واقعیت میزان پیشرفت میادین مشترک در دولت سیزدهم

 تهران- ایرنا- در شرایطی که روابط ایران و عربستان بعد از ۷ سال نزدیک‌تر شده و بهبود پیدا کرده است در روزهای اخیر خبرهایی در خصوص میادین مشترک ایران و عربستان منتشر شده که به نظر می‌رسد اهداف شیطنت‌آمیزی برای سایه انداختن بر روابط دو کشور است.

به گزارش ایرنا، یک روز موضوع میدان آرش و انکار حق ایران در این میدان مطرح می‌شود و روز دیگر تخلیه میدان مشترک نفتی با ایران از سوی عربستان. اما آمارهای واقعی در این زمینه چه می‌گوید؟

شرکت ملی نفت ایران از بدو آغاز به کار دولت سیزدهم و همسو با اسناد بالادستی کشور، توسعه حداکثری از میادین نفت و گاز با تمرکز ویژه بر میادین مشترک، را در اولویت برنامه‌های خود داشته است.

از ابتدای مهرماه سال ۱۴۰۰ "کمیته توسعه بالادستی" و نیز "کمیته توسعه میادین مشترک" در شرکت ملی نفت ایران با ریاست مدیرعامل و عضویت مدیران ارشد این شرکت آغاز به کارکرده و طی جلسات متعدد برای توسعه میادین مشترک برنامه‌ریزی جامعی انجام‌گرفته است.

نظر به اهمیت توسعه متوازن و پایدار بالادستی صنعت نفت و لزوم توجه به چگونگی اولویت‌دهی به توسعه میادین، نحوه تخصیص منابع مالی به طرح‌ها (منابع داخلی شرکت ملی نفت ایران و یا سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی)، ایجاد ساختار اجرایی کارآمد برای پیشبرد سریع‌تر طرح‌های توسعه‌ای و...، تاکنون تمامی میادین مشترک نفت و گاز در برنامه توسعه قرار گرفته و اکثریت آن‌ها در حال تولید است.

شمارش معکوس برای عملیات حفاری در میدان آرش

در خصوص میدان آرش، باوجود حساسیت‌ها و مناقشات مرزی، شرکت ملی نفت ایران به جد موضوع توسعه میدان را دنبال کرده و آمادگی خود را دراین‌خصوص به مراجع ذی‌ربط ازجمله شورای‌عالی امنیت ملی اعلام داشته است.

براین‌اساس امکانات لازم جهت شروع عملیات ژئوفیزیک و ژئوتکنیک و متعاقب آن استقرار دکل حفاری به‌منظور شروع عملیات توسعه پیش‌بینی‌شده بینی شده است. شرکت ملی نفت ایران هم‌اکنون آمادگی کامل دارد تا عملیات حفاری مربوط به این میدان را آغاز کند. درعین‌حال منابع مالی و سخت‌افزاری کافی نیز برای توسعه این میدان مصوب شده است.

سرمایه‌گذاری ۸۵ میلیارددلاری در میدان پارس جنوبی

تاکنون ۸۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در میدان پارس جنوبی انجام‌شده است و برای تکمیل طرح‌های توسعه این میدان مشترک گازی با احتساب طرح فشارافزایی، حدود ۲۷ میلیارد دلار سرمایه نیاز است.

همچنین در خصوص میدان سلمان گازی، احداث خط لوله جدید و تعمیر خط لوله موجود در دست اقدام بوده و در خصوص میدان بلال گازی، حفاری چاه توصیفی - اکتشافی به اتمام رسیده و مبتنی بر آن، طرح توسعه میدان در دست بررسی است.

افزایش تولید گاز از پارس جنوبی در ۱۴۰۱

از ثمرات اقدامات انجام‌شده در میادین مشترک گازی می‌توان به افزایش متوسط تولید گاز به میزان ۱۰ میلیون مترمکعب در روز در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ و دستیابی به رکورد تولید گاز به میزان ۷۰۵ میلیون مترمکعب در روز در میدان پارس جنوبی، در پیک زمستانی اشاره کرد. در سال‌های جاری و آینده، افزایش تولید میدان پارس جنوبی در حد ۷۱۵ الی ۷۲۰ میلیون مترمکعب در روز برنامه‌ریزی‌شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha