تکاپو برای حل مساله بیکاری فارس، گام‌های بزرگ مشاغل کوچک

شیراز - ایرنا- امروز در دنیا سهم بزرگی از اشتغال کشورهای پیشرفته را کسب و کارهای کوچک به خود اختصاص می‌دهند که مدیریت آنها را مردم به عهده دارند، این امر در ایران نیز چند سالی است که مورد توجه قرار گرفته و اقدامات دستگاه‌های مختلف فارس برای توانمندسازی نیروی جویای کار، گامی اثرگذار در تقویت سهم مشاغل خرد در اقتصاد این استان است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، نیروی جوان جویای کار با نیروی بیکار از نظر فرهنگ کار متفاوت است چرا که جویای کار این آمادگی را دارد تا با فراگیری مهارت‌های لازم هر چه زودتر به بازار کار بپیوندند اما در مقابل برخی از افراد به دنبال ره چند ساله را یک شبه پیمودن هستند و از مهارت آموزی و آغاز فعالیت در سطحی پایین خودداری می‌کنند.

آموزش مهارت‌هایی که منتهی به بازار کار می‌شود، دریافت تسهیلات اشتغال‌زایی و راه اندازی مشاغل خانگی یا کسب و کارهای کوچک از فرآیندهایی است که می‌تواند منجر به ایجاد اشتغال غیر دولتی و پویا شود؛ فنی و حرفه‌ای و جهاد دانشگاهی، ۲ نهاد بزرگی هستند که در کنار دیگر بخش‌های دولتی و خصوصی، با برپایی دوره‌هایی اشتغال‌محور، افراد را برای جذب شدن به بازار کار توانمند و آماده می‌کنند.

این نهادها بیشتر فعالیت خود را بر آموزش‌هایی متمرکز کرده‌اند که خیلی زود به اشتغال و کسب درآمد منتهی می‌شود تا باری از دوش بیکاری جامعه برداشته شود.

تکاپو برای حل مساله بیکاری فارس، گام‌های بزرگ مشاغل کوچک

مهارت‌آموزی ۱۸ گروه هدف برای اشتغالی خودجوش

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای فارس پیشتر به خبرنگار ایرنا گفته بود که این نهاد آموزشی سال ۱۴۰۱ بیش از ۹ میلیون نفر ساعت آموزش مهارتی در فارس ارایه داده است که غیر از متقاضیان عمومی ۱۸ گروه هدف را نیز شامل می‌شود.

به گفته رهام کیائی علاوه بر متقاضیان عمومی، خانواده‌های آسیب دیده از اعتیاد، افراد دارای معلولیت، پناهندگان و اتباع خارجی، دانش‌آموختگان و فارغ التحصیلان دانشگاهی، دانش‌آموزان، دانشجویان، زنان خانه‌دار، زنان سرپرست خانوار و اعضای خانواده آنها، زندانیان، ساکنان سکونت‌گاه‌های غیررسمی، ساکنان مناطق روستایی، سربازان وظیفه، کودکان کار و خیابانی، شاغلان بنگاه‌های اقتصادی، عشایر، مشمولان بیمه بیکاری و معتادان بهبودیافته از گروه‌های هدف این آموزشهای مهارتی هستند.

اداره‌کل آموزش فنی و حرفه‌ای فارس ۱۸ گروه از افراد را برای مهارت آموزی و توانمندسازی مورد هدف آموزش‌های خود قرار داده و آموزش‌ها در ۵۵ مرکز دولتی به صورت رایگان ارایه می‌شود

بنا به تعهد اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای، امسال نیز قرار است ۲۰ میلیون نفر ساعت آموزش در ۵۵ مرکز دولتی، یک هزار ۱۰۰ آموزشگاه آزاد و ۱۷۰ مرکز جوار صنعت فارس ارایه شود.

به گفته کیائی بر اساس آمارها بیش از ۶۰ درصد افراد جویای کار که مهارت‌های فنی و حرفه‌ای را فراگرفته‌اند با جذی در بازار کار، مشغول به فعالیت شده‌اند.

تکاپو برای حل مساله بیکاری فارس، گام‌های بزرگ مشاغل کوچک

ایجاد سه هزار اشتغال خانگی در ۲ سال فعالیت جهاد دانشگاهی فارس

جهاد دانشگاهی فارس نیز در زمینه توانمندسازی جوانان جویای کار عملکرد موفقی داشته و چنانکه رییس این نهاد به خبرنگار ایرنا گفت توانسته طی ۲ سال اخیر سه هزار شغل خانگی ایجاد کند.

به گفته امیرحسین استقلال جهاد دانشگاهی فارس از ابتدای دولت سیزدهم فعالیتی را برای توسعه مشاغل خانگی آغاز کرده که در فرآیندی افراد جویای کار با شرکت در دوره‌های آموزشی این نهاد پس از توانمندسازی از ایده تا فروش همراهی شده‌ و به کسب درآمد دست یافته‌اند.

وی با بیان اینکه دوره‌های آموزشی جهاد دانشگاهی فارس بیشتر اشتغال محور هستند، ادامه داد: افرادی که در دوره‌های آموزشی جهاد دانشگاهی شرکت می‌کنند این امکان را دارند تا بلافاصله پس از کسب مدرک آموزشی امکان شروع فعالیت را داشته باشند و جذب بازار کار شوند.

به گفته رییس جهاد دانشگاهی فارس دوره‌های تخصصی این نهاد عمدتا اشتغال محور است تا شرکت کنندگان بلافاصله پس از پایان آموزش و کسب مدرک بتوانند جذب بازار کار شوند.

به گفته رییس جهاد دانشگاهی فارس، دوره‌های اشتغالزای این نهاد مانند تعمیر تجهیزات پزشکی، پرستاری کودک، دستیاری دندان پزشک و داروخانه در زمان حاضر مورد نیاز جامعه است و فرصتی برای آماده سازی جوانان جویای کار برای جذب شدن در بازار کار است.

استقلال با یادآوری اینکه امروز ۶۰ درصد از اشتغال کشورهای پیشرفته در اختیار مشاغل خرد و کوچک است، اذعان کرد: این نسبت در ایران بسیار متفاوت است و حجم بالایی از اشتغال کشور وابسته به صنایع نفت، خودروسازی و دیگر صنایع بزرگ است.

تکاپو برای حل مساله بیکاری فارس، گام‌های بزرگ مشاغل کوچک

رییس جهاد دانشگاهی فارس معتقد است که مشاغل خرد رفاه را در جامعه بهبود می‌بخشد و اقتصاد را پویا می‌کند.

او اقدام جهاد دانشگاهی فارس در ایجاد سه هزار مشاغل خانگی را نمونه‌ای موفق در این زمینه دانست.

استقلال اضافه کرد: در ۲ سال اخیر تا کنون بیش از ۳۰ هزار سرباز وظیفه نیز از سوی جهاد دانشگاهی فارس آموزش‌های جانبی دریافت کرده‌اند تا دوره خدمت پرباری داشته باشند و با توانمندی سربازی خود را به پایان برسانند.

به گفته او فارس در سطح کشور بزرگترین شبکه آموزشی جهاد داشگاهی را دارد به گونه‌ای که ۱۷ مرکز آموزشی این نهاد در سطح استان فعال است.

آموزش‌های مهارتی و توانمندسازی جوانان جویای کار در همراهی با اعطای تسهیلات بلند مدت و کم بهره تبصره ۱۶ از سوی دولت سیزدهم اقدامی کارآمد برای رفع مساله بیکاری است که مسیر تحقق آن با قدم‌های کوچک مردم برداشته می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha