۳۱ تیر ۱۴۰۲، ۱۹:۲۳
کد خبرنگار: 3113
کد خبر: 85177684
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

تظاهرات گسترده عراقی‌ها در حمایت از قرآن کریم/ تظاهرات‌کنندگان پرچم سوئد را آتش زدند+ فیلم

تهران-ایرنا- مردم عراق امروز (شنبه)در محکومیت توهین به قرآن کریم در بغداد و دیگر مناطق این کشور تظاهرات برگزار کرده‌اند.

به گزارش ایرنا، شرکت‌کنندگان در تظاهرات که هم‌اکنون در حال برگزاری است، علیه سوزندان قرآن کریم در دانمارک و سوئد شعار سر دادند.

تظاهرات در بغداد

هادی العامری رئیس ائتلاف الفتح عراق ضمن شرکت در این تظاهرات گفت: وحدت ما و حمایت ما از قرآن کریم، سناریوهای غرب را با شکست مواجه کرد.

شرکت‌کنندگان در تظاهرات همچنین پرچم کشور سوئد را به آتش کشیدند.

امروز به دستور نخست‌وزیر عراق، کاردار عراق در سوئد به عنوان عالی‌ترین مقام سفارت، این کشور را ترک کرد.

یک گروه افراطی و ضد اسلامی‌ در دانمارک روز جمعه مقابل سفارت عراق در کپنهاگ در اقدامی شنیع یک نسخه از قرآن کریم را به آتش کشید.

بامداد امروز نیز ده‌ها تن از شهروندان عراقی در اعتراض به هتک حرمت قرآن و پرچم کشورشان، مقابل دروازه های منطقه سبز بغداد تجمع کردند.

تظاهرات در عراق

امروز همچنین وزارت خارجه عراق از جامعه جهانی خواست تا به طور مسئولانه و بدون تبعیض و براساس قوانین و قطعنامه های بین المللی به وظیفه خود در این باره عمل کند.

عبداللطیف الرشید رئیس‌جمهور عراق نیز از دولت‌ها و سازمان‌های غربی خواست تا از اقدامات تحریک‌آمیز و نفرت پراکنی دست بردارند.

وی گفت: در برهه‌ای که هجمه‌های خشن به قرآن کریم و جریحه دار کردن احساسات مسلمانان را محکوم می‌کنیم، از سازمان‌های بین‌المللی و دولت‌های غربی می‌خواهیم بدون توجه به بهانه‌های خود دست از اعمال نفرت‌انگیز و نفرت پراکنی بردارند.

هتک حرمت قرآن کریم در سوئد و دانمارک در ماه‌های اخیر با محکومیت گسترده جهانی روبرو شده و تظاهرات و اجتماعات بسیاری علیه آن برگزار شده است.

پلیس سوئد روز چهارشنبه در اقدامی تحریک آمیز بار دیگر مجوز آتش زدن قرآن در مقابل سفارت عراق در استکهلم برای همان فردی که پیش‌تر مرتکب این عمل شنیع شده بود را صادر کرد.

در اعتراض به اقدام پلیس سوئد مبنی بر صدور مجوز برای اهانت به قرآن کریم و پرچم عراق، صدها معترض سحرگاه روز پنجشنبه به سفارت سوئد در مرکز بغداد یورش بردند و با بالا رفتن از دیوارهای سفارت، آن را به آتش کشیدند.

«سلون مومیکا» در ساعات اولیه روز پنجشنبه به وقت محلی، بار دیگر در حرکتی موهن و اسلام ستیزانه، اقدام به پاره و لگد کردن این کتاب آسمانی و پرچم عراق در مقابل سفارت عراق در استکهلم کرد.

در واکنش به این اقدام، دولت عراق با برگزاری یک نشست اضطراری با صدور بیانیه‌ای رسمی از جسیکا سواردستروم سفیر سوئد در بغداد خواست تا خاک این کشور را ترک کند.

نخست وزیر عراق همچنین از وزارت امور خارجه این کشور خواست تا هرچه سریع تر کاردار سفارت عراق در استکهلم را به بغداد بازگرداند.

صدها معترض سحرگاه پنجشنبه ۲۹ تیرماه نیز در اعتراض به احتمال سوزاندن مجدد قرآن در سوئد در مقابل سفارت عراق در استکلهم، به سفارت سوئد در مرکز بغداد یورش برده و با بالا رفتن از دیوارهای سفارت، آن را به آتش کشیدند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha