۸ مرداد ۱۴۰۲، ۲:۳۱
کد خبرنگار: 1385
کد خبر: 85184191
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پوتین: ایجاد قطب گازی در ترکیه همچنان در دستور کار است

تهران- ایرنا- ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه تاکید کرد که ایجاد هاب (قطب) گازی در ترکیه همچنان در دستور کار قرار دارد.

به گزارش ایرنا به نقل از رویترز، پوتین شنبه اعلام کرد که روسیه می‌خواهد یک مرکز الکترونیک برای فروش گاز در ترکیه ایجاد کند.

پوتین و رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه قرار است روز چهارشنبه قرار است در تماسی تلفنی با یکدیگر گفت‌وگو کنند.

رئیس جمهوری روسیه در اکتبر ۲۰۲۲ پیشنهاد ایجاد یک قطب ( هاب ) گازی در ترکیه را مطرح کرد. هدف از طرح این پیشنهاد آن بود که انتقال گاز روسیه بجای خط لوله نورد استریم، از طریق ترکیه انجام شود.

ترکیه از این طرح استقبال و روند زمینه‌سازی قانونی برای ایجاد این هاب را آغاز کرد. قرار است مرکز مبادله گازی این هاب در «تراکیه» در شمال غرب ترکیه ایجاد شود.

نیکولای شولگینوف وزیر انرژی روسیه اخیرا اعلام کرد که همه شرایط برای ایجاد یک هاب گازی در ترکیه مهیا است.

وی تاکید کرد: ضرب‌الاجلی برای ایجاد این هاب معین نشده است اما کار آن در حال پیشرفت است.

پیشتر یک منبع آگاه در ترکیه به تاس گفته بود که زمینه‌های حقوقی برای ایجاد و آغاز فعالیت هاب گازی در این کشور آماده نشده است و به زمان بیشتری نیاز دارد.

وی اظهار کرد: زمینه حقوقی برای فعالیت هاب گازی هنوز آماده نیست. این یک موضوع جامع و پیچیده است که اتمام آن به زمان بیشتری نیاز دارد.

این منبع که نام وی منتشر نشده است، افزود که تراکنش مالی میان تامین‌کنندگان و خریداران گاز بدون دخالت دولت یکی از مسائل حقوقی است که هنوز حل نشده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha