۲۳ خرداد ۱۴۰۲، ۱۹:۳۶
کد خبرنگار: 815
کد خبر: 85139616
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

افزایش تحرکات منطقه‌ای واشنگتن؛ فرستاده ویژه آمریکا در عربستان برای بحران یمن

نیویورک – ایرنا- وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد تیم لندرکینگ فرستاده ویژه آمریکا در امور یمن روز گذشته ۱۲ ژوئن به عربستان سعودی سفر کرده است تا در زمینه ادامه آتش‌بس و آغاز یک روند صلح جامع تلاش کند.

به گزارش ایرنا، دفتر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز سه شنبه به وقت محلی مدعی شد: ایالات متحده آمریکا متعهد به حمایت از حل فوری جنگ یمن است. آمریکا از نزدیک با سازمان ملل و شرکای منطقه‌ای برای ایجاد آتش بس با میانجیگری سازمان ملل که طولانی‌ترین دوره آرامش را از زمان آغاز جنگ در این کشور به ارمغان آورده است، همکاری می‌کند تا یمنی‌ها بتوانند آینده روشن‌تری را برای کشورشان رقم بزنند.

بر اساس اعلام دفتر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، لندرکینگ هنگام حضور در عربستان سعودی، با مقامات یمنی و سعودی و همچنین شرکای بین المللی دیدار خواهد کرد تا در مورد تلاش‌های هماهنگ آنها برای پیشبرد گفتگوهای جاری در یمن بحث و گفتگو کند.

دفتر متیو میلر ادامه داد: فرستاده ویژه آمریکا مذاکرات انجام شده توسط آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا و همتایان منطقه‌ای وی را پیگیری خواهد کرد و در مورد پیشرفت اخیر در عملیات تحت حمایت آمریکا برای جلوگیری از نشت نفت از نفتکش صافر گفتگو خواهد کرد.

به گزارش ایرنا، عربستان سعودی از ششم فروردین ۱۳۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور عربی از جمله امارات و با کمک و چراغ سبز آمریکا و حمایت رژیم صهیونیستی، حملات گسترده‌ای را علیه یمن - فقیرترین کشور عربی - آغاز کرد.

این کشورها پس از ۷ سال تجاوز به یمن و کشتار هزاران نفر و تخریب زیرساخت‌های این کشور نه تنها به اهداف خود نرسیدند بلکه به دنبال ضربات موشکی و پهپادی نیروهای مسلح یمن به عمق خاک آنها مجبور به پذیرش آتش بس شدند.

به دنبال رایزنی‌های سازمان ملل و حسن نیت صنعا، ۱۳ فروردین ۱۴۰۱ آتش بسی دو ماهه در یمن برقرار شد که پس از دو دوره تمدید دو ماهه در تاریخ ۱۰ مهرماه بدون دستیابی به توافقی جدید به پایان رسید.

از مهمترین مفاد آن ورود ۱۸ کشتی حامل سوخت به بنادر الحدیده و اجازه دو پرواز رفت و برگشت هفتگی از فرودگاه صنعا بود، اما این آتش بس صدها بار توسط ائتلاف متجاوزان نقض شد.

دولت نجات ملی یمن لغو محاصره، بازگشایی کامل فرودگاه صنعا و پرداخت حقوق کارمندان از درآمدهای نفتی استان‌های تحت اشغال مزدوران عربستان و امارات را شرط تمدید جدید آتش بس اعلام کرده است.

المسیره پیش تر در گزارشی به نقل از مرکز حقوق بشری «عین الانسانیه» اعلام کرد که تداوم این جنگ در سال ۲۰۲۲ منجر به کشته و مجروح شدن سه هزار و ۸۳ یمنی شده است.

برپایه این گزارش، ۶۴۳ نفر از این تعداد از جمله ۱۰۲ کودک و ۲۷ زن به شهادت رسیده‌اند.

در این گزارش همچنین آمده است: مجموع مجروحان در سال ۲۰۲۲، دو هزار و ۴۴۰ نفر شامل ۳۵۳ کودک و ۹۷ زن بوده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha