سوئد: استکهلم گام بسیار بزرگی به سوی عضویت در ناتو برداشته است

تهران- ایرنا- اولف کریسترسون نخست‌وزیر سوئد دوشنبه شب گفت که پس از توافق با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه برای ورود استکهلم به ناتو، سوئد گام بسیار بزرگی در جهت عضویت در ناتو برداشته است.

به گزارش ایرنا به نقل از رویترز، کریسترسون در یک کنفرانس مطبوعاتی پس از دیدار با ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو و رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه، افزود: احساس بسیار خوبی دارم، گام بسیار بزرگی به سوی عضویت در ناتو برداشتیم و این هدفی بود که از مدت‌ها پیش به دنبال آن بودم.

نخست‌وزیر سوئد با بیان اینکه تعهد ما به آنچه با ترکیه بر سر آن توافق کردیم بلندمدت است و فقط برای موضوع پیوستن به ناتو نخواهد بود، گفت: ما به رعایت تمام جنبه‌های توافقنامه با ترکیه در سال گذشته در مادرید متعهد هستیم.

کریسترسون در ادامه با اشاره به اینکه سوئد هیچ تعهد جدیدی بجز تعهدات توافق مادرید برای موافقت ترکیه با پیوستن این کشور به ناتو، به آنکارا نداده‌ است، افزود: ما مطمئن هستیم که مجارستان روند الحاق ما به ناتو را به تاخیر نخواهد انداخت.

به گزارش ایرنا، اردوغان رئیس جمهور ترکیه روز دوشنبه خواستار پذیرش درخواست عضویت کشورش در اتحادیه اروپا شد و خطاب به کشورهای اروپایی گفت: پس از این کار بیایید راه را برای پذیرش درخواست عضویت سوئد در ناتو هموار کنیم.

رئیس جمهور ترکیه در کنفرانس مطبوعاتی قبل از عزیمت به ویلنیوس پایتخت لیتوانی برای شرکت در اجلاس سران پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) افزود: ترکیه بیش از ۵۰ سال است که پشت درهای اتحادیه اروپا منتظر عضویت مانده است و راه عضویت ما در این اتحادیه نیز باید مانند درخواست پیگیری عضویت سوئد از سوی کشورهای عضو اتحادیه اروپا هموار شود.

وی اظهار کرد: در حال حاضر تقریباً تمامی کشورهای اروپایی عضو ناتو، عضو اتحادیه اروپا هم هستند و من خطاب به کشورهایی که بیش از ۵۰ سال ترکیه را در پشت دروازه های اتحادیه اروپا منتظر نگه داشته‌اند، فریاد می‌زنم که راه عضویت ما را باز کنید.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha