موافقان رای اعتماد به وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش چه گفتند؟

تهران-ایرنا- موافقان رای اعتماد به وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش از سوابق و برنامه های صحرایی دفاع کردند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا،در ادامه جلسه علنی روز سه‌شنبه ۹ خرداد مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی رای اعتماد به وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش، موافقان رای اعتماد از سوابق و برنامه های صحرایی دفاع کردند.

آزاد: برنامه صحرایی برای اجرای سند تحول بنیادین منسجم است

الهام آزاد در موافقت با رای اعتماد به صحرایی گفت: امروز قرار است به وزیر آموزش و پرورش رای دهیم و باید نسبت به  رای خود در پیشگاه خداوند متعال پاسخگو باشیم.

نماینده مردم نایین در مجلس بیان داشت: معتقدم که وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش فردی توانمند، متخصص و متعهد است و این مسیر را پله پله طی کرده تا به این جایگاه رسیده است امیدواریم همه ما با رای راسخ بتوانیم سکان آموزش و پرورش را به وی بسپاریم.

عضو کمیسیون اصل ۹۰ قانون اساسی با اشاره به مطالبات رهبر انقلاب در تحقق کامل سند تحول بنیادین آموزش و پرورش بیان داشت: مدرسه مهمترین سنگر انقلاب اسلامی است که اگر امروز به داد آن نرسیم، فردا دیر خواهد شد.

وی با توجه به نقشه دشمن برای تعطیلی مدارس در کشور اظهار داشت: نیازمند مدیری شجاع و کاردان هستیم که در عین احیاء مدارس کشور و مقابله با پروژه تعطیل سازی مدارس به صورت جدی سند تحول بنیادین را اجرا کند و اجرای این سند با کارهای نمایشی و تبلیغاتی امکان پذیر نیست. 

آزاد تحول را نیازمند وزیری دانست که برنامه نوآورانه داشته باشد و افزود: وزیر آموزش و پرورش باید از توان راهبری و مدیریتی عالی برای اجرای این برنامه راهبردی برخوردار باشد و برای گرفتن تصمیمات دشوار و تحولی شجاعت به خرج دهد. 

وی خطاب به نمایندگان گفت: با قاطعیت عرض می کنم در طول همه این سال ها هیچ کدام از وزیران پیشنهادی آموزش و پرورش چنین برنامه منسجمی برای اجرای سند بنیادین ارائه نکرده اند.

نماینده مردم نایین در مجلس تصریح کرد: مهمترین ویژگی برنامه صحرایی در اجرای سند تحول بنیادین این است که تمام برنامه های وی مستند به سند تحول است.

عضو کمیسیون  اصل ۹۰ قانون اساسی مجلس بیان داشت: در برنامه صحرایی الگوی مدرسه در سند تحول  دیده است  و این برنامه بارقه ای امید رابرای تحول درآموزش و پرورش زنده می کند.

دهنوی: وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش نقشه راه خوبی برای اداره وزارتخانه دارد

محسن دهنوی در جلسه رای اعتماد وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش گفت: نکته اول در مورد صحرایی این است که شناخت وی از فضای وزارتخانه شناخت خوبی است. او کسی است که کار معلمی را از مناطق کوچک و محروم شروع کرده‌ و تا بالاترین سطوح در وزارت آموزش و پرورش مسئولیت گرفته‌ است. بنابراین وقتی می‌گوییم تجربه و شناخت از فضا مهم است وی این تجربه را در همه سطوح دارد.

نماینده مردم تهران در مجلس اظهار داشت: نکته دوم جوان بودن صحرایی است. ما جوان بودن را یک امتیاز تلقی می‌کنیم. وزیر پیشنهادی در کنار تجربه بالا، دارای امتیاز جوان بودن و پرتلاش بودن و پرانرژی بودن است.

وی ادامه داد: در جلساتی که ما چند روز گذشته در مجلس با صحرایی داشتیم شناخت وی از فضا و نقشه راهی که برای حل مسائل آموزش و پرورش تدوین کرده است نقشه راه خوبی بوده است.

دهنوی گفت: امروز آموزش و پرورش ما با مشکلات متعددی مواجه است که مربوط به یکی دو ماه و یک سال و دو سال اخیر نیست. بلکه سالها است که این وزارتخانه با مسائلی از جنس عدم ثبات مدیریت، عدم توجه کافی دولت‌ها، عدم توجه کافی به مسائل معیشتی و پشتیبانی معلمان و سایر مشکلاتی که شما بهتر از من می‌دانید، مواجه است.

وی تاکید کرد: امروز آموزش و پرورش و جامعه دانش‌آموزی به ویژه در حوزه پرورش، تربیت و در حوزه مسائل فرهنگی حالش خوب نیست و اینها مسئولیت صحرایی را سنگین‌تر می‌کند.

دهنوی تاکید کرد: برادر خوب و مومن من آقای خضریان که بنده وی را قبول دارم و به وی علاقه دارم چند نکته در مخالفت گفت که لازم می‌دانم در این ارتباط به یکی دو نکته اشاره کنم و توضیحاتی بدهم.

وی افزود: نکته اول اینکه عنوان کردند که صحرایی در این چند ماه درگیر رایزنی بوده است. بنده به عنوان عضو هیات رئیسه مجلس که تقریبا به‌طور دائم در مجلس حضور دارم این را عرض می‌کنم که تا قبل از اینکه صحرایی به عنوان وزیر به مجلس معرفی شوند بنده یک بار وی را در مجلس و در راهروهای مجلس ندیدم.

وی ادامه داد: اگر کسی از شما سراغ دارد که وی قبل از معرفی به عنوان گزینه به مجلس جلسه‌ای برای لابی گذاشته به من بگوید زیرا من اطلاعی از این موضوع ندارم ضمن اینکه فرد کم‌اطلاعی در مجلس نیستم. بنابراین اگر می‌خواهیم به صحرایی انتقاد کنیم، انتقادی کنیم که از مدار انصاف خارج نشویم که البته من برادر عزیزمان را فرد منصفی می‌دانم.

دهنوی در خصوص برخی شایعات مبنی بر اینکه صحرایی، جانبازی را برکنار کرده‌ است،گفت: من اتفاقا روز گذشته جلسه‌ای را با وی داشتم،مطرح کردم که یکی از شبهاتی که درباره شما مطرح می شود این است که جایی نقل شده که شما فرزند شهید هستید. وی گفت؛ البته فرزند شهید بودن افتخار است اما پدرم من بیش از ۸ سال، یعنی ۶ ماه اضافه‌تر از ۸ سال در منطقه عملیاتی بوده، سابقه جبهه دارد و جانباز شیمیایی ۳۵ درصد بود و سال گذشته به رحمت خدا رفته است.

وی افزود: بنابراین کسی که خودش فرزند جانباز است و سابقه جبهه و جنگ دارد،نمی تواند با جبهه و جنگ و فرهنگ ایثار و شهادت زاویه داشته باشد.

دهنوی خطاب به صحرایی گفت: پشت این تریبون که متعلق به ملت است عرض می‌کنم با توجه به مشکلات عدیده‌ای که وزارتخانه به ویژه در حوزه فرهنگ و پرورش و تربیت دارد که قرار است نسل آینده کشور را تربیت کند، امروز علاوه بر اینکه به شما اعتماد می دهیم، در کنار شما کمک خواهیم کرد که مشکلات معلمان به ویژه مسائل معیشتی، تربیتی، پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش را حل کنید.

عضو هیات رئیسه مجلس بیان کرد: نکته آخر اینکه سوم خرداد همه با هم خدمت مقام معظم رهبری بودیم. آقا مجددا مدال انقلابی‌ بودن را به این مجلس اعطا فرمودند و ما را مفتخر به انقلابی بودن کردند. حضرت آقا نسبت به پرهیز از سختگیری‌های غیرلازم در مورد وزرای معرفی شده به مجلس توصیه کردند. آموزش و پرورش وزارتخانه مهمی است هر روزی که وزیر نداشته باشد و با سرپرست اداره شود ضربه به چندین میلیون دانش‌آموز و معلم و خانواده ایرانی محسوب می‌شود.

دهنوی خاطرنشان کرد: البته ما نمی‌خواهیم از استانداردهایمان کوتاه بیاییم و معتقدیم صحرایی استانداردها، شرایط و صلاحیت لازم را دارد اما توصیه ما این است که از سختگیری غیرضروری بپرهیزیم و بگذاریم این وزارتخانه صاحب وزیر شود و آموزش و پرورش را کمک کنیم.

وی عنوان کرد: صحرایی نشان داده درک درستی از مسائل اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی دارد لذا از آقای مخبر تقاضا می‌کنم به ویژه در مسائل بودجه و پشتیبانی در کنار مجلس کمک کند که آموزش و پرورش از این وضعیت خارج شود و به روزهای خوب خود برسد تقاضای من است که همه با هم به رای اعتماد صحرایی، رای موافق بدهیم.

روح‌الامینی: معدل صحرایی نسبت دیگر افراد معرفی شده بالاتر است

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در موافقت با وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش بیان داشت: آموزش و پرورش به وزیری نیاز دارد که پیگیر مسائل بر زمین مانده این حوزه باشد و حق و حقوق معلمان و دانش آموزان را در کنار هم ببیند. 
عبدالحسین روح الامینی نجف آبادی در مجلس گفت: فرصت کمی به صحرایی برای ارائه برنامه‌ها داده شد و وی امکان دفاع از برنامه‌های خود را نداشت اما در همین فرصت کم دریافتیم معدل وی نسبت به معدل وزرای معرفی شده پیش از وی در دولت بالاتر است.

نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: وزیر آموزش و پرورش باید وزیری شجاع، با استعداد و توانمند در استفاده از ظرفیت‌های ذاتی آموزش و پرورش باشد که بتواند حقوق دانش‌آموزان و معلمان را در کنار هم ببیند و از آن استفاده کند و صحرایی نمره بالایی نسبت به سایر وزرای کابینه دریافت می‌کند.

وی ادامه داد: کسی که از روستا و مدرسه عشایری شروع کرده و قومیت، زبان و گرایش برایش تفاوتی ندارد و بیانیه شب گذشته انجمن اسلامی معلمان که یک تشکل اصلاح طلب است و نسبت‌های ناروایی که به وی دادند برایمان مشخص کرد که یک تشکیلاتی که فاصله با امام(ره) و انقلاب دارد، چگونه در مورد وی اظهارنظر منفی می‌کند، چرا که وی در دوران مسئولیتش با جریان‌های مختلف همواره در راه انقلاب و امام ایستادگی کرده و از اصول کوتاه نیامده و اهل زد و بند نیست.

روح‌الامینی با اشاره به سند تحول بنیادین آموزش و پرورش گفت: توجه به این سند متعالی در برنامه‌های وی یک نکته مثبت است که در همین مدت کوتاه سرپرستی آموزش و پرورش نیز نشان داد که بسیاری از کارهای بر زمین مانده را انجام داده‌ و پیگیری خوبی نسبت به حقوق معلمان داشته است و با کسی در پی حقوق آنها تعارفی ندارد و با بالادستی بر سر حقوق معلمان مماشات نمی‌کند. همچنین توجه ویژه به دانشگاه فرهنگیان از رئوس برنامه‌های وی است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به انتظارات خود از وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش افزود: انتظار داریم شایسته سالاری و تغییرات در تیم مدیریت را مورد توجه قرار دهند، چرا که وزیر آموزش و پرورش قبلی را تیم ضعیف مدیریتی دچار مشکل کرد، همچنین با توجه به اینکه در آستانه تدوین برنامه هفتم توسعه هستیم، فرصت تدوین برنامه با تغییر وزیر آموزش و پرورش را به فال نیک می‌گیریم و امید است در این مسیر تحولات خوبی شکل بگیرد چرا که یکی از سرفصل‌های مهم برنامه موضوع آموزش و پرورش است.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم یادآورشد: سهم آموزش و پرورش از درآمدهای مالیاتی و مالیات بر ارزش افزوده یکی از موضوعاتی است که می‌تواند به اقتصاد آموزش و پرورش کمک کند، همچنین تقویت اقتصاد این وزارتخانه و برچیده شدن مافیای کنکور و کوتاه شدن دست پولدارها و تدوین نظام رفاهی برای معلمان و تبدیل به احسن کردن و مولدسازی املاک آموزش و پرورش به نفع معلمان و همچنین اصلاح شرایط صندوق ذخیره فرهنگیان و توجه به مطالبات جدی بدنه آموزش و پرورش از مطالبات مهم ما از وزیر پیشنهادی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha