۳۰ تیر ۱۴۰۲، ۲۱:۵۹
کد خبرنگار: 5418
کد خبر: 85176668
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

چین:  امیدوار به احیای سریع صادرات غلات و محصولات کشاورزی روسیه و اوکراین هستیم

تهران-ایرنا- گنگ شوانگ، معاون نماینده دائم چین در سازمان ملل گفت: چین امیدوار است که شرکت کنندگان در طرح صادرات غلات دریای سیاه به تصمیمی دست یابند که به از سرگیری صادرات محصولات غذایی و کودهای شیمیایی روسیه و اوکراین کمک کند.

به گزارش جمعه شب ایرنا از خبرگزاری "تاس" وی در نشست روز جمعه شورای امنیت سازمان ملل توضیح داد: روسیه در روزهای اخیر بارها اعلام کرده است که در صورت رفع موانع صادرات محصولات غذایی و کودهای شیمیایی این کشور، آماده بررسی احیای طرح غلات است.

معاون نماینده دائم چین در سازمان ملل ادامه داد: دبیرکل سازمان ملل همچنین اعلام کرده است که به تلاش‌ها برای تضمین صادرات از روسیه و اوکراین ادامه خواهد داد.

وی افزود: چین امیدوار است که طرف‌های ذینفع در راستای منافع امنیت غذایی جهانی و کاهش بحران غذایی به ویژه در کشورهای در حال توسعه، با آژانس‌های ذیربط سازمان ملل برای تقویت گفتگو و دستیابی به یک راه حل سازش همکاری کنند.

سازمان ملل روز جمعه هشدار داد که خروج روسیه از توافق غلات دریای سیاه، همراه با بمباران بنادر حیاتی اوکراین، تنش در دریای سیاه را تشدید خواهد کرد.

به گزارش ایرنا، رزماری دی کارلو معاون دبیرکل سازمان ملل در امور سیاسی روز جمعه به وقت محلی به شورای امنیت گفت: «اکنون شاهد ضربه بیشتر به امنیت غذایی جهانی بوده‌ایم، زیرا روسیه برای چهارمین روز متوالی بنادر دریای سیاه اوکراین در اودسا، چورنومورسک و میکولایف را با موشک و پهپاد مورد حمله قرار داده و زیرساخت‌های مهم بندری، تأسیسات و ذخایر غلات را تخریب کرده است.»

معاون دبیرکل سازمان ملل این حملات را به شدت محکوم کرد و از روسیه خواست فورا آن‌ها را متوقف کند.

او هشدار داد: «موج جدید حملات به بنادر اوکراین تأثیرات گسترده‌ای بر امنیت غذایی جهانی، به‌ویژه در کشورهای در حال توسعه دارد.»

دیمیتری پسکوف سخنگوی دولت روسیه ۲۶ تیرماه با اعلام به تعلیق درآوردن طرح توافق صدور غلات اوکراین از سوی روسیه گفت که روسیه زمانی به توافقنامه بازمی‌گردد که پایبندی به بخش دوم توافق اجرا شود؛ این قسمت غرب را ملزم می‌کند تا محدودیت‌ها بر صادرات کشاورزی و کود را رفع کند.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد نیز در واکنش به اقدام روسیه گفت: من عمیقاً از تصمیم روسیه برای توقف و پایان دادن به اجرای طرح دریای سیاه (توافق صادرات غلات) از جمله لغو تضمین‌های امنیتی روسیه در کشتیرانی در بخش شمال غربی دریای سیاه متاسفم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha