۲۱ خرداد ۱۴۰۲، ۱۲:۴۹
کد خبرنگار: 3118
کد خبر: 85131388
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

اصفهان  و قابلیت‌های میزبانی رویدادهای بین‌المللی ورزشی

اصفهان- ایرنا- اصفهان شهری با دیرینه تاریخی ، جاذبه‌های گردشگری و امکانات زیر ساختی ، قادربه میزبانی رویدادهای بین‌المللی ورزشی است.

به گزارش ایرنا، شهرتاریخی اصفهان با پیشینه چندین هزار ساله و تجربه چند دوره پایتختی از قدیم الایام میزبان رویدادهای زیادی بوده است؛ از چوگان بازی در زمان پر رونق شاه عباس صفوی گرفته تا برخی رویدادهایی فرهنگی و سیاسی دوران قاجار تا به امروز، به نحوی که شهر گنبدهای فیروزه‌ای را می‌توان در ۱۵۰ سال گذشته منشاء برخی تحولات و رویدادهای بین‌المللی شاخص دانست.

علاوه بر برگزاری جشنواره فیلم کودک و نوجوان و جشنواره میراث ناملموس و تاثیرگذاری اصفهان به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام ؛ احداث مرکز همایش‌های بین‌المللی اجلاس سران(امام خامنه‌ای) در سال ۸۹ به منظور میزبانی اجلاس سران کشورهای غیر متعهدها ۲۰۱۲ در دولت نهم و ساخت ورزشگاه نقش جهان( ورزشگاه المپیک) نقطه عطفی در قابلیت اصفهان در برگزاری مهمترین رویدادهای بین‌المللی در عرصه های مختلف به خصوص سیاسی، فرهنگی و ورزشی است.

مسابقات هندبال جام باشگاه‌های آسیا در سال ۸۳، مسابقات بین‌المللی کشتی جام تختی و مسابقات کُشتی جام باشگاه‌های جهان، ۲ دوره مسابقات فوتسال باشگاه‌های آسیا، ۲ دوره مسابقات بین‌المللی شهرهای خواهر خوانده اصفهان ویژه ورزشکاران معلول و جانباز، مسابقات ورزشی پایتختی جهان اسلام، رویداد بین‌المللی تِنیس جوانان و تُورنمنت بین‌المللی شمشیربازی، از مهمترین میزبانی‌های ورزشی اصفهان در ۳۰ سال گذشته بوده است.

البته تاثیر ظرفیت‌های سخت‌افزاری و زیر ساختی اصفهان در برگزاری رویدادهای مهم کشوری و بین‌المللی شهر اصفهان را نمی‌توان نادیده گرفت، ظرفیت برخی از سالن‌های ورزشی همچون ورزشگاه پیروزی، سالن ۶ هزار نفری ۲۵ آبان، ورزشگاه های نقش جهان و فولادشهر، خانه تنیس روی میز، آکادمی و خانه بسکتبال، مجموعه اختصاصی جانبازان و معلولان، خانه ژیمناستیک و گردنه پروازی رخ، نمونه هایی از قابلیت‌های سخت‌افزاری اصفهان هستند که می‌تواند میزبان برگزاری اردوهای تدارکاتی و بازی‌های بین‌المللی باشد.

از همه ظرفیت‌های ورزشی به واسطه یک رشته قهرمانی که بگذریم، می‌توان گفت اصفهان بهترین گزینه میزبانی برای توسعه صنعت گردشگری در حوزه ورزشی است که می‌تواند ارزآوری و درآمدزایی زیادی را عاید کشور کند.

بیست‌وپنجمین دوره مسابقات هندبال جام باشگاه‌های آسیا به میزبانی اصفهان برگزار شده است و این میزبانی مطلوب و رضایت فدراسیون آسیایی و جهانی برگ برنده‌ای است که می‌تواند در آینده راه برگزاری سایر مسابقات و اردوهای تدارکاتی بین‌المللی و جهانی را به پای اصفهان باز کند.

تاشکند ازبکستان، الدحیل قطر، الکاظمه کویت، نماینده هندوستان، جونیور چین، النجمه بحرین، الریان قطر تیم‌های خارجی حاضر در تورنمنت اصفهان، به همراه دو تیم از کشورمان به رقابت پرداختند.

البته از کاستی‌ها، زیر ساخت‌های نامناسب ورزشی در کشور، کمبود خدمات و ارائه آن بدون توجه به نیازها و خواسته‌های برنامه‌های ورزشی و تبلیغات منفی و غیر واقعی علیه کشورمان نمی‌توان گذشت که موجب شده تا فعالیت‌ها و رویدادهای ورزشی آنچنان که باید مورد توجه قرار نگیرد و متولیان ورزشی کشور هم برنامه‌ای برای استفاده از این ظرفیت نداشته باشند.

اما با همه این کم و کاستی‌ها، شهر اصفهان از گذشته‌های دور تاکنون به واسطه جاذبه‌های تاریخی و گردشگری و امکانات سخت افزاری، پس از تهران، دومین گزینه روی میز مدیران و تصمیم گیرندگان ورزشی بوده است که می‌تواند گوی سبقت را از سایر شهرهای کشور برباید و میزبان برگزاری اجلاس،جشنواره‌ها و مسابقات عرصه بین‌المللی بخصوص ورزش‌های پر مخاطب باشد که در این زمینه نگاه ویژه مسوولان ورزشی و نمایندگان مجلس و سرمایه‌گذاران این عرصه را می‌طلبد.

اصفهان  و قابلیت‌های میزبانی رویدادهای بین‌المللی ورزشی

آمادگی اصفهان برای برگزاری و میزبانی مسابقات بین‌المللی را دارد

حسن افتخاری رئیس هیأت هندبال استان اصفهان دراین پیوند به ایرنا گفت که سفرهای بسیاری به کشورهای خارجی داشته‌ام و در مقایسه این کشورها، با قاطعیت عنوان می‌کنم که اصفهان به لحاظ سابقه چند هزار ساله با داشتن اماکن تاریخی و جذابیتی که در برخی از فصول سال دارد، می‌تواند میزبان برگزاری مسابقات بین‌المللی درحوزه ورزش باشد.

وی با اشاره به اینکه اصفهان ظرفیت برگزاری‌ رویدادهای ورزشی جهانی را دارد،افزود: ایجاد زیرساخت‌های ورزشگاه بزرگ نقش جهان و تجهیز و تکمیل آن به همت فولاد مبارکه و نیز وجود سالن ۶ هزار نفری ۲۵ آبان، یکی از ظرفیت‌های ورزشی در اصفهان است.

رئیس هیأت هندبال استان اصفهان تصریح کرد: درعین حال این منطقه از لحاظ بعد مسافت و نیز امکانات حمل‌ونقلی و دسترسی، نیازمند امکانات بیشتر و راحت تر و رفع برخی موانع برای ورزش دوستان است.

وی در مورد میزبانی اصفهان در برگزاری مسابقات هندبال آسیایی ادامه داد: ورزش هندبال در اصفهان بیش از ۵۰ دهه سابقه فعالیت دارد و تلاش مربیان برای تربیت ورزشکاران،زیرساخت‌های ورزشگاهی و رسیدن به استاندارد جهانی در این رشته ورزشی یکی از نشانه‌های این شهر برای میزبانی از مسابقات بین‌المللی در این رشته است.

افتخاری گفت: وقتی صحبت از امکانات و ظرفیت می‌شود ما کل ظرفیت‌ ورزشی اصفهان را در نظر می‌گیریم، کما اینکه برخی از ارگان‌های دولتی امکانات ورزشی بسیار خوبی در برخی از رشته‌های ورزشی دارند که هنگام برگزاری مسابقات از آنها استفاده می‌شود.

وی اضافه کرد: به عنوان مثال ورزشگاه شهید سجادی یکی از بهترین و استانداردترین نوع کفپوش‌های ورزشی را دارد که می‌توان برای مسابقات بین‌المللی از این ورزشگاه استفاده کرد.

اصفهان  و قابلیت‌های میزبانی رویدادهای بین‌المللی ورزشی

رئیس هیأت هندبال استان اصفهان بیان داشت: آمادگی این استان برای برگزاری و میزبانی هندبال به ۱۰ سال گذشته و رتبه‌بندی هیات‌های ورزشی استان بر اساس تعداد تیم های فرستاده شده در رقابت ها ، جذب اسپانسر، تعداد میزبانی‌های مسابقات ، برگزاری رقابت‌های بین‌المللی ،میزبانی اردوهای تیم ملی، گردهمایی‌ها ، کلاس‌ها و سمینارها برمی‌گردد.

وی گفت: از طرفی هرسال هیات هندبال اصفهان رتبه نخست را به‌دست می‌آورد و شرکت در مسابقات بین‌المللی اثر مثبتی به خصوص برای ورزش دوستان رشته هندبال داشته است.

به گفته افتخاری، اصفهان شرایط برگزاری مسابقات در سطح باشگاه‌های آسیا و تورنمنت در رشته‌های مختلف را دارد، البته مشکلات و کمبودهایی هم در امکانات رفاهی و ورزشی هست که مسئولان باید بر طرف کنند.

رئیس هیأت هندبال استان اصفهان بیان داشت: رویکرد سازمان ورزش و جوانان نیز در این زمینه مثبت است و مردم نیز هندبال را به عنوان مسیر دیگری برای موفقیت فرزندان شان پذیرفته‌اند و نسبت به قبل استقبال بیشتری از این رشته می‌شود.

وی اضافه کرد: ما هندبال ساحلی و باشگاهی در تمامی رده های سنی داریم که از بین تیم‌های نونهالان، نوجوانان،ساحلی،ملی پوش حداقل یک چهارم؛ ظرفیت شرکت در مسابقات آسیایی و بین‌المللی را داشته که این امر نشانه امکانات، رشد و استعداد یابی و ظرفیت های ورزشی در اصفهان است.

اصفهان  و قابلیت‌های میزبانی رویدادهای بین‌المللی ورزشی

اصفهان زیرساخت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری مناسبی برای برگزاری مسابقات دارد

همچنین مهری مصور از ورزشی نویسان با سابقه اصفهان دراین باره به خبرنگار ایرنا گفت: شرایط ویژه اصفهان از لحاظ گردشگری و همچنین موقعیت خاص سخت‌افزاری موجب شده است از گذشته‌ها تا به امروز این شهر جایگزینی برای تهران در بحث میزبانی رویدادهای بین المللی مطرح باشد؛ از همین رو در دهه ۶۰ نیز کلنگ احداث دهکده المپیک اصفهان به زمین خورد و فضاهای مختلفی چون زمین فوتبال، سالن سرپوشیده، استخر بین المللی و .. برای آن جانمایی شد که البته در گذر زمان این طرح به محاق رفت.

وی افزود: با این حال سالن سرپوشیده نقش جهان که به نام سالن ۲۵ آبان شناخته می‌شود، با اینکه در چند سال اول افتتاح کارایی ورزشی خاصی نداشت، اما چند سالی است گزینه اول اصفهان برای میزبانی از رویدادهای بین المللی و لیگ برتر است و تاکنون مسابقات زیادی را میزبانی کرده است.

این ورزشی نویس اضافه کرد: ورزشگاه نقش جهان نیز که از استانداردهای لازم برخوردار است، با توجه به حضور تیم فوتبال سپاهان در فصل آینده لیگ قهرمانان آسیا میزبان این رویداد خواهد بود، ضمن اینکه این استادیوم مورد توجه فدراسیون فوتبال هم است و احتمالا در آینده رویدادهای داخلی و خارجی بیشتری در آن برگزار شود.

مصور بیان داشت: از لحاظ سخت افزارهای ورزشی نیز اصفهان شرایط مطلوبی دارد و می‌تواند میزبانی رویدادهای مختلفی را برعهده بگیرد؛ همچنان که خانه وزنه برداری، خانه تنیس روی میز، خانه بسکتبال و سالن شهید سجادی طی سال های گذشته بارها میزبان اردوهای تیم ملی بوده و حتی از کشورهای اطراف نیز در اصفهان اردو برپا کرده‌اند.

وی افزود: بر عهده گرفتن این میزبانی‌ها علاوه بر منافع مادی و درآمدزایی برای اصفهان، از لحاظ ورزشی نیز موقعیت استان را در سطح کشور و بین‌الملل تقویت خواهد کرد، ضمن اینکه برگزاری هر رویداد بین‌المللی موجب تشویق علاقه‌مندان به جذب آن رشته می‌شود که پیامد مثبت آن در آینده شامل حال ورزش استان می‌شود.

بیست و پنجمین دوره مسابقات هندبال جام باشگاه‌های آسیا که از پنجشنبه ۱۱ خرداد در سالن ۶ هزار نفری ۲۵ آبان مجموعه ورزشی نقش جهان اصفهان به میزبانی باشگاه فولاد مبارکه سپاهان آغاز شده بود شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ پایان یافت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha