۲۳ خرداد ۱۴۰۲، ۲۱:۰۹
کد خبرنگار: 815
کد خبر: 85139674
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

مقام آمریکایی: علاقه مند به مسیر کاهش تنش با ایران هستیم

نیویورک – ایرنا- یک مقام ارشد آمریکایی اعلام کرد: ایالات متحده آمریکا علاقه مند به مسیر کاهش تنش با جمهوری اسلامی ایران است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، یک مقام ارشد آمریکایی گفته است که ما در پیام‌های ارسالی به ایران از طریق هر کانال موجود، کاملاً صریح بوده‌ایم.

تارنمای آمریکایی دیپلماتیک به نقل از این مقام آمریکایی بدون اشاره به اقدامات تخریبی غرب در مسیر مذاکرات با تهران به ویژه دولت بایدن ادعا کرد: ما در پیام‌های ارسالی به ایران از طریق هر کانال موجود، کاملاً صریح بوده‌ایم مبنی بر اینکه اگر ایرانی‌ها اقدامات بیشتری را انجام دهند، به نقطه‌ای بسیار خطرناک خواهیم رسید و ما کاملاً صریح بوده‌ایم که ایرانی‌ها باید از این اقدامات اجتناب کنند.

این مقام ارشد آمریکایی که نامش فاش نشده، در عین حال تاکید کرده است: ما (آمریکا) به طور جداگانه به آنها (ایران) گفته‌ایم که به یک مسیر کاهش تنش علاقه داریم.

این مقام آمریکایی بدون اشاره به کارشکنی‌ها، اتهام زنی‌ها و دخالت‌های واشنگتن از سال گذشته در پی ناآرامی‌ها در ایران و جنگ اوکراین و کنار گذاشتن مذاکرات از سوی دولت بایدن مدعی شده است: باید ببینیم که آیا آنها (تهران) برای انجام این کار آماده هستند یا خیر.

وی در تداوم سناریوی همیشگی غرب مبنی بر انداختن توپ در زمین ایران، ادعا کرده است: سوال این است که آیا آنها مایل به برداشتن گام برای تغییر مسیر فعلی آماده هستند یا خیر. این می‌تواند فرصت‌های متفاوتی را ایجاد کند و زمینه متفاوتی را برای یک فرآیند دیپلماتیک بالقوه ایجاد کند.

این مقام ارشد آمریکایی همچنین مدعی شده است که ایران در مقطعی حرکت به سمت مذاکرات مستقیم را در راستای منافع خود خواهد دید اما هنوز در این مرحله نیستیم.

تارنمای دیپلماتیک نوشت که مقامات آمریکایی در پاسخ به این سوال که آیا انتظار می‌رود مذاکرات آمریکا (غیر مستقیم) با ایران در عمان (یا هر جای دیگر) به زودی برگزار شود، پاسخ مستقیم ندادند.

این مقام ارشد آمریکایی گفته است: فکر نمی‌کنم هیچ مذاکراتی برای آینده نزدیک برنامه ریزی شده باشد.

این رسانه آمریکایی همچنین در تداوم سناریوی ایران هراسی واشنگتن در خصوص پیشرفت‌های برنامه هسته‌ای ایران بدون اشاره به عهدشکنی‌های غرب به ویژه آمریکا به نقل از مقامات آمریکایی مدعی شد مقامات آمریکایی می‌گویند که اخیراً مذاکرات غیرمستقیم با ایران انجام داده‌اند تا پیام‌های «واضحی» به تهران بدهند مبنی بر اینکه ایران نباید غنی‌سازی در حد تسلیحات انجام دهد و از ایران بخواهند اقداماتی که نشان دهنده علاقه این کشور به کاهش تنش است انجام دهند.

این مقام ارشد آمریکایی گفته است: چنین اقداماتی مانند دسترسی بیشتر به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و آزادی شهروندان آمریکایی زندانی در ایران، چشم‌انداز یک فرآیند دیپلماتیک احتمالی را تقویت می‌کند.

به گزارش ایرنا، ایران پس از امضای برجام در سال ۱۳۹۴ با هدف لغو تحریم‌های ظالمانه، به عنوان کشوری مسئولیت پذیر، تعهدات خود را بدون عیب و نقص اجرا کرد و این مساله در ۱۶ گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی مورد تائید قرار گرفت. اما پس از ورود دونالد ترامپ به کاخ سفید در ژانویه ۲۰۱۷ (دی ماه ۱۳۹۵) و پس از چند اقدام مقدماتی، نهایتاً با اتخاذ مواضع مغایر با مفاد برجام، با خروج یکجانبه و غیرقانونی آمریکا از آن در ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ (۸ می ۲۰۱۸)، در دو مرحله تحریم‌های ثانویه آن علیه ایران بازگردانده شد.

اجرای نامتوازنِ این توافق از یک طرف و فشارهای ناشی از اعمال و تشدید تحریم‌های یکجانبه آمریکا از طرف دیگر، باعث شد تا یکسال پس از خروج آمریکا از برجام، نهایتاً در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ (۸ می ۲۰۱۹) شورای‌عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران تصمیماتی در راستای متوقف کردن گام به گام اجرای اقدامات داوطلبانه تعهدات هسته‌ای با اعطای فرصت‌های ۶۰ روزه به دیپلماسی، اتخاذ کند.

ایران تا یک سال پس از خروج آمریکا از برجام به تمامی تعهداتش ذیل این توافق عمل کرد تا به کشورهای اروپایی که وعده می‌دادند آثار خروج واشنگتن از توافق را جبران می‌کنند، فرصت دهد تا برای تحقق این وعده تلاش کنند. اما با توجه به اینکه کشورهای اروپایی به وعده‌هایشان عمل نکرده‌اند، در چند گام تعهداتش ذیل برجام را کاهش داد. کاهش تعهدات ایران بر اساس مفاد توافق هسته‌ای برجام صورت گرفت.

دولت دموکرات جو بایدن پس از روی کار آمدن در ژانویه ۲۰۲۱، اقدام یکجانبه دولت سابق این کشور را برای خروج از توافق ایران و گروه ۱+۵ محکوم کرد اما همچنان سیاست‌های فشار حداکثری دولت دونالد ترامپ را در پیش گرفته و به بهانه حقوق بشری در حمایت از ناآرامی‌ها در ایران و نیز قدرت پهپادی ایران و ادعای بکارگیری این پهپادها از سوی روسیه در جنگ علیه اوکراین تحریم‌هایی را وضع کرده است.

دولت بایدن که همواره شعار رویکرد دیپلماسی را سر داده است، همگام با متحدان غربی خود از هیچ اقدامی فروگذار نکرده اما مدعی است در پی تغییر رژیم در ایران نیست. آمریکا این روزها همچنین در پی تعمیق روابط تهران - مسکو، ایران را به ارسال سلاح به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین متهم می‌کند که مقامات جمهوری اسلامی ایران بشدت این ادعا را رد کرده‌اند.

جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد که اگر طرف آمریکایی واقع‌بینانه عمل کند، امکان دستیابی به توافق در وین وجود دارد. توافق مد نظر ایران، سندی است که تحریم‌ها به صورت حداکثری رفع و منطقه هم از اجرای آن بهره‌مند شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha