۱۳ خرداد ۱۴۰۲، ۹:۰۳
کد خبرنگار: 2104
کد خبر: 85129931
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی در کردستان

۱۳ خرداد ۱۴۰۲، ۹:۰۳
کد خبر: 85129931
اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی در کردستان

سنندج -ایرنا- مرحله جدید طرح کالابرگ الکترونیک از امروز در کردستان اجرایی می‌شود و بر اساس این طرح، یارانه سه دهک پایین درآمدی، مشروط به استفاده از یارانه برای خرید کالا، ۲۰ درصد افزایش می‌یابد.

به گزارش خبرنگار ایرنا،یک سال از افزایش یارانه نقدی توسط دولت سیزدهم می‌گذرد و حالا قرار است به زودی بسته یارانه‌ها اصلاح شود؛ طرحی که با هدف مهار عوامل ساختاری تورم اجرا می‌شود.

طرح کالابرگ الکترونیکی طرحی است که دولت با هدف حمایت از معیشت خانوارها و حفظ سلامت غذایی افراد به اجرا درآورده و در صورت مدیریت صحیح پیش‌بینی می‌شود که بخش اعظمی از تورم موجود از طریق این طرح کنترل شود.

این طرح که در سال گذشته به شکل آزمایشی در چهار استان هرمزگان، قزوین، گیلان و مرکزی کلید خورد، اکنون به عنوان یک طرح ملی در ۳۱ استان کشور به اجرا درآمده است.

اجرای طرح کالابرگ الکترونیک تکلیف قانونی است و دولت بنا ندارد یارانه نقدی را حذف کند؛ لذا مردم و متقاضیان مختارند که کالابرگ الکترونیکی یا یارانه نقدی را انتخاب و خرید خود را به شکل اعتباری انجام دهند.

بر اساس اعلام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مبلغ پرداخت یارانه برای دهک‌های اول تا سوم ۴۰۰ هزار تومان و دهک‌های چهارم تا نهم، ۳۰۰ هزار تومان است و مردم به عنوان مصرف‌کننده نهایی با استفاده از کارت‌های بانکی و اعتبار یارانه خود می‌توانند یک ماه زودتر از هر فروشگاه یا سوپرمارکتی، کالای مورد نظر خود را با هر عنوان و برندی انتخاب و خریداری کنند.

برای اطلاع از اجرای این طرح در کردستان، پای گفت و گو با "فرزاد پیشکاری"، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان نشستیم که مشروح آن در ادامه می‌آید.

ایرنا: این طرح در مرحله اول برای کدام دهک‌های استان اجرایی می‌شود؟

پیشکاری: در این مرحله و به منظور حمایت از دهک‌های اول تا سوم، یارانه خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی‌ (ره) و سازمان بهزیستی در دهک‌ها اول تا سوم اجرایی می شود و به واسطه آن یارانه این گروه ۲۰ درصد افزایش می‌یابد.

اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی در کردستان

ایرنا: آیا استفاده از کالابرگ اجباری است و مشمولان باید کارت ویژه‌ای برای این منظور تهیه کنند؟

پیشکاری: خیر، در این مرحله همه مشمولان طرح می‌توانند به‌صورت اختیاری از کالابرگ الکترونیکی استفاده کنند.

کارت جدیدی برای‌ کالابرگ الکترونیکی صادر نمی‌شود و همه کارت‌های بانکی به نام سرپرست خانوار در طرح کالابرگ الکترونیک قابل استفاده است و شرط استفاده از افزایش اعتبار کالابرگ نیز خرید بیش از ۷۰ درصد از یارانه (معادل ۳۲۰ هزار تومان به ازای هر نفر) است.

این مرحله از ۱۳ خردادماه سال جاری برای خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی در دهک‌های اول تا سوم اجرایی می‌شود.

ایرنا: چه کالاهایی شامل طرح ملی کالا برگ الکترونیک می‌شود؟

پیشکاری: شیر کم‌چرب بطری، پنیر، تخم‌مرغ، گوشت مرغ، روغن مایع، ماکارونی، برنج ایرانی، لبنیات، قند و شکر، حبوبات و گوشت منجمد گوساله، ۱۱ قلم کالای اساسی در طرح ملّی کالابرگ الکترونیک است.

۶ فروشگاه زنجیره‌ای بزرگ در این طرح مشارکت دارند و در شهرها و روستاهای کوچک نیز برای فروشندگان بارکدخوان نصب می‌شود تا دسترسی مردم و امکان بهره‌مندی عمومی از کالابرگ الکترونیکی فراهم شود.

همه خانوارهای مشمول دریافت یارانه می‌توانند با نصب برنامه شبکه ملی اعتبار «شما» و یا شماره‌گیری #۱۴۶۳*۵۰۰* از باقی‌مانده اعتبار خود مطلع شوند.

ایرنا: درباره اجرای فاز دوم این طرح نیز توضیح دهید.

پیشکاری: سیاست دولت برای کاهش فقر در کشور بوده و اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی فرصتی مناسب برای تحقق این امر مهم است.

تمام کوشش دولت برای تأمین نیازهای مردم است و اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی با عرضه ۱۱کالای اساسی مصرفی در همین راستا است.

اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی در فاز دوم خود در سطح روستاهای استان و برای خدمت رسانی دولت تا دورترین ساکنین روستاهای استان است.

در فاز دوم، همه فروشگاههای عرضه نیازمندی های خوراکی و مصرفی مردم در سطح دهستانها و روستاهای سطح استان را به شبکه ملی اعتبار متصل خواهیم کرد.

استان کردستان با یک میلیون و ۶۰۳ هزار نفر جمعیت، ۱۰ شهرستان، ۳۲ شهر، ۳۱ بخش، ۸۶ دهستان و هزار و ۶۷۷ روستای دارای سکنه دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha