فواد حسین خطاب به گوترش: باید با توهین به مقدسات و اسلام هراسی مقابله کرد

تهران - ایرنا - وزیر امور خارجه عراق در تماس تلفنی دبیرکل سازمان ملل با وی، بر مقابله با توهین به مقدسات و اسلام هراسی در جهان تاکید کرد.

به گزارش روز شنبه ایرنا از خبرگزاری رسمی عراق (واع)، «فواد حسین» وزیر امور خارجه این کشور در این تماس تلفنی با «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد در زمینه جنایت آتش زدن قرآن کریم در سوئد و نامه آیت الله سیستانی مرجع عالیقدر شیعه در عراق به گوترش در خصوص این حادثه، گفت و گو کرد.

بر اساس بیانیه وزارت امور خارجه عراق، این تماس تلفنی برای بحث در مورد اهانت به قرآن کریم توسط یک فرد عراقی الاصل مقیم سوئد انجام شد.

وزیر امور خارجه عراق در این تماس تلفنی به دبیرکل سازمان ملل گفت که این اقدامات مشکلات متعددی را بین کشورهای جهان اسلام و جوامع اروپایی ایجاد می‌کند و گسترش می‌دهد.

وی افزود: اتفاقات و رویکردهای این اقدامات نیز به نوبه خود پدیده اسلام هراسی و افکار افراطی و تروریستی را تغذیه می‌کند و باعث کاشت بذر نفرت و خشونت در تمام کشورهای جهان می‌شود.

وزیر امور خارجه عراق بر لزوم تلاش بین المللی برای مبارزه با این افکار که منجر به توهین به مقدسات و نمادهای مقدس و آتش زدن کتب آسمانی از جمله قرآن کریم می‌شود، تاکید کرد.

دبیر کل سازمان ملل نیز با تاکید بر پیگیری این اتفاق و همچنین واکنش‌ها در عراق و جهان اسلام ضمن محکوم و نکوهش کردن این اقدام شنیع، بر لزوم تلاش برای مقابله با پدیده اسلام هراسی تاکید کرد.

گوترش با بیان اینکه پیام آیت الله سیستانی را دریافت کرده است، از تلاش‌های ایشان قدردانی کرد و افزود: در این زمینه پاسخ نامه آیت الله سیستانی را تهیه خواهد کرد.

چهارشنبه گذشته یک افراطی سوئدی تحت حمایت مقامات و پلیس این کشور در مقابل چشمان حدود ۲۰۰ مسلمان، قرآن کریم را در بیرون مسجد اصلی استکهلم پایتخت سوئد سوزاند.

این اهانت و هتک حرمت به قرآن کریم موجی از محکومیت را در میان کشورهای مختلف اسلامی و غیراسلامی به دنبال داشته است.

آیت الله سیستانی پنج شنبه شب نیز در بیانیه‌ای و پیامی به آنتونی گوترش دبیرکل سازمان ملل درباره هتک حرمت به قرآن کریم و مجوز دولت سوئد گفت: احترام به آزادی بیان نمی‌تواند این رفتار شرم‌آور را که تعرض آشکار به مقدسات بیش از دو میلیارد مسلمان در جهان است، توجیه کند.

وزارت امور خارجه عراق نیز ساعاتی پیش در اعتراض به هتک حرمت قرآن کریم در استکهلم، سفیر سوئد در بغداد را احضار کرد و خواستار استرداد عامل این هتک حرمت شد.

«فائق زیدان» رئیس شورای عالی قضایی عراق نیز به نوبه خود دستور داد تا بر اساس مفاد ماده ۱۴ قانون مجازات عراق علیه یک عراقی الاصل که در سوئد اقدام به سوزاندن قرآن کریم کرده است، اقدامات قانونی انجام شود.

«باسم العوادی» سخنگوی دولت عراق نیز تاکید کرد که دولت عراق اقداماتی را که برخی از بیماران روانی و افراطی در خصوص سوزاندن مکرر نسخه‌های قرآن کریم انجام شده است به شدت محکوم و تقبیح می‌کند.

در سال‌های اخیر برخی از کشورهای اروپایی و به خصوص حوزه اسکاندیناوی صحنه تعدی و هتک حرمت مقدسات مسلمانان بوده است. در سایه حمایت پلیس سوئد، راست گرایان افراطی اقدام به آتش زدن قرآن کریم کرده و اعتراض‌های مسلمانان نیز با سرکوب روبرو شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha