۱۳ تیر ۱۴۰۲، ۱۱:۳۰
کد خبرنگار: 832
کد خبر: 85159529
T T
۲ نفر

برچسب‌ها

رئیس جمهوری چین: از ایران به عنوان عضو رسمی شانگهای استقبال می کنیم

تهران - ایرنا - شی جینپینگ رییس‌جمهوری چین امروز سه شنبه در بیست و سومین نشست سران سازمان شانگهای که به صورت ویدوئوکنفرانسی با میزبانی دهلی نو آغاز شده است گفت: امروز از ایران به عنوان عضو رسمی استقبال می کنیم و به این عضو جدید خانواده سازمان همکاری شانگهای تبریک می‌گوییم.

به گزارش ایرنا شی جین پینگ در اجلاس سازمان همکاری شانگهای بر لزوم همکاری به جای رقابت و احترام به منافع بنیادین یکدیگر تاکید کرد.

رئیس جمهور چین از اعضای سازمان همکاری شانگهای خواست مسیر درست را دنبال کنند و همبستگی و اعتماد متقابل خود را افزایش دهند و برای تقویت صلح منطقه و امنیت جمعی تلاش کنند.

وی ه مچنین خواستار تقویت تبادل تجربیات و یادگیری های متقابل کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای و تقویت روابط مردم با مردم میان این کشورها شد.

شی بر لزوم مقابله با تلاش ها برای ایجاد جنگ سرد جدید در منطقه و لزوم مخالفت با انقلاب های رنگی و دخالت خارجی در امور سایر کشورها تاکید کرد.

وی افزود: جهان امروز دچار تحول شده است، تحولاتی که با چالش‌های جدیدی همراه خواهد بود. وحدت یا تفرقه، همکاری یا منازعه، اینها سوالاتی است که در زمانه ما مطرح خواهد شد.

شی تصریح کرد: آرزوی مردم برای داشتن خوشبختی هدف ماست. صلح و همکاری می‌تواند روند جاری دوران ما باشد.

شی جین پینگ رئیس جمهوری چین در بیست و سومین نشست شورای سران کشورهای سازمان همکاری شانگهای از طریق ویدئو کنفرانس سخنان مهمی را ایراد کرد. در ادامه به برخی از نکات برجسته سخنرانی وی اشاره شده است.

شی جین پینگ، رئیس جمهور چین روز سه شنبه خواستار تلاش برای حفظ صلح منطقه و تضمین امنیت مشترک شد.

شی جین پینگ اعضای سازمان همکاری شانگهای را به تقویت همبستگی و اعتماد متقابل فرا خواند

شی جین پینگ خواستار تلاش برای هم افزایی بیشتر و همکاری در طرح ابتکاری کمربند و جاده و استراتژی های توسعه کشورهای مختلف و طرح های همکاری منطقه ای شد.

وی گفت روند تاریخی صلح، توسعه و همکاری برد-برد غیرقابل توقف است.

بیست و سومین نشست سران سازمان همکاری شانگهای امروز به به میزبانی دهلی نو و بصورت مجازی برگزار می شود.

در نشست امروز قرار است عضویت رسمی و کامل ایران در این سازمان هم منطقه ای رسما اعلام شود.

سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران نیز در اجلاس امروز سخنرانی خواهد کرد.

بر اساس این گزارش، قرار است سازمان همکاری شانگهای به عنوان یکی از بزرگترین و پرجمعیت ترین نهادهای منطقه ای در جهان در  نشست مجازی خود در روز سه شنبه (۱۳ تیرماه) جمهوری اسلامی ایران را به طور رسمی ایران به عنوان عضو جدید خود معرفی کند.
علاوه بر ایران، بلاروس نیز برای پیوستن به سازمان همکاری شانگهای در سال ۲۰۲۲ درخواست داده است.

به باور کارشناسان روابط بین الملل و سران کشورهای عضو، آغاز دور جدید ازنشست سازمان همکاری شانگهای که با عضویت کشورهایی جدید و همچنین گسترش دامنه فعالیتهای آن در منطقه اوراسیا توامان شده است، نشان دهنده محبوبیت اصول و مفاهیم آن است که شکل جدیدی از روابط بین المللی را ارائه می دهد که موجبات ثبات و توسعه منطقه ای را به دنبال خواهد داشت.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha