سازمان ملل نسبت به افزایش تنش در دریای سیاه هشدار داد

 نیویورک – ایرنا- سازمان ملل  روز جمعه هشدار داد که خروج روسیه از توافق غلات دریای سیاه، همراه با بمباران بنادر حیاتی اوکراین، تنش در دریای سیاه  را تشدید خواهد کرد.

به گزارش ایرنا، رزماری دی کارلو معاون دبیرکل سازمان ملل در امور سیاسی روز جمعه به وقت محلی به شورای امنیت گفت: «اکنون شاهد ضربه بیشتر به امنیت غذایی جهانی بوده‌ایم، زیرا روسیه برای چهارمین روز متوالی بنادر دریای سیاه اوکراین در اودسا، چورنومورسک و میکولایف را با موشک و پهپاد مورد حمله قرار داده و زیرساخت‌های مهم بندری، تأسیسات و ذخایر غلات را تخریب کرده است.»

معاون دبیرکل سازمان ملل این حملات را به شدت محکوم کرد و از روسیه خواست فورا آنها را متوقف کند.

او هشدار داد: «موج جدید حملات به بنادر اوکراین تأثیرات گسترده‌ای بر امنیت غذایی جهانی، به‌ویژه در کشورهای در حال توسعه دارد».

دی کارلو افزود: «تهدید در مورد هدف قرار دادن کشتی های غیرنظامی در حال تردد در آب های دریای سیاه غیرقابل قبول است.»

مارتین گریفیتس، معاون دیگر دبیرکل سازمان ملل در امور بشردوستانه و هماهنگ کننده امداد اضطراری، خروج روسیه از توافق صادرات غلات اوکراین را "بسیار ناامید کننده" توصیف کرد.

او گفت: " برای بسیاری از ۳۶۲ میلیون نفر، خروج روسیه نه تنها یک موضوع ناامید کننده، بلکه تهدیدی برای آینده آنها و فرزندان و خانواده هایشان است." آنها از این امر ناراضی و نگران هستند. برخی گرسنه خواهند بود و بسیاری ممکن است در نتیجه این تصمیمات جان خود را از دست بدهند."

گریفیتس از شورای امنیت خواست برای احیای توافق صادرات غلات دریای سیاه تمام تلاش خود را انجام دهد.

دیمیتری پسکوف سخنگوی دولت روسیه ۲۶ تیرماه با اعلام به تعلیق درآوردن طرح توافق صدور غلات اوکراین از سوی روسیه گفت که روسیه زمانی به توافقنامه بازمی‌گردد که پایبندی به بخش دوم توافق اجرا شود؛ این قسمت غرب را ملزم می‌کند تا محدودیت‌ها بر صادرات کشاورزی و کود را رفع کند.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد نیز در واکنش به اقدام روسیه گفت: من عمیقاً از تصمیم روسیه برای توقف و پایان دادن به اجرای طرح دریای سیاه (توافق صادرات غلات) از جمله لغو تضمین های امنیتی روسیه در کشتیرانی در بخش شمال غربی دریای سیاه متاسفم.

به گزارش خبرنگار ایرنا، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل نیز در جمع خبرنگاران در مقر سازمان ملل در نیویورک افزود: این طرح عبور ایمن بیش از ۳۲ میلیون تن کالاهای غذایی از بنادر اوکراین را تضمین کرده است.

دبیر کل سازمان ملل که ۲۰ تیرماه در نامه ای به ولادیمیرپوتین رئیس جمهور روسیه با ارائه پیشنهادی، خواستار حفظ توافق غلات موسوم به ابتکار دریای سیاه که در پی جنگ اوکراین صورت گرفت، شده بود، اضافه کرد: طرح دریای سیاه به همراه یادداشت تفاهم در مورد تسهیل صادرات محصولات غذایی و کودهای شیمیایی روسیه، راه نجاتی برای امنیت غذایی جهانی و چراغ امیدی در جهان آشفته بوده است.

قرارداد کریدور غلات به منظور کاهش تأثیر جنگ روسیه و اوکراین بر قیمت جهانی مواد غذایی و به خصوص تامین غلات مورد نیاز تعدادی از کشورهای وارد کننده با ابتکار ترکیه و با همکاری سازمان ملل متحد، روسیه و اوکراین یک سال پیش در استانبول (۲۲ ژوئیه ۲۰۲۲ ـ ۳۱ تیرماه ۱۴۰۱) امضا شد.

این قرارداد ابتدا برای اجرا در مدت ۶ ماه امضا شده و در سه دوره متوالی دو ماهه تمدید شد که مهلت تمدید دو ماهه سوم این قرارداد نیز به پایان رسید. دولت ترکیه طی دو ماه اخیر برای تمدید مجدد این قرارداد تلاش کرد ولی به علت نارضایتی روسیه از اجرای مفاد مورد نظر مسکو، تمدید آن در هاله ای از ابهام قرار گرفته و دولت روسیه تمایلی برای تمدید قرارداد ندارد.

استفان دوجاریک سخنگوی سازمان ملل ۲۷ تیرماه در جمع خبرنگاران افزود: دبیرکل سازمان ملل به بررسی تمام فرصت ها برای اطمینان از ارسال غلات و کود شیمیایی اوکراین و روسیه به بازارهای جهانی ادامه خواهد داد. تعدادی از ایده هایی در مورد چگونگی عرضه غلات اوکراین و روسیه به بازار درحال ارائه هستند از جمله چگونگی تامین امنیت محموله های غلات در دریای سیاه.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha