۳۱ تیر ۱۴۰۲، ۱۸:۱۹
کد خبرنگار: 5445
کد خبر: 85177645
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

سفیر دانمارک به وزارت امور خارجه احضار شد

تهران- ایرنا- سفیر دانمارک در پی اهانت به ساحت مقدس قرآن کریم در کپنهاگ ظهر روز شنبه - 31 تیر - توسط مدیر کل غرب اروپا به وزارت امور خارجه احضار شد.

به گزارش ایرنا، در این نشست احضار، مدیرکل غرب اروپا ضمن محکومیت هرگونه تعرض به مقدسات اسلامی در هر کجای جهان، تصریح کرد: کتاب سوزی در اروپا یادآور فضای تیره و تار دوران جهالت و قرون وسطا است که به نوبه خود بزرگترین تهدید برای آزادی فکر و اندیشه در غرب است.

مجید نیلی احمدآبادی با اشاره به رویکرد منفعلانه دولت‌های اروپایی در قبال کتاب سوزی تصریح کرد: کتاب سوزی به معنای پایان آزادی اندیشه است و سکوت در برابر چنین جنایت فجیع فرهنگی نتیجه‌ای جز خشونت، تشویق و ترویج تروریسم ندارد.

مدیرکل غرب اروپا افزود: به آتش کشیدن اندیشه را با هیچ توجیهی نمی‌توان با مفهوم مقدس آزادی توجیه کرد و لذا هم افراد آتش افروز و هم دولت‌هایی که با رفتار منفعل خود زمینه چنین اقدامات ضد فرهنگی را امکان‌پذیر می‌کنند، باید پاسخگو باشند.

وی خاطرنشان کرد: معتقدیم اگر دولت دانمارک در مواجهه با اهانت به مقدسات اسلامی مسئولانه و موثر عمل می کرد، امروز شاهد وقوع چنین اقدام موهنی نمی بودیم.

نیلی احمدی آبادی گفت: دولت جمهوری اسلامی ایران همگام با آزاداندیشان و مسلمان جهان از دولت دانمارک می‌خواهد با اتخاذ تدابیر بازدارنده، اقدام جدی برای ممانعت از تکرار رویکرد های تلخ و تاریک را بعمل آورده و با دستگیری و اشد مجازات افراد خاطی، زمینه تحقق اصل احترام نسبت به مقدسات ادیان الهی و نیز همزیستی مسالمت آمیز را فراهم سازد.

سفیر دانمارک: بی احترامی به ادیان دیگر یک عمل شرم آور است

سفیر دانمارک نیز با ابراز تأسف از جسارت صورت گرفته به قرآن کریم، اظهار داشت: وزیر امور خارجه دانمارک به صراحت اهانت به قرآن را محکوم نموده و آن را اقدامی وحشتناک توصیف کرده است.

یسپر وار تصریح کرد: بی احترامی به دیگر ادیان یک عمل شرم آور است. بر این اساس دولت دانمارک خود را از این تحریکات شرم آور که هدفی جز ایجاد تفرقه ندارد، جدا می کند.

سفیر دانمارک همچنین تصریح کرد که مراتب را در اسرع وقت به پایتخت کشورش منعکس خواهد کرد.

به گزارش ایرنا، روز جمعه - 30 تیر - اعضای گروه ملی‌گرای اسلام‌هراس و راست افراطی «دانسک پاتریوتر» (وطن‌پرست دانمارکی) در اقدامی شنیع یک نسخه از قرآن کریم را در مقابل سفارت عراق در کپنهاگ دانمارک سوزاندند. وزارت خارجه دانمارک عصر امروز - شنبه - اقدام تحریک‌آمیز سوزاندن نسخه‌ای از قرآن، کتاب مقدس مسلمانان را محکوم کرد و آن را اقدامی شرم‌آور خواند که به ادیان دیگران بی احترامی می‌کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha