سفر هیاتی از چین به تهران برای تبادل تجربیات حکمرانی

تهران- ایرنا- عضو کمیته مرکزی حزب کمونیست چین در نشست تبادلات تجارب حکمرانی و همکاری دوستانه تهران-پکن با بیان اینکه مدرن شدن با غربی شدن تفاوت دارد، گفت: تمایل داریم که تجربه و دستاوردهای خود را در موضوع مدرن سازی به سبک چین به اشتراک بگذارم

به گزارش ایرنا از مجمع تشخیص مصلحت نظام، نشست تخصصی تبادلات تجارب حکمرانی و همکاری دوستانه ایران و چین به میزبانی پژوهشکده تحقیقات راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام، عصر روز دوشنبه دوم مردادماه۱۴۰۲ برگزار شد.

محمدرضا مجیدی، رئیس پژوهشکده تحقیقات راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام حضور هیئت حزب حاکم چین به ریاست آقای چن گانگ، عضو کمیته مرکزی حزب کمونیست چین و هیئت همراه در این نشست تخصصی را خیر مقدم گفت و افزود: مجمع تشخیص مصلحت نظام و حزب کمونیست چین، از جایگاهی مهم در سیاستگذاری کلان برخوردارند و سفر هیئت چین که به منظور تبادل تجربیات حکمرانی و همکاری های دوستانه صورت گرفته در ارتقاء مناسبات دو کشور موثر خواهد بود.

وی با استقبال از ابتکار چین در طرح توسعه جهانی گفت: مجمع تشخیص مصلحت نظام و اندیشکده‌های ایرانی می‌توانند در ارتقای جایگاه ایران در برنامه ریزی های این طرح، مشارکت فعال داشته باشند.

مسئول تنظیم روابط مجمع و حزب کمونیست چین نیز در این نشست، به برنامه ریزی برای سفر گروه های کارشناسی بین دو کشور اشاره کرد و گفت: نشست هیئت های کارشناسی برای پیگیری توافقات فی مابین دو کشور، ضروری است که به طور جد پیگیری خواهد شد.

وی با اشاره به حضور نمایندگانی از دولت جمهوری اسلامی، اتاق بازرگانی ایران و مقاماتی از سه استان خراسان جنوبی، آذربایجان غربی و مازندران در این نشست، گفت: در جلسه فردا به طور اختصاصی، مقاماتی از استان اردبیل برای توسعه همکاری با استان چینگهای چین نیز حضور پیدا خواهند کرد.

در ادامه این نشست چن گانگ، عضو کمیته مرکزی حزب کمونیست چین، با ابراز خرسندی از سفر و حضور در ایران، گفت: معتقدیم که با توان و ظرفیتی که در دو کشور وجود دارد می توانیم روابط تهران و پکن را بیش از پیش گسترش دهیم و همکاری ها را بهتر از گذشته به پیش ببریم.

وی با اشاره به برگزاری بیستمین کنگره حزب کمونیست چین و انتخاب شی جین پینگ گفت: ما تمایل داریم که تجربه و دستاوردهای خود را در موضوع مدرن سازی به سبک چین را با شما به اشتراک بگذارم. در الگوی ما، مدرن سازی به معنی غربی شدن نیست. مردم چین به این نتیجه رسیده اند که مدرن شدن با غربی شدن تفاوت دارد. این الگوی مدرن سازی به لحاظ جمعیت بسیار زیاد چین، بزرگترین پروژه مدرنیزاسیون در جهان است و برنامه ما این است که تا سال ۲۰۵۰میلادی یک کشور مدرن داشته باشیم و از این منظر با نمونه های کشورهای غربی متفاوت است. کلید واژه این مدرنیزاسیون، «ایجاد رفاه مشترک» است.

گانگ گفت: چین با ارتباط تجاری با ۱۴۰ کشور جهان، دومین اقتصاد بزرگ جهان است و وضعیت رشد اقتصادی چین حفظ شده و پیش بینی می شود در سطح ۵.۵ درصد بماند. در استان «چینگهای»، رشد اقتصادی ۶.۸ درصد است و در عین حال در میزان جنگل سازی و بهره گیری از انرژی های تجدیدپذیر، چین رتبه اول در جهان را دارد.

وی افزود: مسیر مدرن سازی چین، همواره یک مسیر صلح آمیز است و در تحولات جهان امروز، به تنوع و گوناگونی تمدن های مختلف احترام می گذارد.

در بخش دیگری از این نشست، نمایندگانی از استانداری و اتاق بازرگانی استان های آذربایجان غربی، مازندران و خراسان جنوبی، با اشاره به توان و ظرفیت های این استان ها، فرصت های سرمایه گذاری و زمینه‌های همکاری تجار و بازرگانان ایران و چین را مورد تاکید قرار دادند.

در این نشست تخصصی، چانگ هوآ سفیر چین در ایران، هو چائو مینگ، سخنگو و مدیرکل اطلاع رسانی وزارت بین الملل حزب کمونیست، هوانگ فنگ لونگ، معاون رئیس اداره کل غرب آسیا و شمال آفریقای وزارت بین اللمل حزب حاکم چین و علی چگنی، مدیر کل دیپلماسی اقتصاد مقاومتی، محمدرضا حریری، رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین، محسن کوشش تبار، معاون هماهنگی امور اقتصادی وزارت کشور، هادی سلیمان پور، رییس کمیته سیاست خارجی کمیسیون سیاسی امنیتی و دفاعی دبیرخانه مجمع و حجت الله هاشم بیگی، نایب رئیس کمیسیون اقتصادی، اداری و بازرگانی دبیرخانه مجمع، حضور داشتند و نقطه نظرات خود را در موضوع توسعه همکاری های دوستانه و گسترش روابط تجاری بیان کردند و از ابتکار عمل مجمع تشخیص مصلحت نظام در تقویت روابط ایران و چین تجلیل کردند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha