نمایش نقش برجسته ساسانی در موزه ملی ایران

۱۸ تیر ۱۴۰۲، ۱۹:۲۷
کد خبر: 85164826
نمایش نقش برجسته ساسانی در موزه ملی ایران

تهران- ایرنا- نقش برجسته ساسانی که از انگلیس بازگردانده شده است، فردا -دوشنبه ١٩ تیرماه - در موزه ملی ایران رونمایی می‌شود.‌

به گزارش خبرنگار میراث فرهنگی ایرنا، سنگ نگاره (نقش برجسته) ساسانی که بامداد روز چهارشنبه - هفتم تیر - به ایران بازگردانده شد، فردا - دوشنبه ١٩ تیرماه- با حضور خبرنگاران و عکاسان و کارشناسان و فعالان میراث فرهنگی در موزه ملی ایران رونمایی می‌شود و تا ٣١ تیر در معرض نمایش عمومی خواهد بود.

سنگ نگاره (نقش برجسته) ساسانی معروف به سرباز ساسانی ٣۵ سال پیش، غیرقانونی از ایران خارج و حدود هفت سال پیش در انگلیس کشف شد و با اقدام و پیگیری‌های وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و وزارت امورخارجه، به ایران بازگردانده شد.

این اثر تاریخی که متعلق به دوره ساسانی است، در سال ۱۹۸۸ میلادی وارد کشور امارات شده و سال ۲۰۰۶ از کشور امارات خارج شده است. زمان توقیف اثر در بریتانیا سال ۲۰۱۶ بوده است. زمان دقیق خروج این سنگ‌نگاره از ایران مشخص نیست، اما با توجه به زمان ورود آن به امارات که مصادف با ۱۳۶۷ شمسی است، به احتمال زیاد این اثر در زمان جنگ تحمیلی به شکل غیرقانونی از کشور خارج شده است.

به گزارش ایرنا،  سید مهدی حسینی متین کاردار سفارت ایران در لندن روز جمعه - دوم تیر- اعلام کرد مجسمه سربازساسانی که قاچاقی وارد انگلیس شده بود پس از اثبات مالکیت آن به ایران، به مدت سه ماه در موزه بریتانیا به امانت نمایش گذاشته شد.

این مجسمه سنگی مربوط به دوره ساسانیان در تاریخ ۲۶ دی ماه ۱۳۹۴ در فرودگاه استنستد لندن کشف و ضبط شده بود.

سنت جان سیمپسون باستان شناس ارشد موزه بریتانیا نیز فروردین ماه گذشته به خبرنگار ایرنا در لندن گفته بود: مرمت این اثر، با اجازه تهران، اینجا در موزه صورت گرفت. ما احساس کردیم که شاید بازگرداندن یک اثر (باستانی) به تهران در شرایط نامناسب، اخلاقی نباشد. هنگامی که به صورت مشترک تصمیم گرفتیم آن را نخست اینجا به نمایش بگذاریم و همه بتوانند در لندن پیش از ارسال به تهران مشاهده کنند، (تصمیم گرفتیم) که باید مرمت شود.

وزارت میراث فرهنگی،‌ گردشگری و صنایع دستی در دولت سیزدهم با پیگیری‌های جدی تاکنون موفق به استرداد ۳۰ شیء فرهنگی تاریخی به ایران شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha