این ارتباط به خبرنگاران گفت: پویش رواق کتاب در سه رده سنی، کودک (هفت تا ۱۲)، نوجوان (۱۲ تا ۱۸) و جوان و بزرگسال (۱۸ سال به بالا) برگزار می شود و علاقمندان می توانند تا ۱۵ شهریورماه و همزمان با اربعین حسینی کتاب مورد علاقه خود را از نزدیک ترین کتابخانه عمومی استان به امانت گرفته و با معرفی کتاب در بین نمازگزاران مسجد، ویدئو آن را برای شرکت در این جشنواره به سامانه مسابقات الکترونیکی نهاد کتابخانه های عمومی کشور به آدرس samakpl.ir ارسال کنند.

محمد حسین فیروزی افزود: این پویش علاوه بر جذب کودکان، جوانان و نوجوان به مسجد زمینه رشد فرهنگ کتابخوانی نیز می‌شود.

وی اضافه کرد: تابستان امسال ۱۴ هزار برنامه فرهنگی برای اجرا در کتابخانه‌های عمومی فارس برنامه ریزی و اجرایی شد که تاثیر آن در میزان عضویت و امانت کتاب از این کتابخانه‌ها محسوس است.

فیروزی یادآور شد: در زمان حاضر ۳۴ کتابخانه عمومی در مساجد فارس فعال است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha