صادرات کالا از گمرک پرویزخان قصرشیرین امسال ۲۵ درصد افزایش یافت

کرمانشاه- ایرنا- سرپرست حوزه نظارت گمرکات استان کرمانشاه، از رشد ۲۵ درصدی ارزش کالاهای صادراتی گمرک پرویزخان و افزایش ۳۳ درصدی ارزش کالای صادراتی گمرک سومار در چهار ماه نخست سال‌جاری خبر داد.

«علی اصغر عباس‌زاده» روز شنبه به ایرنا افزود: در چهار ماه ابتدایی سال‌جاری از طریق گمرک پرویزخان ۳۲۷ میلیون و ۳۷۰ هزار و ۵۴۹ دلار کالای صادراتی به وزن ۸۷۲ هزار و ۴۹۱ تن به خارج از کشور صادر شد.

وی اضافه کرد: این میزان کالاهای صادراتی از گمرک پرویزخان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از حیث ارزش رشدی ۲۵ درصدی و از لحاظ وزن افزایش ۵۲ درصدی داشته است.

سرپرست حوزه نظارت گمرکات استان کرمانشاه، عمده کالاهای صادراتی از طریق گمرک پرویزخان را کلینکر سیمان، میوه و تره بار، ورق فولادی، میلگرد ساده و آجدار، کولر آبی، انواع کاشی، محصولات پلاستیکی، کیک و بیسکویت عنوان کرد.

به گزارش ایرنا، استان کرمانشاه در مجموع ۳۷۱ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد و در امتداد این مرز ۲ مرز رسمی و پنج بازارچه مرسی فعال است و سالانه بیش از سه میلیارد دلار کالا از این مرزها به خارج از کشور صادر می‌شود.

قصرشیرین در غرب کرمانشاه بیش از ۲۷ هزار نفر جمعیت و ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد که در امتداد این مرزها، ۲ مرز رسمی و فعال خسروی و پرویزخان قرار دارد که اولی هم مرز با بخش حکومت مرکزی و دومی هم مرز با اقلیم کردستان عراق است.

مرز رسمی پرویزخان قطب اقتصادی غرب کشور و از مرزهای فعال است و ۴۵ درصد صادرات کالاهای غیر نفتی از کشورمان به کشور عراق از طریق این مرز صورت می‌گیرد.

هم اکنون عمده کالاهای صادراتی از مرز رسمی پرویزخان قصرشیرین با مناطق کردنشین عراق به ویژه شهرهای کلار، سلیمانیه، موصل، خانقین و کرکوک در بخش مرکزی این کشور انجام می‌شود.

وی، ارزش کالاهای صادراتی از طریق گمرک سومار در این مدت را ۲۳۱ میلیون و ۱۲۰ هزار و ۲۲۲ دلار به وزن ۵۱۶ هزار و ۴۴۳ تن عنوان کرد و افزود: این میزان کالای صادراتی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از حیث ارزش رشد ۳۳ درصدی و از لحاظ وزنی افزایش ۲۴ درصدی داشته است.

عباس زاده، عمده کالاهای صادراتی از طریق گمرک سومار را میلگرد آجدار، کاشی، سنگ مرمریت، تخم مرغ، عایق رطوبتی، کارتن خالی، کولر آبی، ظروف یکبار مصرف و لبنیات عنوان کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha