رفع مشکلات ۳۶۴ واحد تولیدی فارس با گام‌های استوار دولت سیزدهم

شیراز-ایرنا- مدیران ارشد فارس در ادامه برداشتن موانع پیش‌روی بنگاه‌های اقتصادی، امروز(سه‌شنبه) در جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید، موانع پیش‌روی ۲۷ واحد تولیدی و صنعتی استان را برداشتند که بررسی‌ها گویای آن است از ابتدای سال جاری تاکنون مشکلات ۳۶۴ بنگاه اقتصادی استان رفع شده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، در شرایط کنونی دولت موضوع رشد تولید، مهار تورم و ارتقای شاخص‌های اقتصادی را به صورت جدی در اولویت قرار داده و تمام تلاش خود را برای احیای واحدهای راکد و نیمه تعطیل و ایجاد اشتغال با هدف تحقق شعار سال بکار گرفته است.

به همین منظور کارگروهی جلسه تسهیل و رفع موانع تولید بطور مستمر در استان‌های مختلف برگزار می شود تا موانع پیش روی این بخش و فعالان آن را برداشته و مانع آسیب دیدن واحدهای تولیدی و صنعتی شود.

تشکیل و فعالیت مستمر کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید در دولت سیزدهم موجبات افزایش انگیزه برای احیای واحدهای اقتصادی در استان فارس را فراهم کرده است و حضور سرمایه‌گذاران مطرح در این جلسات برای ارایه راهکار و بیان مشکلات اقتصادی موجب آشنایی هرچه بیشتر مسئولان با مشکلات فعالان اقتصادی و درک شرایط آنان از نزدیک شده است.

این جلسات در استان فارس هر هفته در روزهای سه‌شنبه به ریاست استاندار فارس و دبیری اداره‌کل صنعت، معدن و تجارت استان برگزار می‌شود.

علاوه بر اینکه استاندار فارس ۲ روز در هفته را برای دیدار چهره به چهره با سرمایه‌گذاران استان پیش بینی کرده تا موانع پیش روی آنان برداشته شود.

رفع مشکلات واحدهای اقتصادی فارس در جلسات کارگروه تسهیل

در نخستین جلسه کارگروه‌های تسهیل و رفع موانع تولید و احیای واحدهای تولیدی راکد استان فارس در سال جاری که ۱۵ فروردین ماه برگزار شد، موضوعات و چالش‌های پیش روی ۲۰ بنگاه اقتصادی مطرح و تصمیمات عملیاتی برای رفع آن اتخاذ شد. این بنگاه‌ها در زمینه تولید آب معدنی، فرآورده‌های گوشتی، طرح تولید کاشی و سرامیک, گچ، طرح تولید گندله آهن، ادوات کشاورزی، عصاره شیرین بیان، تجهیزات کشاورزی و… فعالیت داشتند و خواهان تقسیط بدهی، مجوز تخصیص زمین، درخواست تسهیلات و… بودند.

همچنین در دومین جلسه این کارگروه که ۲۲ فروردین ماه برگزار شد، مسال پیش روی ۲۴ بنگاه اقتصادی که در زمینه باغ زیتون، پودر عصاره شیرین بیان، قطعات خودرو، خیاطی، پلیمر، بتن سیال معمولی، آلومینیوم فعالیت می‌کردند و درخواست‌هایی همچون یارانه آبیاری قطره‌ای، تقسیط بدهی، درخواست تسهیلات، تعیین تکلیف بدهی، تعیین تکلیف مابه التفاوت نرخ سوخت، بررسی برخی مصوبات درخواست تسهیلات و… داشتند، رسیدگی و تصمیم‌گیری لازم برای رفع مشکلات آنان اتخاذ شد.

رفع مشکلات ۳۶۴ واحد تولیدی فارس با گام‌های استوار دولت سیزدهم

در سومین جلسه کارگروه‌های تسهیل و رفع موانع تولید و احیای واحدهای تولیدی راکد استان فارس نیز موانع ۵۳ بنگاه اقتصادی برداشته شد؛ این بنگاه‌های اقتصادی در زمینه تولید و بسته بندی روغن نباتی، ترانس برق، خاتم کاری، طرح تولید قوطی فلزی کنسرو، الکل طبی، لوله‌های پلی اتیلن، گلخانه، رب گوجه و ترشیجات فعالیت می‌کردند و درخواست‌هایی همچون اقاله سهام، تأمین برق، آب و گاز مورد نیاز، درخواست تسهیلات، تمدید تسهیلات، تعیین تکلیف تسهیلات، تعیین تکلیف بدهی و… داشتند.

مسئولان ارشد و اقتصادی استان در چهارمین جلسه این کارگروه در ۱۲ اردیبهشت ماه سال جاری، درخواست‌های ۳۷ بنگاه اقتصادی را بررسی و مصوبات راهگشایی برای رفع موانع پیش روی این بنگاه‌ها به تصویب رساندند. این بنگاه‌های اقتصادی در زمینه تولید تخم مرغ، خدمات (شهرک صنعتی دارویی بیضا)، تجهیزات مخابراتی، گازهای صنعتی و سازه‌های فلزی، سبدسازی، درب و پنجره دوجداره، انواع جعبه و محفظه پلاستیکی فعالیت داشتند و با مشکلاتی در خصوص تأمین آب مورد نیاز، ترخیص کالا، تعیین تکلیف بدهی و درخواست تسهیلات مواجه بودند.

در پنجمین جلسه کارگروه‌های تسهیل و رفع موانع تولید و احیای واحدهای تولیدی راکد استان نیز که ۱۹ اردیبهشت ماه برگزار شد، موضوعات ۳۹ بنگاه اقتصادی مورد بررسی قرار گرفت و تصمیمات لازم برای رفع مشکلات آنها اتخاذ شد. این بنگاه‌های اقتصادی زمینه تولید کاتتر شریانی، جایگاه سوخت، فرآوری سیب زمینی، روغن موتور، سنگبری، انواع لبنیات سنتی و… فعالیت می‌کردند که با مشکلاتی از جمله تأمین ارز مورد نیاز، آب مورد نیاز، درخواست تسهیلات و تغییر کاربری مواجه بودند و در جهت رفع موانع پیش رو آنها تصمیمات و راهکارهای قانونی برای گره گشایی از مشکلات اتخاذ شد.

همچنین در جلسه ۲۷ اردیبهشت ماه این کارگروه که ششمین جلسه در سال جاری بود، مشکلات ۳۸ بنگاه اقتصادی رسیدگی شد. در این جلسه موضوعات ۳۸ بنگاه اقتصادی و فعالیت در زمینه تولید رزین، گاوداری، فرآورده‌های گوشتی آماده، نمک، ورق پلی استایرن، قطعات پلاستیکی تزریقی و بادی، میلگرد و… بررسی و در خصوص رفع ایرادات وارده از سوی ادارات گمرک و استاندارد، تأمین برق مورد نیاز، تعیین تکلیف بدهی، مجوز استفاده از نمک از دریاچه مهارلو، درخواست تسهیلات و.... موارد و موضوعات بررسی و اتخاذ تصمیم صورت گرفت که منتج به تصمیم گیری برای تعیین مصوبات مربوطه جهت اجرا به دستگاه‌های اجرایی و بانک‌های عامل اقدام شد.

هفتمین جلسه کارگروه‌های تسهیل و رفع موانع تولید و احیای واحدهای تولیدی راکد استان هم دوم خرداد ۱۴۰۲ به ریاست استاندار فارس برگزار و مشکلات ۲۴ بنگاه اقتصادی استان مرتفع شد. این بنگاه‌های اقتصادی در زمینه تولید چینی آلات بهداشتی، گاوداری، قطعات پلیمری و ظروف شیشه‌ای، تولیدی نوین صنایع دستی، خاتم کاری، اسپیلت کم مصرف و … فعالیت می‌کردند و با مشکلات در خصوص تعیین تکلیف بدهی، ارائه گزارش دستگاه متولی جهت مصوبه قبلی، ترخیص ۱۰ درصدی کالا، مواجه بودند که تصمیمات راهگشا در این زمینه اتخاذ شد.

هشتمین جلسه این کارگروه نیز هشتم خردادماه ۱۴۰۲ به ریاست استاندار فارس برگزار شد. در این جلسه موضوعات و مسائل و مشکلات ۳۱ بنگاه اقتصادی و تولیدی فعال در زمینه قطعات فلزی و پلیمری، فرآورده‌های گوشتی آماده و نیمه آماده، فرآوری سیب زمینی، تولید نمک، ذغال، آجر، شن و ماسه، آسفالت، گچ و آهن، فرآورده‌های نفتی، کاغذ و کارتن مطرح و در زمینه تعیبن تکلیف بدهی، پیگیری دریافت تسهیلات، پیگیری مصویه قبلی درخصوص مجوز استفاده از نمک دریاچه مهارلو، تعیین تکلیف تأمین سوخت مورد نیاز، قبول سند محل اجرای طرح بعنوان وثیقه، اقاله، گزارش انجام برخی مصوبات قبل و سایر موارد مورد بررسی و اتخاذ تصمیم قرارگرفت و این تصمیمات به دستگاه‌های مربوط ابلاغ شد.

در نهمین جلسه این کارگروه که سه‌شنبه ۱۶ خردادماه برگزار شد، مشکلات ۳۵ بنگاه اقتصادی مورد بحث و بررسی قرار گرفت. در این جلسه موضوعات هم مسایل و مشکلات این بنگاه‌های اقتصادی و تولیدی در زمینه رب گوجه فرنگی و ترشیجات و شوریجات، خدمات، پیمانکاری، تولید کاغذ و کارتن و تیغ جراحی با هدف تعیین تکلیف بدهی، پاسخ استعلام و اقاله مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت مصوبات و تصمیمات لازم اتخاذ و به دستگاه‌های ذیربط ابلاغ شد.

همچنین در دهمین جلسه این کارگروه که ۲۳ خردادماه برگزار شد، مسایل و مشکلات ۳۶ بنگاه اقتصادی و تولیدی فعالیت در زمینه قند وشکر، روغن خوراکی، کاشی و سرامیک، گاو داری، تولید آهک و برش انواع سنگ و … بررسی و در خصوص موضوعاتی همچون تعیبن تکلیف بدهی، صدور مفاصا حساب، تامین برق مورد نیاز درخواست تسهیلات تصمیمات راهگشا اتخاذ شد.

رفع مشکلات ۳۶۴ واحد تولیدی فارس با گام‌های استوار دولت سیزدهم

همچنین امروز (سه‌شنبه) یازدهمین جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید برگزار و مشکلات ۲۷ بنگاه اقتصادی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در این جلسه موضوعات، مسایل و مشکلات این بنگاه‌ها اقتصادی و تولیدی فعالیت در زمینه تجهیزات مخابراتی، روغن خوراکی ، کاغذ، قند ، آبگرمکن ایستاده، آب معدنی ، دستکش جراحی ، قطعات فلزی و پلیمری ، طرح تولید کاشی و سرامیک هیدرو کربن ، میلگرد و ... بررسی و در خصوص تعیین تکلیف بدهی، تعیین تکلیف سهام ، اعلام مانده بدهی ، تعیین تکلیف تسهیلات مورد نیاز ، نصب انشعاب و تقسیط مانده بدهی ، اقدامات در جهت واگذاری به هیات حمایت از صنایع ، رفع پلمپ، واگذاری زمین ،درخواست تسهیلات و... تصمیمات لازم اتخاذ و موانع از پیش روی بنگاه های اقتصادی برداشته شد.

نقش آفرینی صنایع کوچک و متوسط در توسعه صادرات غیرنفتی

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان فارس در این جلسه با تاکید بر خدمت رسانی بهتر و بیشتر به مردم با بهره گیری صحیح ازعلم، دانش، تکنولوژی، ماشین آلات، امکانات و ظرفیت‌های موجود، گفت: تلاش مستمر برای فراهم سازی زیرساخت‌ها، حمایت و هدایت بخش خصوصی جهت جذب سرمایه و سرمایه گذاری‌های لازم درطرح‌ها و پروژه های بزرگ در صنایع مادر تخصصی و دانش بنیان و هایتک همچنین احیا واحدهای راکد، ارتقای سطح کمی و کیفی میزان صادرات، افزایش ظرفیت و تولید در واحدهای تولیدی و تثبیت و رشد اشتغال در استان از جمله برنامه‌ریزی‌های مدون این اداره کل است.

حمیدرضا ایزدی با اشاره به نقش صنایع کوچک و متوسط در کارآفرینی، نوآوری، تغییر فناوری، پویایی صنعت، توسعه صادرات غیرنفتی و افزایش ارزش‌افزوده، افزود: اشتغال مولد و پایدار، رشد تولید و خودکفایی اقتصادی ، ایجاد فرصت‌های شغلی و افزایش درآمد توام با صنایع بزرگ و کوچک فراهم می شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha