احتمال خاموشی‌های گسترده در آمریکا

تهران- ایرنا- گرمای شدید هوا در تابستان امسال بسیاری از کشورهای جهان را در تولید کافی برق برای مصارف بخش خانگی با چالش‌های جدی روبه‌رو کرده است. از جمله این کشورها آمریکا است که مدیران صنعت برق آن هشدار می‌دهند احتمالاً با خاموشی‌های گسترده‌ای روبه‌رو می‌شوند.

به گزارش ایرنا از وزارت نیرو، شبکه خبری CNN به‌تازگی در گزارشی درباره چالش‌های مصرف برق در کشور آمریکا در تابستان سال جاری مدعی شد موج شدید گرمای هوا می‌تواند ظرفیت تأمین برق را در دو سوم منطقه آمریکای شمالی با مشکل جدی روبه‌رو کند و شبکه‌های برق آمریکا را تحت‌فشار قرار دهد.

بر اساس این گزارش، همه ساله و به دنبال افزایش شدید دمای هوا و وارد مدار شدن سیستم‌های سرمایشی و تهویه، میزان مصرف برق در بخش خانگی آمریکا به‌شدت افزایش پیدا می‌کند، وضعیتی که امسال سبب شده است مدیران صنعت برق آمریکا نسبت به‌احتمال رقم‌خوردن خاموشی در بخش‌هایی از ایالات متحده در صورت استمرار روند موجود هشدار دهند.

شرکت قابلیت اطمینان انرژی آمریکای شمالی (NERC) در گزارشی هشدار داد که دو سوم مناطق آمریکای شمالی تحت‌تأثیر گرمای شدید هوا و تابستان داغ سال جاری در معرض کمبود انرژی قرار دارند و در این میان شرایط برای ایالت‌هایی که در غرب رودخانه می‌سی‌سی‌پی قرار دارند، به‌مراتب بدتر است.

همچنین در گزارش CNN از ایالت‌های منطقه نیو اینگلند متشکل از ایالت‌های رود آیلند، کنتیکت، ورمانت، ماساچوست، مین و نیو همپشایر به‌عنوان یکی از مناطق مهم آمریکا که در معرض خطر جدی خاموشی قرار دارد، یاد شده است.

اگرچه هشدار مدیران صنعت برق آمریکا ناظر بر شرایط بحرانی‌تر از وضع موجود است و آن‌ها مدعی هستند که در شرایط کنونی اوضاع تحت کنترل است، اما باتوجه‌به استمرار روند افزایش دمای هوا به‌ویژه در مناطق جنوبی و مرکزی کشور آمریکا، نگرانی‌هایی وجود دارد که در هفته‌های آتی امکان تأمین برق پایدار با شرایط دشوارتری مواجه شود.

به‌ویژه به این دلیل که پیش‌تر و برای نزدیک به ۴۰ میلیون نفر از شهروندان ایالت‌هایی مانند آریزونا و آلاباما هشدارهای لازم مبنی بر افزایش بی‌سابقه دما از سوی اداره هواشناسی آمریکا صادر شده است و پیش می‌شود دمای هوا در این ایالت‌ها و نیز ایالت تگزاس ظرف روزهای آینده تا بیش از ۴۸ درجه سانتی‌گراد افزایش یابد.

پیش‌بینی نگران‌کننده‌ای که اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا نیز بر آن مهر تأیید زده و افزوده است بسیاری از مناطق اقیانوس آرام به‌ویژه در مناطق هم‌جوار با کشور آمریکا در ۹۰ روز آینده با دمای بالاتر از میانگین روبه‌رو می‌شوند.

گزارش CNN و جدا از مساله گرمای هوا به مجموعه عواملی که سبب شده است تا آمریکایی‌ها در شرایط کنونی با مشکل جدی در حوزه تأمین برق روبه‌رو باشند، اشاره شده که در ادامه به آن پرداخته شده است:

فرسوده‌شدن نیروگاه‌های زغال‌سنگی

یکی از مشکلات جدی آمریکایی‌ها در حال حاضر و در حوزه تأمین برق‌کافی موضوع فرسودگی نیروگاه‌های زغال‌سنگ است که سبب شده است بازدهی این نیروگاه‌ها به‌مرورزمان کاهش یابد و شبکه برق این کشور در حوزه توزیع برق با مشکل روبه‌رو شود.

ناپایداری تأمین برق از طریق انرژی‌های تجدیدپذیر

بر اساس گزارشی که به‌تازگی اداره اطلاعات انرژی آمریکا منتشر کرده است، ماهیت متناوبی بودن منابع تأمین انرژی تجدیدپذیر و وابستگی این منابع به باد و خورشید سبب شده تا امکان اتکای کامل به این ظرفیت‌ها در فرایند تأمین حداکثری برق وجود نداشته باشد و چالش‌های زیادی از این محل برای شرکت‌های تأمین‌کننده برق ایجاد شود.

قوانین محدودکننده زیست‌محیطی

شرکت NERC مدعی است که یکی از دلایل اصلی مشکل شرکت‌های تولید و تأمین‌کننده برق آمریکا موضوع نگرانی‌های زیست‌محیطی و قوانین محدودکننده این حوزه است، چرا که این قوانین محدودکننده سبب شده تا نیروگاه‌های حرارتی آمریکا در ۲۳ ایالت از جمله نوادا و یوتا دچار محدودیت‌های جدی در حوزه تأمین برق شوند.

کمبود نیروی انسانی در زنجیره تأمین برق

یکی دیگر از مشکلات آمریکایی‌ها در حوزه تولید و تأمین برق، مساله کمبود نیروی کارگر است که زنجیره تأمین برق را باهدف آماده‌سازی و نگهداری دستگاه برق در این کشور با مشکل جدی روبه‌رو کرده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha