راه‌اندازی قرارداد جدید طلا در بورس کالا/ رونمایی از اختیار معامله صندوق طلا، اول مردادماه

تهران- ایرنا- مدیر بازار مشتقه و صندوق‌های کالایی بورس کالای ایران گفت: برای نخستین بار قرارداد اختیار معامله واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق طلای کهربا با سررسید مهرماه ۱۴۰۲ از روز اول مردادماه سال جاری در بورس کالای ایران راه اندازی می‌شود تا شاهد ورود یک دارایی جدید و جذاب در بازار اختیار معامله باشیم.

به گزارش ایرنا از بورس کالا، «رحمان آراسته» مدیر بازار مشتقه و صندوق‌های کالایی بورس کالای ایران ضمن بیان مطلب بالا اعلام کرد: بورس کالا امروز با صدور اطلاعیه ای از راه اندازی قرارداد اختیار معامله واحدهای سرمایه گذاری صندوق طلای کهربا با سررسید مهر ۱۴۰۲ خبر داد که این قرارداد از روز یکشنبه اول مرداد ماه قابل معامله خواهد بود.

وی با بیان اینکه تاریخ سررسید این قراردادها ۳۰ مهرماه است، افزود: قرارداد اختیار معامله بدون حد نوسان قیمتی با دوره گشایش به مدت ۳۰ دقیقه در ابتدای جلسه معاملاتی آغاز و با دوره عادی معاملاتی ادامه می یابد.

آراسته ادامه داد: دارایی پایه این قرارداد جدید، واحدهای سرمایه گذاری صندوق طلای کهربا بوده و اندازه قرارداد نیز هزار واحد سرمایه گذاری است.

مدیر بازار مشتقه و صندوق‌های کالایی بورس کالای ایران گفت: سقف موقعیت‌های باز مشتریان حقیقی و حقوقی در هر نماد معاملاتی برای دارندگان موقعیت باز، بدون سقف است و حداکثر حجم هر سفارش تا ۲۵ قرارداد است.

وی عنوان کرد که ساعات و روزهای معاملاتی این قراردادها شنبه تا چهارشنبه ۱۰ تا ۱۷، پنجشنبه‌ها ۱۰ تا ۱۵ و در آخرین روز معاملاتی ۱۰ تا ۱۵ است.

آراسته در خصوص مزایای قرارداد اختیار معامله صندوق طلا گفت: این قرارداد، ابزاری قدرتمند جهت مدیریت ریسک برای سرمایه گذاران و سهامداران صندوق به شمار می‌رود؛ همچنین وجود بازارگردان که همراه با این قرارداد ایجاد می‌شود به نقدشوندگی و جذابیت این بازار کمک خواهد کرد.

مدیر بازار مشتقه و صندوق‌های کالایی بورس کالای ایران در پایان گفت: نکته بسیار مهم در خصوص این قرارداد آن است که برای اخذ موقعیت فروش در این ابزار، نیازی به انتقال پرتفو و و تضامین مازاد وجود نداشته و صرفا با وجه تضمین تعیین شده توسط بورس کالا و در اختیار داشتن کد مشتقه بورس کالا، امکان سرمایه گذاری در این ابزار فراهم است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha