عکاسی از مهمترین هنرها در همراهی با مشروطه است/ بررسی کارت‌پستال‌های مشروطه

تهران- ایرنا- دبیر علمی همایش نهضت مشروطه ایران گفت: عکاسی از مهمترین هنرها در همراهی با مشروطه است، در تصاویر مشروطه دوره قاجار تصویر یک اجتماع انقلابی دیده می‌شود و ژست‌های مردم در برابر دوربین جالب است.

به گزارش ایرنا، به مناسبت یکصدوهفدهمین سالگرد نهضت مشروطه، همایش نهضت مشروطه ایران از روز شنبه ۱۴ مرداد تا سه‌شنبه ۱۷ مرداد ماه در مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان در تهران برگزار می‌شود.

این همایش شامل نشست‌های هنری، تاریخی، سیاسی، ادبی و حقوقی خواهد بود و هر روز از ساعت ۱۵ تا ۳۰ و ۱۶ و ۱۷ تا ۳۰ و ۱۸ در پنل‌هایی با حضور استادان و پژوهشگران که بیشتر از محققان جوان کشور هستند، برگزار می‌شود.

عکاسی از مهمترین هنرها در همراهی با مشروطه است/ بررسی کارت‌پستال‌های مشروطه

مشروطه از دیدگاه فرهنگ و هنر تا سیاست و تاریخ

علیرضا قاسم‌خان در گفت‌وگو با خبرنگار میراث‌فرهنگی ایرنا گفت: نکات مبهمی درباره تاریخ، هنر، فرهنگ، اجتماع و سیاست در موضوع مشروطه وجود دارد، هدف ما این است که گروه بزرگی از محققان کشور در دو بخش اصلی فرهنگ و هنر، و سیاست و اجتماع را طی چند روز گرد هم بیاوریم و از آنها بخواهیم درباره این موضوعات در حوزه مشروطه صحبت کنند. ما در بعضی از این حوزه‌ها تا به حال نشستی که یافته‌های جدید محققان را در معرض استفاده و قضاوت عموم قرار دهد، نداشته‌ایم.

دبیر علمی همایش نهضت مشروطه ایران افزود: نکته قابل توجه در این نشست‌ها آن است که ضمن استفاده از آراء پیشکسوتان تاریخ معاصر ایران، سعی کردیم نگاهمان به جوانانی باشد که در این حوزه‌ها شروع به کار کرده‌اند. البته جوانی محدود به سن و سال نیست، بلکه به معنی روحیه و انگیزه برای یافتن نکات تازه‌ای در زمینه تاریخ معاصر ایران است.

بررسی کتاب‌های چاپ سنگی، کارت پستال‌ و نقاشی‌های مرتبط با مشروطه

قاسم‌خان درباره موضوعاتی که برای نشست‌ها در نظر گرفته شده است گفت: بخشی از نشست‌ها به موضوعات تاریخی، سیاسی، ادبیات و حقوقی می‌پردازد و بخش دیگر نشست‌ها به حوزه فرهنگ و هنر اختصاص دارد. در یک نشست به مشروطه و هنرهای دیداری پرداخته می‌شود که هنرهای دیداری به معنای کتاب‌های چاپ سنگی که موضوع آن‌ها مشروطه است یا کارت پستال‌ها و نقاشی‌های مرتبط با مشروطه است.

مستندساز حوزه تاریخ و فرهنگ ایران توضیح داد: در نشست سینما و مشروطه هم به دو مبحث می‌پردازیم، یکی درباره سینمای مستند که عموماً بعد از انقلاب اسلامی به مشروطه پرداخته است، و مبحث دیگر درباره تهذیب اخلاق در سینما و اثرات نشأت گرفته از آن در سینما است.

عکاسی از مهمترین هنرها در همراهی با مشروطه است/ بررسی کارت‌پستال‌های مشروطه
تالار برلیان در کاخ گلستان؛ تالار صدور فرمان مشروطیت

کاخ گلستان مدعی پرداختن به همه ابعاد مشروطه نیست

قاسم‌خان افزود: در موسیقی هم دو پژوهشگر که سابقه‌ای در تحقیق و پژوهش در موسیقی دوره قاجار دارند یافته‌های تازه خود را معرفی می‌کنند. روز آخر هم درباره عکاسی و مشروطه صحبت می‌شود. عکاسی یکی از مهمترین هنرها در همراهی با مشروطه است، در حقیقت ما تصویر یک اجتماع انقلابی را در عکس‌های مشروطه دوره قاجار می‌بینیم. یک موضوع جذاب که در این بخش مطرح می‌شود نیز مبحث ژست گرفتن مردم در برابر دوربین در عکس‌های مشروطه است.

نویسنده کتاب روایت قتل پادشاه گفت: ما در دو بخش نمایشگاهی و پژوهشی تلاش کردیم تصویری از مشروطه را در حد توان خود و با توجه به آنچه که در کاخ گلستان وجود دارد نشان دهیم. بسیاری از ‌اشیا و آثار مربوط به دوران مشروطه در مجلس شورای اسلامی، مرکز مطالعات تاریخ معاصر و جاهای دیگر قرار دارد و ما فقط قصد داشتیم آنچه در کاخ گلستان موجود است را به علاقه‌مندان معرفی کنیم. ‌امیدواریم بتوانیم با این همایش و با انتشاراتی که در این زمینه داریم، راهی برای تحقیق و پژوهش در این زمینه را نشان دهیم و در آینده همراهان بیشتری هم داشته باشیم.

«کاخ گلستان مدعی پرداختن به همه موضوعات و همه ابعاد مشروطه در ایران نیست و نهادهای دیگر هم باید به این موضوع بپردازند. کاخ گلستان در حد توان و با شرح وظایف و رویکردهای خودش این کار را انجام می‌دهد اما موضوعات فراوان و متفاوتی وجود دارد که با حضور پژوهشگران دیگر می‌شود از آنها استفاده کرد. ‌امیدواریم در سال‌های آینده نیز این رویداد در هفته مشروطه برگزار شود و به موضوعات دیگر پرداخته شود»

دبیر علمی همایش نهضت مشروطه ایران خاطرنشان کرد: قصد ما این است در فرصت اندکی که داریم هم بخش فرهنگ و هنر و ارتباط آن با مشروطه را بررسی کنیم و هم موضوعات سیاسی و اجتماعی را با محور حقوقی مورد توجه قرار دهیم، زیرا یکی از نکات تازه‌ای که با ورود مشروطه به ایران در میان مردم و روشنفکران مطرح شد بحث حقوق ملت بود. در دوره نخست همایش نهضت مشروطه ایران این دو محور مورد توجه قرار گرفته و ‌امیدواریم در دوره‌های بعد مسائل دیگر هم بررسی شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha