وزیر نیرو: ۳۰۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر در آذربایجان شرقی ایجاد می شود

تبریز- ایرنا- وزیر نیرو با اشاره به کمبودهای انرژی برق در آذربایجان شرقی گفت: برای رفع کمبودهای موجود و ظرفیت سازی برای چند سال آینده ۳۰۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر در این استان ایجاد می شود.

به گزارش ایرنا، علی‌اکبر محرابیان روز جمعه در مراسم افتتاح طرح‌های صنعت آب و برق آذربایجان شرقی، افزود: بر همین اساس توسعه و بهینه سازی ۱۰۰۰ مگاواتی نیروگاه تبریز نیز جزو برنامه های وزارت نیرو است که در جریان سفر دوم هیات دولت به استان، اقدام برای احداث و توسعه نیروگاه‌ها صورت می گیرد.

وی همچنین از برنامه‌ریزی برای توسعه نیروگاه شهرستان هریس خبر داد و اظهار کرد: پیش‌بینی‌های لازم برای توسعه این نیروگاه صورت گرفته است و انتظار می‌ رود با تامین گاز این نیروگاه در ۲۴ ماه آینده توسعه نیروگاه هریس نیز به سرانجام برسد.

محرابیان افتتاح خط آبرسانی میانه را مهم برشمرد و گفت: این خط به طول ۴۹ کیلومتر و یک تصفیه‌ خانه در افق سال ۱۴۲۵ با ظرفیت ۹۰۰ لیتر در ثانیه بهره‌برداری خواهد شد که می تواند بخش بزرگی از مشکلات آبی شهرستان را مرتفع کند.

وی ادامه داد: با بهره برداری از این طرح از امروز این آب باکیفیت در شبکه شهر میانه‌ جاری خواهد بود و میزان املاح این آب کمتر از ۱۵۰ است به این معنا که جزو با کیفیت‌ترین آب‌های شرب کشور محسوب می‌شود.

محرابیان با بیان اینکه براساس برنامه‌ریزی‌های لازم پیش‌بینی شده مراحل تکمیل سد نیز با همین روند و سرعت ادامه یابد، گفت: امید است با این اقدامات بتوانیم به زودی سد را نیز برای استفاده بخش‌های مختلف از جمله کشاورزی به بهره‌برداری کامل برسانیم.

وی به راه اندازی مرکز دیسپاچینگ(کنترل) برق شمال‌غرب کشور در تبریز نیز اشاره و اضافه کرد: این دیسپاچینگ مرکز کنترل برق برای کل منطقه شمال‌غرب کشور محسوب می‌شود که با دیسپاچینگ ملی اتصال دارد و کنترل مبادله برق با کشورهای روسیه، جمهوری آذربایجان، ارمنستان و ترکیه از این طریق ممکن خواهد شد.

وزیر نیرو اعلام کرد: این مرکز دیسپاچینگ بسیار مجهز بوده و برای ساخت آن از آخرین فناوری‌های روز دنیا استفاده شده است.

به گزارش ایرنا، آیت الله سیدابراهیم رییسی در قالب پنجمین سفر از دور دوم سفرهای استانی به آذربایجان شرقی سفر کرده است .

از مجموع اعتبارات۱۹ هزار و ۳۷۳ میلیارد تومانی سفر اول رئیس جمهور به آذربایجان شرقی تاکنون هشت هزار میلیارد تومان اختصاص یافته و برخی از مگاپروژه های استان که در سال های گذشته متوقف شده بود با تزریق اعتبارات از محل منابع سفر استانی فعال شده و در حال پیشرفت است

میانگین پیشرفت فیزیکی پروژه ها ۶۲ درصد است.

تعهد استان برای اجرای پروژه‌ها در سال اول تعداد ۲۷ پروژه بود که در این راستا برای ۱۲ پروژه تخصیص ۱۰۰ و بیشتر از ۱۰۰ درصدی محقق شده و عملیات ۱۵ پروژه نیز به اتمام رسیده است.

در سفر اول رئیس جمهور به آذربایجان شرقی ۱۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای واحدهای تولیدی و خدماتی در چهار بخش گردشگری، صنعت، کشاورزی و پارک علم و فناوری در نظر گرفته و مقرر شد طی ۲ سال پرداخت شود که ۶ هزار میلیارد تومان مربوط به سال اول به صورت کامل پرداخت شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha