۱۸ خرداد ۱۴۰۲، ۲۳:۳۵
کد خبرنگار: 2447
کد خبر: 85134748
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

بلینکن: از توافق بین ایران و عربستان سعودی استقبال می‌کنیم

تهران- ایرنا- آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا پنجشنبه شب گفت که واشنگتن از توافق بین ایران و عربستان سعودی استقبال می‌کند.

به گزارش ایرنا از شبکه الشرق امارات متحده عربی، بلینکن در مصاحبه با این شبکه در خصوص توافق عربستان و ایران برای از سرگیری روابط که با حمایت چین در پکن انجام شد و اینکه آیا نقش رو به رشد چین در منطقه، آمریکا را نگران می‌کند یا خیر؟ گفت: ما از توافق عربستان و ایران استقبال می‌کنیم و هر چیزی که بتواند تنش‌ها را کاهش دهد، حداقل یک مشکل را رفع کند مانند مساله بحران یمن و برقراری صلح در این کشور، فکر می‌کنیم چیز خوبی است.

وی افزود: اگر کشورها از جمله چین بتوانند در حمایت از صلح و کاهش تنش نقش آفرینی کنند، خوب است. به طور کلی، هر اقدام مثبت قدرت‌های بزرگ که بتواند تنش‌ها را کاهش دهد و از صلح و آشتی حمایت کند، چیز خوبی است.

وزیر خارجه آمریکا در ادامه درباره توافق هسته ای با ایران گفت که تمرکز واشنگتن اکنون بر روی توافق با ایران نیست و مدعی شد که علی رغم تلاش‌ها برای بازگشت به توافق هسته‌ای اما ایران یا نتوانسته یا نمی‌خواهد کاری را که برای بازگشت به پایبندی به توافق ضروری است، انجام دهد.

این در حالی است که ایران پس از امضای برجام در سال ۱۳۹۴ با هدف لغو تحریم های ظالمانه، به عنوان کشوری مسئولیت پذیر، تعهدات خود را بدون عیب و نقص اجرا کرد و این مساله در گزارش‌های آژانس بین المللی انرژی اتمی مورد تائید قرار گرفته است اما پس از ورود دونالد ترامپ به کاخ سفید در ژانویه ۲۰۱۷ (دی ماه ۱۳۹۵) و پس از چند اقدام مقدماتی، نهایتاً با اتخاذ مواضع مغایر با مفاد برجام، با خروج یکجانبه و غیرقانونی آمریکا از آن در ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ (۸ می ۲۰۱۸)، در دو مرحله تحریم‌های ثانویه آن علیه ایران بازگردانده شد.

اجرای نامتوازنِ این توافق از یک طرف و فشارهای ناشی از اعمال و تشدید تحریم‌های یکجانبه آمریکا از طرف دیگر، باعث شد تا یکسال پس از خروج آمریکا از برجام، نهایتاً در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ (۸ می ۲۰۱۹) شورای‌عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران تصمیماتی در راستای متوقف کردن گام به گام اجرای اقدامات داوطلبانه تعهدات هسته‌ای با اعطای فرصت‌های ۶۰ روزه به دیپلماسی، اتخاذ کند.

وزیر خارجه آمریکا در ادامه با بیان اینکه واشنگتن همچنان بر این باور است که دیپلماسی به طور کلی بهترین راه برای تضمین عدم دستیابی ایران به سلاح هسته ای است و بنابراین ما از دیپلماسی استقبال می‌کنیم و این بهترین راه است، مدعی شد: اما در عین حال ما مصمم هستیم که در مقابل اقدامات خطرناک و بی ثبات کننده‌ای که ایران انجام می‌دهد بایستیم.

بلینکن اضافه کرد: رئیس جمهور جو بایدن بارها صریح و پیوسته تکرار کرده است که همه گزینه‌ها روی میز است تا اطمینان حاصل شود که ایران به سلاح هسته‌ای دست نمی‌یابد.

وزیر خارجه آمریکا همچنین در خصوص تلاش‌ها برای عادی سازی روابط کشورهای عربی و مسلمان با رژیم صهیونیستی گفت که واشنگتن هرکاری که بشود در این زمینه انجام داد، خواهد کرد.

وی در خصوص این مساله که آیا آمریکا قصد دارد با افزایش نفوذ روسیه و چین، از خاورمیانه خارج شود، گفت: فکر می‌کنم حضور من در سه روز گذشته در اینجا نشان می‌دهد که طبعا ما اینجا را ترک نخواهیم کرد و باقی می‌مانیم.

بلینکن افزود: پرزیدنت بایدن سال گذشته اینجا بود (در ژوئیه ۲۰۲۲ از عربستان سعودی دیدن کرد) و با شورای همکاری خلیج فارس و سایر کشورها دیدار کرد. ما با شرکای منطقه به طور مداوم کار می‌کنیم.

وی همچنین در خصوص بحران سوریه نیز گفت: سیاست ما همچنان این است که می‌خواهیم قطعنامه‌های ۲۰۲۴ شورای امنیت مربوط به سوریه اجرا شود تا یک انتقال سیاسی واقعی که نشان‌دهنده حقوق و خواسته‌های مردم سوریه باشد، صورت گیرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha