۳۱ خرداد ۱۴۰۲، ۸:۱۷
کد خبرنگار: 1197
کد خبر: 85145741
T T
۴ نفر

برچسب‌ها

توزیع هزار و ۳۰۰ پنل خورشیدی بین عشایر همدان آغاز شد

همدان- ایرنا- رئیس اداره امور عشایر استان همدان گفت: ۵۰۰ دستگاه پنل خورشیدی در چند ماه گذشته بین عشایر کوچنده در استان توزیع شده است و ۸۰۰ دستگاه نیز تا یک ماه دیگر به آنها تحویل خواهد شد.

پنل های خورشیدی: سیستم هایی هستند که می تواند انرژی خورشید را دریافت و آن را به الکتریسیته تبدیل کند که برای مصرف های تجاری و مسکونی مورد استفاده باشد و البته در روستاها و مناطق عشایری نیز کاربرد فراوانی دارد.

جعفر کاویانی دلشاد روز چهار شنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: ۳هزار و ۹۵۴ خانواده عشایر در استان همدان با ۱۳ هزار و ۹۸۰ نفر جمعیت در چهار ایل، ۲۴ طایفه و ۷۲ سامانه عرفی و ۱۲ کانون اسکان زندگی می کنند.

وی ادامه داد: در کانون اسکان عشایر قرق بهار عشایر دارای مرتع ، کشاورزی ، دامداری و محل مسکونی به متراژ ۱۹۷ هکتار هستند، در اینجا مستقر شده اند و چون ساکن می شوند پروانه کوچشان باطل شد ه است.

رئیس اداره امور عشایر استان همدان یادآور شد: ۱۲ کانون اسکان برای عشایر در استان داریم با حدود ۴۷۵ هزار راس دام سبک و سنگین که ۲۰ درصد گوشت استان را تامین می کند.

وی میزان اراضی در اختیار عشایر در استان را ۹۰ هزار هکتار عنوان کرد که ۹.۵ درصد از مراتع استان را تشکیل می دهند

کاویانی دلشاد ادامه داد: جمعیت عشایر ییلاقی همدان با ۲ هزار و ۶۹۲ خانوار و ۱۱ هزار و ۱۵۱ نفر هستند.

وی افزود: عشایر قشلاقی همدان که به استانهای ایلام، خوزستان، لرستان و کرمانشاه کوچ می کنند، ۸۰۰ خانوار با ۲ هزار و ۷۹۱ نفر جمعیت را شامل می شوند.

رئیس اداره امور عشایری استان همدان گفت: از آنجائیکه هر سال در ابتدای سال عشایر کوچنده به مراتع همدان می آمدند و به دلیل آماده نبود مراتع ، این مساله باعث بروز مشکلاتی شده بود، برابر هماهنگی های بعمل آمده مقرر شد که امسال از تاریخ ۱۵ اردیبهشت تا ۱۵ آبان بتوانند در مراتع استان

همدان اقامت کنند که این تمهید موجب سروسامان دادن به زمان حضور عشایر در مراتع استان همدان شد.

هزار و ۳۰۰ پنل خورشیدی بین عشایر همدان توزیع شد

وی ادامه داد: حمایت از جامعه عشایر تنها مربوط به تولید نیست ، بلکه امور مربوط به حوزه های فرهنگی ، اجتماعی و ورزشی آنها نیز باید ساماندهی شود.

کاویانی دلشاد گفت: بر اساس قانون همه دستگاه های اداری و اجرایی کشور باید یک درصد از بودجه های خود را به ارائه خدمات به عشایر کشور اختصاص دهند و هر خدماتی که به جامعه شهری و روستایی ارائه می کنند عشایر نیز باید از آن بهره مند باشد.

وی افزود: از آنجا که عشایر استان همدان ۹ دهم درصد از جمعیت استان را تشکیل می دهند باید حدود یک درصد اعتبار استانی به عشایر و رسیدگی به امور آنها تعلق گیرد.

رئیس اداره امور عشایری استان از ادارات دامپزشکی، فنی و حرفه ای ، برق، گاز و شرکت نفت به عنوان دستگاههایی نام برد که همکاری خوبی را برای حل عشایر استان همدان دارند.

وی یادآور شد: متاسفانه برخی ادارات با عنوان اینکه اعتبار ندارند، نمی توانند خدمات لازم را به جامعه عشایری داشته باشند و سازمان امور عشایری نیز وظیفه دارد نحوه عملکرد دستگاههای اجرایی و خدمات آنها به عشایر را به استانداری گزارش کند.

کاویانی دلشاد با اشاره به اینکه ۲۵۰ کیلومتر ایل راه در استان همدان وجود دارد که سال گذشته با بودجه ۳۵۶ میلیون تومان ۱۲۰ کیلومتر از آن مرمت و بازسازی شد، افزود: ایل راه های سیمین و ابرو نیاز به بهسازی دارد که در این مورد اقدام می کنیم.

وی ادامه داد: سال گذشته نیز برای تامین آب اسکان عشایری پنج میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان هزینه شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha