ابراز امیدواری اردوغان به تمدید توافق صادرات غلات اوکراین

تهران-ایرنا- رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه جمعه شب ابراز امیدواری کرد که توافق صادرات غلات اوکراین از طریق دریای سیاه تمدید شود.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری "آناتولی"، اردوغان پس از دیدار و گفت و گو با ولودیمیر زلنسکی همتای اوکراینی خود در استانبول اظهار کرد: تأکید ما از زمان آغاز جنگ غیر عادلانه علیه اوکراین ، توقف آن بوده، چرا که این مسأله مغایر با حقوق بین المل است.

وی افزود: ما همچنین الحاق جزیره کریمه در سال ۲۰۱۴ توسط روسیه را نپذیرفتیم.

اردوغان با بیان اینکه روسیه و اوکراین توجه ویژه ای به تمدید توافق صادرات غلات دارند، افزود: هرچه در توان داریم برای توقف جنگ به کار خواهیم بست و حمایت کامل خود را از اوکراین اعلام می‌کنیم.

وی همچنین گفت که شایسته است که اوکراین عضو ناتو شود ، همچنان که امیدواریم که توافق صادرات غلات تمدید شود.

رئیس جمهوری ترکیه همچنین از سفر ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در ماه آینده میلادی به استانبول خبر داد و اظهار کرد که با وی درخصوص اسیران اوکراین در کنترل نیروهای مسکو سخن خواهد گفت.

وی در تشریح دیدارش با همتای اوکراینی‌اش نیز گفت که با زلنسکی درباره موضوع تبادل اسرا میان اوکراین و روسیه سخن گفته است.

اردوغان اضافه کرد: درصدد تمدید صادرات غلات اوکراین از طریق دریای سیاه برای دو سال دیگر هستیم و من این موضوع را با رئیس جمهوری روسیه مطرح خواهم کرد.

در همین راستا، زلنسکی هم گفت که کنترل خود را بر شبه جزیره کریمه از سر خواهیم گرفت.

وی افزود: روسیه و اوکراین باید به مذاکرات صلح بازگردند و قدردان نقش ترکیه و حمایت آن از حاکمیت ارضی اوکراین هستیم.

زلنسکی در بخش دیگری از سخنانش روسیه را متهم کرد که در مسیر حرکت کشتی‌ها مانع تراشی و به گونه‌ای عمل می‌کند که گویا رئیس دریای سیاه است.

رئیس جمهوری اوکراین با بیان این که امنیت غذایی کشورهای زیادی از جهان متکی برماست، افزود: تلاش می کنیم که این امنیت را تأمین کنیم.

زلنسکی در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد که از همکاری با ترکیه در زمینه صنایع نظامی وتولید پهپاد و دیگر زمینه‌ها حمایت می کنیم.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha