ایران و پاکستان مواضع همسو برای کمک به افغانستان دارند/آمریکا تحریم‌ها را لغو کند

اسلام‌آباد - ایرنا - نماینده ویژه نخست وزیر پاکستان در امور افغانستان با اعلام برنامه قریب الوقوع خود برای سفر به کابل و تهران و تاکید بر نقش همسایگان افغانستان به ویژه همسویی در سیاست ایران و پاکستان در کمک به حل بحران افغانستان، خواستار رفع فوری تحریم‌های آمریکا شد و افزود: جهان رنج مردم افغانستان را درک و نباید به مشکلات آنان اضافه کند.

آصف علی خان دُرانی که از شهریور ۱۳۹۵ تا مرداد ماه ۱۳۹۷ به عنوان سفیر پاکستان در جمهوری اسلامی ایران خدمت کرده است، اوایل خردادماه امسال از سوی نخست وزیر پاکستان به عنوان نماینده ویژه این کشور در امور افغانستان منصوب شد.

دُرانی روز سه‌شنبه در مصاحبه اختصاصی با ایرنا افزود: ارتباط نزدیکی با همکاران ایرانی پیرامون تحولات منطقه‌ با تمرکز بر وضعیت افغانستان داریم و به اعتقاد ما، نقش همسایگان افغانستان از جمله تهران و اسلام‌آباد برای کمک به حل مشکلات پیش روی مردم افغانستان بسیار حائز اهمیت است.

وی با انتقاد از کشورهای مدعی حامی افغانستان و تحریم کنندگان مردم این کشور، اظهار داشت که با وجود خروج آمریکا و دیگر نیروهای خارجی از افغانستان مشکلات جدیدتری بر مردم این کشور تحمیل شد و متاسفانه مسدود شدن دارایی‌های افغانستان توسط واشنگتن کار را برای بانک‌های افغانستان برای تعامل با خارج غیرممکن کرده است.

نماینده ویژه پاکستان در امور افغانستان اعلام کرد که در سفر آینده خود به کابل و تهران راهکارهای جدیدی برای تعامل و نحوه پرداختن به چالش‌های مشترک را از نزدیک مورد بحث و بررسی قرار خواهد داد.

وی تروریسم را چالش اصلی پاکستان دانست و افزود که اگر این عناصر در همسایگی ما پایگاه یا در حال رفت و آمد هستند باید شناسایی و سرکوب شوند.

آصف دُرانی درخصوص واکنش اخیر سخنگوی طالبان افغانستان به مواضع تند مقامات سیاسی و نظامی پاکستان درخصوص کم کاری هیات حاکمه موقت افغانستان در برخورد با عناصر تروریستی به ویژه گروه تحریک طالبان پاکستان اظهار نظری نکرد و گفت: تصور ما این است که واکنش نشان دادن به مواضعی که در رسانه‌های اعلام می‌شود چندان برای روابط دو کشور مناسب نیست و بهتر است چنین مواردی از نزدیک میان مسوولان ذی ربط کشورها بررسی و برای حل آن اقدام شود.

اظهارات نماینده ویژه نخست وزیر پاکستان در امور افغانستان درحالی عنوان می‌شود که اخیرا وزیر دفاع و فرمانده ارتش آن کشور به صراحت طی هشدار به طالبان افغانستان اعلام کردند که این کشور به تعهدات خود عمل نمی‌کند و تروریست‌ها آزادانه در قلمروی افغانستان تردد می‌کنند.

روز گذشته (دوشنبه) نیز نشست مشترک فرمانده هان ارتش پاکستان به ریاست ژنرال سید عاصم منیر فرمانده ارتش این کشور برگزار و آنان مواضع کابل مبنی بر عدم حضور عناصر تحریک طالبان پاکستان در خاک افغانستان را قویا رد کردند. ارتش پاکستان اعلام کرد که تروریست‌های تحریک طالبان نه تنها در خاک افغانستان پایگاه دارند بلکه آنان به جدیدترین تسلیحات دسترسی دارند.

ایران و پاکستان مواضع همسو برای کمک به افغانستان دارند/آمریکا تحریم‌ها را لغو کند

آصف دُرانی در ادامه این مصاحبه گفت که جامعه جهانی باید مشکلات افغانستان را درک کند. البته به رسمیت شناختن طالبان همچنان یک مساله جدی است در عین حال همسایگان افغانستان بر این موضوع اجماع دارند که هرگونه تصمیم برای به رسمیت شناختن طالبان افغانستان باید با اجماع منطقه‌ای به ویژه با نظر همسایگان انجام شود.

وی افزود که امروز مردم افغانستان متحمل رنج و مشکلات فراوانی از جمله فقر و چالش عمیق اقتصادی هستند و این وضعیت حتی پس از خروج آمریکایی‌ها نیز ادامه یافته و براساس تازه‌ترین گزارش سازمان ملل، میزان فقر در افغانستان افزایش بسیار نگران کننده‌ای داشته است.

نماینده ویژه پاکستان تاکید کرد که مردم افغانستان اکنون نیازمند یاری و همکاری هستند و نباید در این وضعیت آنان را تنها گذاشت. چالش‌هایی پیش روی هیات حاکمه موقت افغانستان به ویژه عدم تعهد آنان به مواردی همچون تشکیل دولت فراگیر، حقوق بشر، وضعیت زنان و تحصیل دختران وجود دارد اما جامعه جهانی نباید رویکرد تقابلی یا انتقام جویانه در قبال افغانستان و مردم این کشور داشته باشد بلکه با تعامل و یاری می‌توان مسیر حل مشکلات را هموار کرد.

وی با اشاره به خواست مشترک جمهوری اسلامی ایران و پاکستان برای رفع مشکلات مردم افغانستان، گفت که مایه خرسندی است که هر دو کشور همسایه نگاه و مواضع همسو در بحث افغانستان دارند و من دراین خصوص ارتباط خوبی با همتای ایرانی خود دارم.

سفیر سابق پاکستان در ایران بر لزوم هم افزایی بیشتر همسایگان برای تقویت تجارت با افغانستان تاکید کرد و افزود: ایران و پاکستان در کنار افغانستان ظرفیت بزرگی برای گسترش تجارت منطقه‌ای با مشارکت کشورهای آسیای میانه دارند لذا باید در پرداختن به برخی مشکلات به ویژه مرتبط با تجارت و ارتباطات منطقه‌ای گام‌های موثر و فوری برداشته شود.

دُرانی در پایان با ابراز خرسندی از روند رو به رشد همکاری‌های ایران و پاکستان به ویژه افزایش تبادل هیات‌های بلندپایه میان دو کشور همسایه، گفت که ما اهمیت بالایی به روابط دوجانبه با جمهوری اسلامی ایران قائل هستیم هرچند برخی کشورهای با تحریم ایران باعث مشکلات فراوانی به ویژه برای همسایگان ایران نیز شده‌اند اما اسلام‌آباد تعهد قوی برای همکاری با تهران دارد و هر دو کشور همواره از یکدیگر در مجامع منطقه‌ای و بین المللی حمایت کرده و این رویکرد دوستانه و برادرانه همچنان ادامه خواهد یافت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha