سوگواره ملی تعزیه ده زیار میزبان تعزیه خوانان زادگاه امام خمینی (ره)

کرمان - ایرنا - چهارمین شب از دهمین سوگواره ملی تعزیه ده زیار با اجرای گروه تعزیه شهر خمین زادگاه حضرت امام خمینی (ره) برگزار شد.

به گزارش ایرنا، دهمین سوگواره ملی تعزیه ده زیار در شب ارتحال ملکوتی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) میزبان تعزیه خوانانی از شهر خمین زادگاه امام بود.
در چهارمین شب از دهمین سوگواره ملی تعزیه ده زیار مجلس تعزیه شهادت حضرت مسلم بن عقیل (ع) توسط گروه تعزیه انجمن تعزیه خمین اجرای عمومی شد.

دبیر اجرایی دهمین سوگواره ملی تعزیه ده زیار در این آیین با گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان و امام شهیدان حضرت امام خمینی (ره) گفت: اینکه امروز آزادانه و بدون دغدغه برای اهل بیت (ع) مجلس عزا برپا می‌کنیم مرهون زحمات و جانفشانی امام و شهدا هستیم زیرا در دوران خفقان طاغوت برگزاری تعزیه ممنوع بود.

ثارالله انکوتی با اشاره به اجرای مجلس تعزیه شهادت حضرت مسلم (ع) و ماجرای بیعت و بیعت شکنی مردم کوفه افزود: هنر آیینی تعزیه در بصیرت افزایی جامعه نقش مهمی دارد و ما باید شمر و حسین (ع) زمان را بشناسیم و از تاریخ درس بگیریم.

دبیر اجرایی دهمین سوگواره ملی تعزیه ده زیار با بیان اینکه امروز نیز هستند کسانی که با توطئه‌ها و بهانه‌های مختلف به دنبال تعطیلی مجالس اهل بیت (ع) در جامعه هستند خاطرنشان کرد: این افراد خواسته یا ناخواسته در زمین دشمن بازی می‌کنند اما غافل از اینکه حسین (ع) نوری است که هرگز خاموش شدنی نیست.

دهمین سوگواره ملی تعزیه ده زیار با حضور گروه‌های تعزیه از استان‌های اصفهان، تهران، مرکزی، قم، قزوین و کرمان به مدت ۱۳ شب در مسجد مقدس حضرت جوادالائمه (ع) روستای ده زیار تا ۲۲ خرداد در حال برگزاری است.

اجراهای تعزیه ده زیار ۲ بخش دارد که یک بخش استفاده مردمی و بخش دیگر آموزش برای گروه های تعزیه از مناطق دیگر استان و کشور است.

شروع این سوگواره به صورت نظام‌مند به سال ۹۲ بر می‌گردد که به صورت استانی کلید خورد و پس از سه سال برگزاری با گستره استانی، شکل ملی به خود گرفت و اینک نام ده زیار نزد تعزیه خوانان و تعزیه دوستان در کشور غریبه نیست.

روستای ده‌زیار با جمعیت حدود سه هزار نفر در بخش چَترود شهرستان کرمان در فاصله ۳۵ کیلومتری از شمال شهر کرمان قرار دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha