بیوک میرزایی: مستند هنرمندان قدیمی ساخته نشد/ پاسداشت عباس محبی

تهران- ایرنا- بیوک میرزایی با اشاره به اهمیت ساخت مستند از پیش‌کسوتان رادیو گفت: هنرمندان خلاق نسل‌های پیشین به مردم معرفی نشدند؛ چون مستندی از ایشان ساخته نشد. 

به گزارش ایرنا از شبکه مستند، مراسم رونمایی از مستند «گام‌های پرواز» همراه با پاسداشت عباس محبی پیش‌کسوت رادیو و تلویزیون شامگاه گذشته (۶ تیر) با حضور بیوک میرزایی، رامین پورایمان، منوچهر آذری، امیر پارسی، زهره کدخدازاده، سکینه ارجمندی از هنرمندان رادیو، فرانک رفیعی طاری دوبلور، قدوسیان تهیه‌کننده صبح جمعه با شما، بهروز خوش‌فطرت بازیگر، مجتبی تیموری نوازنده صبح جمعه و علاقه‌مندان به هنر در فرهنگسرای ابن‌سینا برگزار شد.

این مستند به تهیه‌کنندگی و کارگردانی «ابوالفضل توکلی» در ۵۸ دقیقه به جنبه‌های مختلفی از زندگی کاری عباس محبی می‌پردازد.

در این مراسم عباس محبی بازیگر سینما و تلویزیون و از هنرمندان رادیو ایران با قدردانی از ابوالفضل توکلی کارگردان این مستند گفت: آقای توکلی خاطرات بسیار خوبی در حین تصویربرداری این کار برایم رقم زد و فکر می‌کنم مستند در مستند شد. پشت‌صحنه‌های این فیلم هم برای من جذاب بود و هم تجربه‌های خوب و جدیدی آموختم.

وی افزود: بنده افتخار شاگردی آقای بیوک میرزایی را دارم و به نظرم بهتر است این بزرگان درباره فیلم صحبت کنند.

بیوک میرزایی دیگر سخنران این جلسه بود. او گفت: به آقای توکلی تبریک می‌گویم؛ کاری که او انجام می‌دهد بسیار ارزشمند است و به نظرم اثرات آن بعدها خودش را نشان می‌دهد.

وی افزود: فراموش نکنید که در نسل‌های پیش از ما نیز هنرمندان خلاق بسیار زیادی داشته‌ایم که از آن جمله می‌توان به نوذری‌ها، قنبری‌ها، احمدی‌ها و ... اشاره کرد. متاسفانه چنین فیلم‌هایی از آنان ساخته نشد تا نسل جوان آنها را بیشتر بشناسد، اما کاری که آقای توکلی انجام می‌دهد به جوانان کمک می‌کند تا هنرمندان خود را بهتر بشناسند. ساخت این مستندها ازاین‌جهت در خور تقدیر و تشکر است. به نظرم کاری که آقای توکلی انجام می‌دهد بسیار پر زحمت است و شاید آن بهایی که شایسته آن است را نمی‌دهند.

این هنرمند پیش‌کسوت گفت: عباس محبی را از پیش از انقلاب می‌شناختم. با اینکه شغل اصلی او نیروی هوایی بود؛ اما ذاتاً هنرمند است و خوشحالم که به این جایگاه بالا رسیده است. باید بدانیم که عباس محبی چه پیشینه‌ای دارد و چه تلاش‌هایی در رادیو تلویزیون و سینما کرده است. امیدوارم مستند «گام‌های پرواز» این موارد را به تصویر کشیده باشد تا او را کشف کنیم.

میرزایی در پایان گفت: خوشحالم که مستند آقای توکلی به ایشان بها داد و سراغ زندگی‌اش رفته است. نزدیک به نیم‌قرن است که ایشان در عرصه رسانه فعالیت دارد و باید زودتر از اینها به او پرداخته می‌شد.

بیوک میرزایی: مستند هنرمندان قدیمی ساخته نشد/ پاسداشت عباس محبی


ابوالفضل توکلی کارگردان مستند گام‌های پرواز نیز در بخش پایانی این جلسه گفت: مستندهایی که درباره پیش‌کسوتان عرصه رادیو می‌سازم برایم بسیار لذت‌بخش است، چرا که در بین اهالی رادیو و همکاران آن صمیمیت بسیار خوبی برقرار است و همین مرا برای ادامه ساخت مستند تشویق می‌کند.

وی با نقل یک خاطره صحبت‌های خود را ادامه داد و گفت: خاطرم هست برای مستندی که از آقای بیوک میرزایی می‌ساختم به رادیو ارگ و استودیو هشت رفتیم. آن زمان بیماری کرونا بود؛ اما استاد پورایمان که ماسک زده بودند، به‌خاطر آقای میرزایی، زمان گذاشتند و مقابل دوربین صحبت کردند. این کار لطف و صمیمیت اهالی رادیو را نشان می‌دهد. برای ساخت مستند آقای محبی هم موضوع تکرار شد و دوستان برنامه رادیویی «صبح جمعه با شما» بسیار مهربانانه برخورد کردند.

او با اشاره به ساخت مستند گام‌های پرواز گفت: این مستند اشاره به هنرمندانی دارد که در دهه‌های ۱۳۶۰ و ۱۳۷۰ آیتم‌های طنز اجرا می‌کرد، ایشان در برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی با شکل و زبانی ساده وارد خانه‌های مردم می‌شدند و نگاه‌ها را جذب خودشان می‌کردند، آنها طنازانه گرانی را نقد می‌کردند، در عین حال آقای محبی و همکاران ایشان خودشان آدم‌های ساده‌ای نبودند مطالعه می‌کردند و به موضوعات اشراف کامل داشتند.

بیوک میرزایی: مستند هنرمندان قدیمی ساخته نشد/ پاسداشت عباس محبی

توکلی گفت: آقای محبی دانش بسیار زیادی در حوزه اجرای ادبیات و تئاتر دارد. در زمان ساخت فیلم متوجه شدم که ایشان ادبیات کلاسیک ایران و به‌ویژه شاعران کهن ایران‌زمین را به‌خوبی می‌شناسد. او تسلط خوبی بر ادبیات نمایشنامه‌نویسی ایران و جهان دارد و فن‌های بازیگری را بلد است. این موضوع نشان می‌دهد که او و همکاران با دانشی که داشتند توانستند به آن طنز خوب برسند.

در پایان این نشست با اهدای تندیس شبکه مستند از بیش از نیم‌قرن فعالیت هنری عباس محبی بازیگر سینما و تلویزیون و از هنرمندان رادیو ایران قدردانی شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha