۱۰ خرداد ۱۴۰۲، ۶:۱۲
کد خبرنگار: 1385
کد خبر: 85127329
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

چامسکی: اروپا در نظام تحت سلطه آمریکا افول را تجربه خواهد کرد

تهران- ایرنا- نوام چامسکی فیلسوف و اندیشمند شناخته‌شده آمریکایی هشدار داد که اروپا اگر در نظام تحت سلطه ایالات متحده باقی بماند احتمالا افول و غیرصنعتی شدن را تجربه خواهد کرد.

به گزارش ایرنا، چامسکی در مصاحبه‌ای با اسپوتنیک که چهارشنبه منتشر شد، اظهار کرد: اروپا باید یک تصمیم بزرگ بگیرد: آیا در نظام تحت سلطه آمریکا باقی مانده و احتمالا با افول و حتی بنا به پیش‌بینی برخی، غیرصنعتی شدن مواجه خواهد شد؛ یا اینکه به نحوی مشارکت با شریک طبیعی اقتصادی خود در شرق را در پیش خواهد گرفت که هم منابع معدنی مورد نیاز اروپا را دارد و هم دروازه‌ای به سوی بازار پرسود چین است.

این اندیشمند آمریکایی افزود که پس از جنگ جهانی دوم این سوال به شیوه‌های مختلف پیش روی اروپا قرار گرفته است.

چامسکی در پاسخ به این پرسش که آیا دنیا در آستانه یک نظم نوین جهانی قرار دارد و مناقشه اوکراین تسهیل‌گر تغییرات بزرگ است، اظهار کرد: بحث‌های جنجالی زیادی درباره شکل نظام جهانی در حال ظهور وجود دارد.

وی افزود که یک نظم چندقطبی مبتنی بر سازمان ملل یا یک نظم تک‌قطبی «مبتنی بر قانون» که آمریکا تعیین‌کننده این قوانین باشد، از جمله جایگزین‌هایی هستند که برای نظم فعلی جهانی مطرح شده‌اند.

چامسکی ادامه داد: گزینه اول عمدتا مورد حمایت بخش بزرگی از دنیاست. گزینه بعدی مورد حمایت کشورهای انگلیسی زبان، اروپا، ژاپن و برخی کشورهای دیگر است.

وی اظهار کرد: تهاجم روسیه به اوکراین خوشایندترین موهبت را برای آمریکا ایجاد کرد تا اروپا را به جبهه خود بکشاند و خواسته خود برای ایجاد یک نظم تک‌قطبی مبتنی بر قانون را تقویت کند. ابهامات زیادی درباره اینکه این تنش‌ها چگونه حل می‌شود، وجود دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha