۲۲ تیر ۱۴۰۲، ۱۴:۱۲
کد خبرنگار: 924
کد خبر: 85168879
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

چمران: جای خالی نهاد شوراهای اسلامی شهرها در برنامه هفتم توسعه کشور احساس می‌شود

تبریز - ایرنا - رئیس مجمع مشورتی روسای شورای اسلامی شهرهای مراکز استانها با بیان اینکه جای خالی نهاد شوراهای اسلامی شهرها در برنامه هفتم توسعه کشور احساس می شود، گفت: مدیریت واحدی شهری یکی از مقولات مهمی است که مورد غفلت برنامه ششم توسعه قرار گرفت.

مهدی چمران روز پنجشنبه در دومین روز شصت و هشتمین اجلاس مجمع مشورتی روسای شوراهای اسلامی کلانشهرها و مراکز استان‌های کشور در تبریز اظهار کرد: از برنامه‌ سوم تا ششم توسعه کشور مدیریت واحد شهری مطرح شده بود ولی در عمل هیچ توجهی به این مقوله نشد.

وی گفت: به اذعان برخی ها نزدیک به ۳۰ درصد از برنامه های ششم توسعه کشور اجرایی نشده است که از آن جمله می توان به اجرای مدیریت واحد شهری اشاره کرد چرا که این موضوع مورد غفلت برنامه ششم توسعه کشور قرار گرفت.

چمران با بیان اینکه شوراها و شهرداری‌های کشور مشکلات متعددی در پیش روی خود دارند، گفت: شوراهای اسلامی شهر با ۲۰ سال تاخیر آغاز به کار کردند و این تاخیر موجب شد سهم شورا و شهرداری ها را دیگر نهادها استفاده کنند.

رئیس مجمع مشورتی روسای شورای اسلامی شهرهای مراکز استانها با اشاره به جالی خالی نهاد شوراهای اسلامی شهرها در برنامه هفتم توسعه کشور خاطرنشان کرد: شورای عالی استان‌ها مواردی متعددی در ارتباط با این موضوع به دولت ارسال کرده بود ولی در عمل توجه چندانی به این موضوع نشد در این راستا پیشنهادهایی به مجلس ارائه شده و بخشی از آن موارد مطرح شده به تصویب مجلس رسید.

چمران با بیان اینکه گردهمایی و مشورت ها وقتی به نتیجه می رسد که ماحصل آن خدمت بیشتر به مردم باشد، خاطرنشان کرد: تاکید مقام معظم رهبری نیز در این زمینه فارغ از تعداد جلسات، به نتایج و خروجی جلسات است.

وی با اشاره به اینکه انتظار زیادی از مجلس شورای اسلامی برای حل مسائل شورا و شهرداری داریم، یادآور شد: هرچند در برخی موارد مصوبات شورای عالی استانهای کشور در مورد موافقت مجلس قرار نمی گیرد ولی با تلاش و پیگیری ها ۴۶ مورد از مصوبات شورای عالی به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده و راهگشای مشکلات متعددی شده است.

چمران با اشاره به اینکه نزدیک به ۸۰ درصد مردم کشور ساکن شهرها هستند، خاطرنشان کرد: مهاجرت به شهرها باعث متروکه شدن روستاهای کشور و ایجاد مشکلات متعدد در شهرها شده است چرا که حد متوسط جهانی شهر نشینی ۵۰ درصد است.

وی با بیان اینکه راه آبادانی شهرها، از آبادانی روستاها گذر می کند، گفت: برهمین اساس اگر به دنبال آبادی شهر، رفع حاشیه‌نشینی و حل مسائل اجتماعی شهرها هستیم، باید اقدامات مطلوبی در تامین پایدار شرایط روستایی انجام گیرد.

چمران: جای خالی نهاد شوراهای اسلامی شهرها در برنامه هفتم توسعه کشور احساس می‌شود

شصت و هشتمین اجلاس مجمع مشورتی رؤسای شوراهای استانها و شهرهای مراکز استان به مدت ۲ روز با میزبانی شهرداری و شورای اسلامی شهر تبریز برگزار شد و امروز به کار خود پایان داد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha