دانمارک اهانت به قرآن کریم را محکوم کرد

تهران- ایرنا- دانمارک عصر شنبه اقدام تحریک‌آمیز سوزاندن نسخه‌ای از قرآن، کتاب مقدس مسلمانان را محکوم کرد و آن را اقدامی شرم‌آور خواند که به ادیان دیگران بی احترامی می‌کند.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری آناتولی، وزارت خارجه دانمارک در بیانیه‌ای که در توییتر منتشر شد، اعلام کرد که این اقدام تحریک‌آمیز به بسیاری از مردم آسیب می‌زند و بین مذاهب و فرهنگ‌های مختلف شکاف ایجاد می‌کند.

در این بیانیه با اشاره به اینکه با وجود آزادی مذهبی در دانمارک، بسیاری از شهروندان این کشور مسلمان هستند، تاکید شده است: آنها بخش ارزشمندی از جمعیت دانمارک هستند.

در ادامه این بیانیه با اذعان به حق آزادی بیان و برگزاری تجمعات در دانمارک، خاطرنشان شده است: کپنهاگ از حق آزادی بیان حمایت می‌کند اما تاکید می‌کند که این مقوله باید صلح آمیز باقی بماند.

روز جمعه اعضای گروه ملی‌گرای اسلام‌هراس و راست افراطی «دانسک پاتریوتر» (وطن‌پرست دانمارکی) در اقدامی شنیع یک نسخه از قرآن کریم را در مقابل سفارت عراق در کپنهاگ دانمارک سوزاندند.

روز پنجشنبه نیز سلوان مومیکا یک پناهجوی ۳۷ ساله عراقی ساکن سوئد، تنها چند هفته پس از آتش زدن صفحات کتاب مقدس در خارج از مسجد استکهلم به قرآن کریم اهانت کرد.

در ژانویه امسال نیز راسموس پالودان رهبر راست افراطی دانمارک یک نسخه از قرآن را در مقابل سفارت ترکیه در استکهلم سوزاند که این حادثه خشم و محکومیت را در سراسر جهان اسلام برانگیخت.

دادگاهی در ترکیه به دنبال اقدام اسلام‌هراسانه پالودان، حکم بازداشت او را صادر کرده است. تحقیقات آغاز شده توسط دفتر دادستان عمومی آنکارا علیه پالودان به اتهام توهین علنی به ارزش‌های مذهبی، ادامه دارد.

در بخشی از این تحقیقات، دادستانی کل کشور برای دریافت اظهارات در رابطه با حادثه قرآن سوزی خواستار دستگیری پالودان شده است.

هشتمین دادگاه کیفری صلح آنکارا پس از ارزیابی این درخواست، تصمیم گرفت برای این سیاستمدار دانمارکی حکم بازداشت صادر کند.

به گزارش ایرنا، سفیر دانمارک ظهر امروز (شنبه) در پی اهانت به ساحت مقدس قرآن کریم در کپنهاگ توسط مدیرکل غرب اروپا به وزارت امور خارجه احضار شد.

در این نشست احضار، مدیرکل غرب اروپا ضمن محکومیت هرگونه تعرض به مقدسات اسلامی در هر کجای جهان، تصریح کرد: کتاب سوزی در اروپا یادآور فضای تیره و تار دوران جهالت و قرون وسطا است که به نوبه خود بزرگترین تهدید برای آزادی فکر و اندیشه در غرب است.

سفیر دانمارک با ابراز تأسف از جسارت صورت گرفته به قرآن کریم، تصریح کرد: بی احترامی به دیگر ادیان یک عمل شرم‌آور است. بر این اساس دولت دانمارک خود را از این تحریکات شرم‌آور که هدفی جز ایجاد تفرقه ندارد، جدا می‌کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha