۲۷ تیر ۱۴۰۲، ۱:۵۶
کد خبرنگار: 1385
کد خبر: 85173122
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

یونان: آنکارا و آتن اولین گام را برای عادی‌سازی روابط برداشتند

تهران- ایرنا- آکیس اسکرتسوس وزیر کشور یونان گفت که پس از دیدار کریاکوس میتسوتاکیس نخست وزیر این کشور و رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در لیتوانی، آنکارا و آتن «اولین گام» را برای عادی‌سازی روابط دوجانبه برداشتند.

به گزارش ایرنا به نقل از کاتیمرینی، اسکرتسوس دوشنبه تاکید کرد که دولت یونان در مورد «خطوط قرمز» خود هیچ گونه مصالحه‌ای نخواهد کرد.

وی که با تلویزیون آنتنا گفت‌وگو می‌کرد، افزود: ما خطوط قرمز خودمان را داریم و ترکیه هم خطوط قرمز خودش را. یونان نشان داده است که از منافع و حقوق ملی خودش دفاع می‌کند. دولت یونان در مورد خطوط قرمز ملی هیچ مصالحه‌ای نخواهد کرد.

اسکرتسوس تاکید کرد که تعیین مرزهای دریایی و فلات قاره تنها موضوعاتی هستند که یونان حاضر بر سر آنها با ترکیه مذاکره کند.

وی گفت: ما خواهان راه حل هستیم اما اگر راه حلی پیدا نشود می‌توانیم به طور مسالمت‌آمیز در کنار هم زندگی کنیم.

اردوغان و میتسوتاکیس اخیر در جلسه مشترکی در حاشیه اجلاس سران تاتو در لیتوانی توافق کردند که برای کاهش تنش در روابط دو کشور تلاش کرده و در جهت تداوم جو مثبت و بهبود مناسبات دوجانبه گام بردارند.

اردوغان و میتسوتاکیس حفظ جو مثبت در روابط دو کشور را که طی ماه‌های اخیر به دست آمده است، به نفع هر دو کشور خوانده و برای ادامه این روند، توافق کردند که نشست شورای همکاری سطح عالی آنکارا ـ آتن در پاییز در شهر تسالونیکی یونان برگزار شود.

اداره ارتباطات نهاد ریاست جمهوری ترکیه در بیانیه ای فضای جلسه مشترک اردوغان و میتسوتاکیس را خوب و مثبت اعلام کرد و گزارش داد: دو طرف توافق کردند که بر روی شتاب مثبت در روابط دوجانبه تلاش کرده و کانال های ارتباطی متعدد بین دو کشور را فعال کنند.

ترکیه و یونان بر سر خطوط مرزی، مالکیت حریم دریایی و برخی جزایر دریای مدیترانه و اژه و نیز نحوه استفاده از منابع زیر بستر در مرزهای آبی دو کشور و به خصوص در زمینه مساله قبرس اختلاف دارند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha