هشدار مدیریت مصرف؛ شرایط آبی هرمزگان شکننده‌تر از پارسال است

بندرعباس - ایرنا - مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان ضمن هشدار رعایت مدیریت مصرف در تابستان پیش رو گفت: کم بارشی در سال آبی جاری منابع سطحی و زیرسطحی هرمزگان را تحت تاثیر قرار داده و شرایط آبی این استان امسال شکننده‌تر از پارسال است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از روابط عمومی آب و فاضلاب هرمزگان، عبدالحمید حمزه‌پور به مناسبت هفته صرفه‌جویی در مصرف آب افزود: براساس آمار منابع آب ایران، در فصل آبی (۱۴۰۱-۱۴۰۲) میزان بارش هرمزگان ۹۶.۹ میلی‌متر بوده که باتوجه به بارش مدت مشابه فصل آبی گذشته به میزان ۲۰۱.۴ میلی‌متر، از کاهش ۵۲ درصدی برخوردار بوده است.

وی بیان کرد: خشکسالی فصل زراعی (۱۴۰۱-۱۴۰۲) منابع آبی شهرها و روستاهای هرمزگان را تحت تأثیر قرار داده است و این استان بیشترین میزان کاهش بارش در سال آبی جاری نسبت به مدت مشابه، در بین استان‌های کشور تجربه کرده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان اظهار کرد: در فصل آبی جاری، بیشتر شهرستان‌های استان با کاهش چشمگیر بارش مواجه بوده و این نشان از هشداری است که باید در تابستان پیش رو، مدیریت بهتری برای تأمین و مصرف آب داشته باشیم.

وی ادامه داد: با وجود وضعیت موجود، آبفا از هیچ کوششی برای تأمین نیاز آبی مشترکین دریغ نمی‌کند، اما انتظار است برای جلوگیری از کمبود آب مدیریت مصرف را در دستورکار قرار داده تا بدون مشکل از تابستان گذر کنیم.

حمزه پور با بیان اینکه شرایط امسال نسبت به سال گذشته سخت‌تر و شکننده‌تر است، ادامه داد: باتوجه به گرمای سال و کمبود منابع، مشکل دوچندان شده و آبفا نیز با برنامه‌ریزی و پیش بینی‌های انجام شده تلاش می‌کند تا با مشکل کمتری از تابستان پرتنش عبور کنیم.

به گفته وی، استان هرمزگان به دلیل قرار گرفتن در حاشیه دریا، ظرفیت بالایی برای شیرین سازی آب دریا دارد، ادامه داد: شیرین سازی آب دریا فرایند پیچیده است که هزینه بالایی می‌طلبد از این رو مناطقی که از منابع آب شیرین کن‌ها، تأمین آب می‌شوند نیز به دلیل مصرف بالا و محدودیت ظرفیت آب شیرین کن‌ها نیز بایستی مدیریت مصرف را در دستور کار قرار دهند.

وی در عین حال پیش بینی کرد: در آینده نزدیک ظرفیت تأسیسات نمک زدایی افزایش یابد که با ظرفیت پیش بینی شده، زمینه تأمین آب پایدار فراهم شود.

بر پایه آمار منابع آب ایران، مجموع بارش‌ها در کشور در سال آبی جاری معادل ۲۰۲.۷ میلی‌متر بوده است که نسبت به سال گذشته رشد ١٠ درصدی داشته است. همچنین در مقایسه با دوره بلندمدت ٥٤ ساله که ٢٣٤ میلی‌متر بوده، کاهش ١٤ درصدی را نشان می‌دهد.

امسال از ۲۶ خردادماه تا یکم تیرماه به عنوان هفته صرفه‌جویی در مصرف آب نامگذاری شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha