۱۰ مرداد ۱۴۰۲، ۱:۴۵
کد خبرنگار: 1385
کد خبر: 85186135
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

نخست وزیر یونان: ترکیه رفتار تهاجمی خود را کنار بگذارد

تهران- ایرنا- کریاکوس میتسوتاکیس نخست وزیر یونان گفت که دولتش خواهان بهبود روابط با ترکیه است اما آنکارا باید رفتار تهاجمی خود علیه آتن را کنار بگذارد.

به گزارش ایرنا از آسوشیتدپرس، میتسوتاکیس دوشنبه گفت که موضع ترکیه در مورد اختلافات کلیدی میان دو کشور «تغییر قابل توجهی» نداشته است و آنکارا باید «رفتار تهاجمی و غیرقانونی خود» علیه حاکمیت و تمامیت ارضی یونان را کنار بگذارد.

رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه و میتسوتاکیس اخیرا در جلسه مشترکی در حاشیه اجلاس سران تاتو در لیتوانی توافق کردند که برای کاهش تنش در روابط دو کشور تلاش کرده و در جهت تداوم جو مثبت و بهبود مناسبات دوجانبه گام بردارند.

ترکیه و یونان بر سر خطوط مرزی، مالکیت حریم دریایی و برخی جزایر دریای مدیترانه و اژه و نیز نحوه استفاده از منابع زیر بستر در مرزهای آبی دو کشور و به خصوص در زمینه مساله قبرس اختلاف دارند.

دولت یونان به جورجیوس گراپتریتیس وزیر خارجه این کشور ماموریت داده است تا در مدت یک سال همه مسائل اختلافی مهم با ترکیه را حل و فصل کند.

گراپتریتیس و هاکان فیدان وزیر خارجه ترکیه بر روند عادی‌سازی روابط میان دو کشور نظارت خواهند کرد.

در همین حال، آکیس اسکرتسوس وزیر کشور یونان گفت: ما خطوط قرمز خودمان را داریم و ترکیه هم خطوط قرمز خودش را. یونان نشان داده است که از منافع و حقوق ملی خودش دفاع می‌کند. دولت یونان در مورد خطوط قرمز ملی هیچ مصالحه‌ای نخواهد کرد.

اسکرتسوس تاکید کرد که تعیین مرزهای دریایی و فلات قاره تنها موضوعاتی هستند که یونان حاضر بر سر آنها با ترکیه مذاکره کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha