آمریکا: رقابت با چین را برای سوق نیافتن به درگیری مدیریت خواهیم کرد

نیویورک – ایرنا- متیو میلر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره سفر آنتونی بلینکن وزیر خارجه این کشور به چین گفت که واشنگتن  به شدت با چین رقابت خواهد کرد اما به طور مسئولانه این رقابت را مدیریت خواهد کرد تا روابط به درگیری سوق پیدا نکند. 

به گزارش ایرنا، متیو میلر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه به وقت محلی درباره دیدارهای آنتونی بلینکن وزیر خارجه این کشور در چین گفت: دو طرف در مورد اولویت های کلیدی در روابط دوجانبه و طیفی از مسائل جهانی و منطقه ای گفتگوهای صریح، اساسی و سازنده داشتند.

میلر افزود: وزیر امور خارجه آمریکا بر اهمیت باز نگهداشتن کانال های ارتباطی میان دو کشور برای کاهش خطر اشتباه محاسباتی تاکید و تصریح کرد در حالی که ایالات متحده به شدت با چین رقابت خواهد کرد، به طور مسئولانه این رقابت را مدیریت خواهد کرد تا روابط به درگیری سوق پیدا نکند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اضافه کرد: وزیر امور خارجه (بلینکن) تاکید کرد که واشتنگتن به استفاده از دیپلماسی برای مطرح کردن زمینه‌های نگرانی و همچنین زمینه‌های همکاری بالقوه که در آن منافع ما همسو باشد، ادامه خواهد داد و دو طرف توافق کردند که به بحث در مورد اصول توسعه برای هدایت روابط دوجانبه ادامه دهند.

میلر ادامه داد: بلینکن تاکید کرد که حل و فصل پرونده های شهروندان آمریکایی که به صورت غیر قانونی در چین بازداشت شده اند، یک اولویت برای ایالات متحده است .

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین گفت که بلینکن "بر اهمیت حفظ صلح و ثبات در سراسر تنگه تایوان" تاکید و خاطرنشان کرد که "در سیاست آمریکا در خصوص چین واحد بر اساس قانون روابط تایوان، سه بیانیه مشترک و تضمین های شش گانه، هیچ تغییری ایجاد نشده است."

میلر تصریح کرد: "دو طرف در مورد طیف وسیعی از مسائل امنیتی جهانی و منطقه ای، از جمله جنگ تجاوزکارانه روسیه علیه اوکراین، اقدامات تحریک آمیز کره شمالی، و نگرانی های آمریکا در مورد فعالیت های اطلاعاتی خلق چین در کوبا گفتگو کردند. "

به گفته وی، وزیر امور خارجه آمریکا تصریح کرد که واشنگتن با متحدان و شرکای خود برای پیشبرد دیدگاه ما برای جهانی آزاد، باز و حفظ نظم بین المللی مبتنی بر قوانین همکاری خواهد کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ادامه داد: طرفین درباره پیگیری تداوم ارتباط میان مقامات ارشد در واشنگتن و پکن برای تداوم ارتباط توافق کردند و وزیر امور خارجه آمریکا، وزیر امور خارجه چین و مشاور دولت چین را برای ادامه گفتگوها به واشنگتن دعوت کرد و آنها موافقت کردند در زمانی مناسب، دیداری دوجانبه را برنامه ریزی کنند.

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا از روز گذشته ۱۶ ژوئن (۲۶ خردادماه ) به چین سفر کرده است. او  پس از چین به انگلیس خواهد رفت که این سفر تا ۲۱ ژوئن ( ۳۱ خرداد ماه) به طول خواهد انجامید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha