عمران خان: برکنار شدنم نتیجه فشار و توطئه آمریکایی‌ها بود

تهران- ایرنا- روز پنجم اسفند ۱۴۰۰ و همزمان با سفر عمران خان نخست سابق پاکستان به روسیه و ملاقات با ولادیمیر پوتین، درست زمانی که عمران خان در مسکو حضور داشت، روسیه عملیات نظامی علیه اوکراین را شروع کرد و حالا عمران خان معتقد است همین موضوع یکی از بهانه‌های آمریکایی‌ها برای اعمال فشار علیه پاکستان و زمینه‌سازی برای رای عدم صلاحیت پارلمان و برکنار وی بوده است

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، عمران خان نخست وزیر سابق پاکستان در بخشی از گفت و گو با نشریه نیوزویک گفته است توطئه علیه وی در زمانی که او در قدرت بود و به روسیه سفر کرد، آغاز شده است.

عمران خان ادعا می کند نیروهای سیاسی در پاکستان بر واشنگتن تاثیر گذاشته اند تا خان را به عنوان دشمن آمریکا معرفی کنند و در نهایت این توطئه‌ها به برکناری او از قدرت و آغاز فهرست طولانی و رو به رشد مشکلات کمک کرده است.

وی همچنین ادعا کرده است کسانی چون فرمانده سابق ارتش پاکستان (ژنرال قمر جاوید باجوا) برای سرنگونی دولت او نقش داشته اند.

عمران خان که اکنون دستش از حکومت کوتاه است، گفته است: هیچ روند دموکراتیکی در پاکستان وجود ندارد. فقط یک نفر است که تصمیم گیرنده اصلی در پاکستان و البته او فردی بسیار قدرتمند است(اشاره به فرمانده ارتش پاکستان). در طول سال‌ها، فرمانده ارتش قدرت‌ زیادی در اختیار خود گرفته است که شاید جز کشورهایی مثل میانمار یا سودان، احتمالاً هیچ فرمانده ارتش دیگری در جهان چنین قدرتی ندارد ندارد.

وی اضافه کرد: ۶ مارس ۲۰۲۲، دیداری بین «اسد مجید» سفیر پاکستان و «دونالد لو» معاون وزیر امور خارجه آمریکا در جنوب آسیا انجام می‌شود. در این دیدار پیام رمزگذاری شده ای رد و بدل می‌شود. دونالد لو به سفیر می گوید که اگر عمران خان، از نخست وزیری در طرح عدم اعتماد عزل نشود، عواقبی برای پاکستان در پی خواهد داشت.

خان گفت: شاید موضوعات دیگری هم وجود داشت، اما این موضوع اصلی بود. روز بعد، طرح عدم اعتماد در مجلس شورای ملی مطرح می شود و قبل از آن، سفارت آمریکا با نمایندگان مجلس پاکستان می کند. ما از آن ملاقات خبر داشتیم و از جزئیات آن مطلع بودیم.

وی افزود: من متحیر بودم، زیرا نمی‌دانستم که چرا ایالات متحده به روابط ما با روسیه اعتراض می‌کند. متأسفانه، زمانی که من وارد روسیه شدم، همان روزی بود که پوتین، رئیس جمهور روسیه به اوکراین حمله کرد. متاسفانه ما اطلاع نداشتیم که همزمان با این سفر قرار است حمله روسیه به اوکراین شروع شود و اگر خبر داشتیم، حتما این سفر را به زمان دیگری موکول می کردیم.

عمران خان گفت که هم وزارت خارجه پاکستان و هم ارتش این کشور خواستار انجام این سفر بودند زیرا پاکستان هم نیاز به ترمیم روابط سیاسی و اقتصادی خود با روسیه و داشته و هم اینکه ارتش پاکستان تمایل داشت تا در خصوص دریافت برخی تجهیزات و سخت افزارهای نظامی از روسیه، روابط با این کشور تقویت شود .از سوی دیگر ما هم مثل برخی کشورها مثل هند، نفت ارزان از روسیه می خواستیم و علاوه بر این، نیاز به واردات گندم از روسیه داشتیم. .بنابراین، به همین دلیل سفر برنامه ریزی شده بود. وقتی به روسیه رفتم، درست همان روز حمله روسیه به اوکراین شروع شد . بخاطر همین موضوع سفر من به روسیه مورد انتقاد قرار گرفت ما واقعا من چه کار می توانستم بکنم؟

خان گفت: وقتی از سفر روسیه برگشتم، بلافاصله بعد از این سفر آمریکا از ما می خواست که از طریق سازمان ملل متحد، روسیه را بخاطر جنگ اوکراین محکوم کنیم اما من زیر بار این مسئله نمی رفتم چون نیاز به نفت ارزن روسیه داشتیم درست مانند هند. همچنین با کمبود گندم مواجه بودیم به گندم روسیه نیاز داشتیم. نظر من این بود که پاکستان هم باید مثل هند نگاه بی طرف به این جنگ داشته باشد.

نخست وزیر سابق پاکستان اظهار داشت: حرف من همیشه این بود که ابتدا باید به فکر مردم کشور خودمان باشیم و من اساساً با سیاست خارجی بی طرفانه هند موافقم. آنها هم با چین تجارت می کنند، هم با روسیه تجارت می کنند و در عین حال، بخشی از اتحاد استراتژیک با ایالات متحده هم هستند زیرا سیاست خارجی خود را مطابق با منافع مردم کشورشان تعریف می کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha