۲۸ تیر ۱۴۰۲، ۹:۳۶
کد خبرنگار: 1228
کد خبر: 85174235
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پیام صریح اسلام‌آباد به طالبان افغانستان

۲۸ تیر ۱۴۰۲، ۹:۳۶
کد خبر: 85174235
پیام صریح اسلام‌آباد به طالبان افغانستان

اسلام‌آباد - ایرنا - سایه اختلافات سیاسی و پدیده تروریسم همچنان بر روابط از قبل متشنج پاکستان و افغانستان سنگینی می‌کند و پس از هفته‌ها موضع گیری تند مقامات دو کشور علیه یکدیگر، اسلام‌آباد قرار است نماینده ویژه خود را به همراه یک پیام صریح و هشدارگونه برای طالبان به کابل بفرستد.

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار ایرنا، نماینده ویژه نخست وزیر پاکستان در امور افغانستان در تکاپوی سفر به افغانستان است، برنامه‌ای که وی روز گذشته طی مصاحبه اختصاصی با خبرنگار ایرنا در اسلام‌آباد آن را تایید کرد.

آصف علی خان دُرانی که ماه گذشته از سوی نخست وزیر پاکستان به عنوان نماینده ویژه این کشور در امور افغانستان منصوب شد اکنون حامل پیام صریح اسلام‌آباد برای طالبان افغانستان خواهد بود.

منابع دیپلماتیک در پاکستان اعلام کردند که کاسه صبر این کشور در حال لبریز شدن است لذا به طالبان افغانستان به صراحت اعلام می‌شود که اسلام‌آباد حملات گروه تروریستی تحریک طالبان پاکستان از خاک افغانستان را دیگر تحمل نخواهد کرد.

روزنامه انگلیسی زبان اکسپرس تریبیون پاکستان نوشت که نماینده ویژه این کشور امروز برای سفر ۳ روزه راهی افغانستان می‌شود این درحالی است که تنش‌ها بین دو کشور همسایه بر سر وجود "پناهگاه امن" تروریست‌ها خاک افغانستان در حال افزایش است.

در روزهای اخیر، پاکستان فشارها را بر هیات حاکمه موقف موقت افغانستان برای مقابله با تهدید تحریک طالبان پاکستان افزایش داده است. وزیر دفاع و فرمانده ارتش این کشور هشدارهای شدیدی را به کشور همسایه منتقل کردند.

این هشدارها پس از حملات تروریستی پی در پی در منطقه ژوب و سوئی واقع در ایالت بلوچستان اعلام شد که طی آن دست کم ۱۲ نظامی پاکستان کشته شدند. ژنرال سید عاصم منیر فرمانده ارتش این کشور پس از آن در اظهارات بی سابقه ای گفت که طالبان باید به تعهدات خود در مورد جلوگیری از استفاده از خاک افغانستان توسط تروریست‌ها علیه همسایگان عمل کند.

ارتش پاکستان پس از نشست فرماندهان خود در روز یکشنبه موضع طالبان افغانستان مبنی بر عدم حضور عناصر تروریستی تحریک طالبان در خاک این کشور را رد کرد و گفت: تروریست‌ها به تجهیزات جنگی و تسلیحات مدرن دسترسی دارند.

روزنامه تریبیون نوشت که هشدارهای جدی پاکستان توسط نماینده ویژه این کشور به حاکمان موقت افغانستان منتقل خواهد شد. تحریک طالبان پاکستان به عنوان یک مانع بزرگ در روابط دو کشور ظاهر شده است. برخلاف انتظار اسلام‌آباد، به نظر می رسد که کابل تمایلی به تعقیب تحریک طالبان پاکستان ندارد.

شبکه خبری دنیا نیوز پاکستان امروز به نقل از منابع امنیتی این کشور گزارش داد که تروریست‌هایی که در حملات هفته گذشته علیه ارتش در ایالت بلوچستان دست داشتند از لوازم جنگی آمریکایی و اسلحه‌های پیشرفته ساخت آمریکا استفاده کرده‌اند.

براساس این گزارش، نماینده ویژه پاکستان در امور افغانستان روز گذشته طی مصاحبه اختصاصی با خبرنگار ایرنا تروریسم را چالش اصلی پاکستان دانست و افزود که اگر این عناصر در همسایگی ما پایگاه یا در حال رفت و آمد هستند باید شناسایی و سرکوب شوند.

آصف دُرانی همچنین درخصوص واکنش اخیر سخنگوی طالبان افغانستان به مواضع تند مقامات سیاسی و نظامی پاکستان درخصوص کم کاری هیات حاکمه موقت افغانستان در برخورد با عناصر تروریستی به ویژه گروه تحریک طالبان پاکستان اظهار نظری نکرد و گفت: تصور ما این است که واکنش نشان دادن به مواضعی که در رسانه‌های اعلام می‌شود چندان برای روابط دو کشور مناسب نیست و بهتر است چنین مواردی از نزدیک میان مسوولان ذی ربط کشورها بررسی و برای حل آن اقدام شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha