سه هزار و ۸۰۰ ماسک بین مردم توفان زده سیستان توزیع شد

زاهدان - ایرنا - سرپرست جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان از توزیع سه هزار و ۸۰۰ عدد ماسک از روز گذشته تاکنون بین مردم توفان زده منطقه سیستان واقع در شمال این استان خبر داد.

سید محمدمهدی سجادی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: نیروهای هلال احمر همزمان با بروز توفان و وزش باد شدید همراه با گرد و خاک در شمال سیستان و بلوچستان در منطقه حاضر شدند و خدمات رسانی به مردم را در دستور کار قرار دادند.

وی افزود: در همین راستا به همت اعضا و داوطلبان خانه‌های هلال سه هزار و ۸۰۰ ماسک بین ۸۴۸ خانواده‌های مناطق روستایی منطقه سیستان توزیع شده است و در این مدت بیش از ۶۰ امدادگر هلال احمر برای ارائه خدمات در این مناطق حضور داشتند.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان هم از مراجعه ۸۳۳ نفر از شهروندان سیستانی در پی وقوع توفان طی شبانه روز گذشته به مراکز درمانی خبر داد.

مجید محبی اظهار کرد: در پی موج جدید وزش باد در منطقه سیستان از ۱۱ تیر ماه تاکنون در پنج شهرستان زابل، زهک، هامون، هیرمند و نیمروز ۶۴۷ نفر از مردم این منطقه‏ راهی بیمارستان و مراکز درمانی شدند که از این تعداد ۱۲۸ نفر اکنون بستری هستند.

وی افزود: مشکل تنفسی، قلبی و چشمی از عمده مشکلات مردم در این مدت بوده است.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفت: تمامی نیروهای ‏امدادی و خدمات‌رسان در مسیرهای ارتباطی منطقه سیستان آماده‌باش ‏هستند تا در صورت نیاز اقدام به کمک‌رسانی کنند.‏

به گزارش ایرنا، استان پهناور سیستان و بلوچستان در منطقه گرم و خشک واقع شده و به همین دلیل تاثیرپذیری از سامانه های کم فشار حاره ای و پراکنش زمانی و مکانی بارندگی ها بسیار نامناسب است به طوریکه در برخی اوقات تمامی بارندگی های سالانه یک منطقه و حتی بیش از ۲ برابر آن در کمتر از ۲۴ ساعت نازل شده و سیلاب های سهمگین ایجاد می کنند.

این ویژگی های جغرافیایی و طبیعی سبب شده که در بسیاری از سال‌ها سوانحی چون خشکسالی و سیل بطور توامان در مناطق مختلف سیستان و بلوچستان رخ دهد.

بخش های شمالی سیستان و بلوچستان به دلیل تاثیرپذیری از پدیده مونسون آسیایی(کم فشار هند) در ماه های گرم سال با وزش بادهای نسبتا شدید ۱۲۰ روزه و طوفان و گرد و خاک روبرو است، همچنین از نظر لرزه خیزی بر اساس تقسیم بندی های انجام شده این استان دارای گسل های فراوان و مهمی است که فعالیت این گسل ها باعث وقوع زمین لرزه های متعدد شده است.

بیش‌از ۲۰ سال از خشکی تالاب بین المللی هامون و خشکسالی سیستان با دربرگیری پنج شهرستان زابل، زهک، هامون، هیرمند و نیمروز می گذرد و این معضل با تغییر اقلیم منطقه به آب و هوایی گرم و خشک و خشن، زندگی را برای مردم از لحاظ اقتصادی و سلامتی دچار مشکل کرده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha