انگلیس: جنگ روسیه با اوکراین ناامنی غذایی آفریقا را تشدید می‌کند

تهران- ایرنا- وزارت دفاع انگلیس اعلام کرد که تجاوز مستمر روسیه به اوکراین احتمالاً ناامنی غذایی در سراسر آفریقا را حداقل تا سال ۲۰۲۵ تشدید خواهد کرد.

به گزارش بامداد شنبه ایرنا به نقل از تارنمای خبری رادیو لهستان، مقامات دفاعی انگلیس این ارزیابی را در آخرین به‌روزرسانی اطلاعاتی خود درباره جنگ اوکراین که روز جمعه منتشر شد، اعلام کردند.

وزارت دفاع انگلیس خاطرنشان کرد که در کنفرانس روسیه و آفریقا در سنت پترزبورگ که ۱۰ روز پس از خروج مسکو از توافقنامه غلات دریای سیاه به وقوع پیوست، در حالی تنها ۱۷ نفر از رهبران این قاره حضور داشتند که در کنفرانس قبلی شاهد حضور ۴۳ نفر از رهبران قاره آفریقا بودیم.

به نوشته رویترز، توافقنامه غلات دریای سیاه تابستان گذشته با میانجیگری سازمان ملل متحد و ترکیه برای مبارزه با بحران جهانی غذا که با تهاجم روسیه به اوکراین در فوریه ۲۰۲۲ بدتر شده بود، انجام شد.

وزارت دفاع انگلیس اعلام کرد که بر اساس قرارداد غلات دریای سیاه، اوکراین توانسته بود ۳۰ میلیون تن از غلات خود را به آفریقا صادر کند و مواد غذایی ضروری را به کشورهایی مانند اتیوپی، کنیا، سومالی و سودان برساند.

این وزارتخانه افزود که محاصره دریایی اوکراین توسط روسیه باعث اختلال در عرضه مواد غذایی و همچنین باعث افزایش قیمت غلات شده است.

بنا به ارزیابی وزارت دفاع انگلیس، تأثیر جنگ در اوکراین تقریباً به طور قطع ناامنی غذایی در سراسر آفریقا را حداقل برای دو سال آینده تشدید خواهد کرد.

آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد دوشنبه هفته گذشته از مسکو خواست تا به توافقنامه غلات دریای سیاه بازگردد و هشدار داد: با پایان یافتن این توافقنامه، آسیب پذیرترین افراد بیشترین هزینه را خواهند پرداخت.

گوترش با اشاره به اینکه قیمت جهانی گندم و ذرت در حال افزایش است، تاکید کرد: زمانی که قیمت مواد غذایی افزایش می‌یابد، همه هزینه آن را می‌پردازند.

در همین ارتباط ناتو نیز روز چهارشنبه اعلام کرد: مراقبت و شناسایی در منطقه دریای سیاه از جمله با هواپیماهای گشت دریایی و پهپادها را برای مقابله با تهدیدات روسیه علیه کشتی‌های غیرنظامی و حملات این کشور به بنادر اوکراین که پس از خروج مسکو از توافقنامه غلات دریای سیاه آغاز شده است را افزایش می‌دهد.

به گزارش ایرنا، دیمیتری پسکوف سخنگوی دولت روسیه ۲۶ تیرماه با اعلام به تعلیق درآوردن طرح توافق صدور غلات اوکراین از سوی روسیه گفت که روسیه زمانی به توافقنامه بازمی‌گردد که پایبندی به بخش دوم توافق اجرا شود؛ این قسمت غرب را ملزم می‌کند تا محدودیت‌ها بر صادرات کشاورزی و کود را رفع کند.

گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد نیز در واکنش به اقدام روسیه گفت: من عمیقاً از تصمیم روسیه برای توقف و پایان دادن به اجرای طرح دریای سیاه (توافق صادرات غلات) از جمله لغو تضمین‌های امنیتی روسیه در کشتیرانی در بخش شمال غربی دریای سیاه متاسفم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha