اتمام طرحهای نیمه‌تمام خراسان رضوی نیازمند ۲۲۰ هزار میلیارد ریال اعتبار است

مشهد-ایرنا- رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی گفت: تکمیل طرحهای نیمه‌تمام غیرمستمر در استان، با فرض عدم اجرای طرح جدید نیازمند ۲۲۰ هزار میلیارد ریال اعتبار است.

به گزارش ایرنا، رضا جمشیدی روز یکشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به نتایج نشست اخیر شورای برنامه ریزی و توسعه استان خراسان رضوی افزود: کل طرحهای نیمه تمام استان در سالهای برنامه ششم توسعه که تامین اعتبار شده اند، ۱۰ هزار و ۷۷۹ طرح است که از این تعداد اجرای پنج هزار و ۸۹۶ طرح خاتمه یافته یا به طرحهای ملی تبدیل شده اند و یا به هر دلیلی اجرای آنها دیگر ادامه نیافته است.

وی بیان کرد: طی بررسی های انجام شده با دستگاههای اجرایی استان خراسان رضوی ، ۶۳۶ طرح به دلایل مختلف، ارزش تکمیل را نداشته است و قابلیت اتمام را ندارند لذا باید این طرحها از گردونه تامین اعتبار حذف شوند.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی ادامه داد: اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای استانی، اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای ملی، ماده ۲۳ قانون الحاق (۲)، اعتبارات مصوبات سفر ریاست جمهوری، اعتبارات حاصل از مولد سازی دارایی های دولت، مشارکت بخش عمومی - خصوصی (ماده ۲۷ قانون الحاق ۲)، منابع موسسات و نهادهای عمومی غیر دولتی و منابع حاصل از دریافت حقوق دولتی معادن از جمله مهمترین روش های تامین اعتبار طرحهای نیمه تمام در سال جاری است.

وی خاطر نشان کرد: پارسال سه هزار میلیارد تومان اعتبار برای طرحهای نیمه تمام خراسان رضوی تخصیص یافته بود که با توجه به شرایط موجود، حدود هفت سال طول خواهد کشید تا طرحهای نیمه تمام استان ( با فرض عدم افزایش قیمت ها ) به اتمام برسد.

جمشیدی افزود: طی نشستهای متعددی که با حضور استاندار و معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی، روش های مختلفی برای تکمیل پروژه های نیمه تمام استان بررسی و در نهایت مقرر شد، ۱۳۵ طرح از محل ظرفیت مشارکت عمومی – خصوصی، ۲۷۸ طرح از محل ظرفیت مولدسازی، ۵۲ طرح نیز از ظرفیت طرحهای مشمول سفر ریاست جمهوری می توانند استفاده کنند.

وی اضافه کرد: هزار و ۵۵۴ طرح غیر مستمر با حدود ۱۳ هزار میلیارد تومان اعتبار دیگر باقی می ماند تا با برنامه ریزی در دو سال باقی مانده، تعیین تکلیف شده و به بهره برداری برسند.

اتمام طرحهای نیمه‌تمام خراسان رضوی نیازمند ۲۲۰ هزار میلیارد ریال اعتبار است

رشد ۵۸ درصدی اعتبارات امسال خراسان رضوی

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی با اشاره به اعتبارات تملک دارایی - سرمایه ای استان در قانون بودجه امسال گفت: میزان اعتبارات امسال استان چهار هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است که در مقایسه با سال گذشته که ۲ هزار و ۸۴۴ میلیارد تومان بود افزایش ۵۸ درصدی دارد.

جمشیدی اظهار داشت: میزان اعتبارات استان از محل سه درصد اعتبارات نفت و گاز در قانون بودجه امسال هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان، اعتبارات تملک استانی هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان، اعتبارات موضوع ۲۷ صدم درصد مالیات بر ارزش افزوده ۱۱۵ میلیارد تومان، اعتبارات قانون استفاده متوازن از امکانات کشور (استانی -متوازن یک) ۸۱۶ میلیارد تومان و اعتبارات قانون استفاده متوازن از امکانات کشور (استانی- متوازن دو ) ۴۵۰ میلیارد تومان است.

وی با اشاره به طرحهای ملی و ملی استانی شده خراسان رضوی در قانون بودجه سال ۱۴۰۲ گفت: در قانون بودجه امسال ۱۰۴ طرح با اعتبار ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای استان خراسان رضوی وجود دارد، در حالی که اعتبارات پارسال استان برای همین تعداد طرح هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان بود که رشد ۳۱ درصدی را نشان می دهد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی با اشاره به ماده ۲۳ قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت گفت: از این محل پنج طرح جدید به طرحهای خراسان رضوی در قانون بودجه امسال اضافه شده است، طرحهای ملی در دست پیگیری برای گرفتن مجوز ماده ۲۳ نیز، ۵۱ طرح است در حالی که این تعداد در سال گذشته ۹۱ طرح بود.

وی دستاورد سفر سال گذشته ریاست جمهوری به خراسان رضوی را یادآور شد و گفت: این سفر ۱۸۴ مصوبه با اعتبار ۲۶ هزار میلیارد تومان برای سه سال داشته است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha