پاشینیان نتیجه مذاکرات اخیر درباره قره‌باغ و گذرگاه لاچین را رضایت‌بخش ندانست

تهران- ایرنا- "نیکول پاشینیان" نخست‌وزیر ارمنستان نشست سه‌جانبه با مسکو بر سر وضعیت انسانی قره‌باغ و بسته شدن گذرگاه لاچین را رضایت بخش ندانست.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از آرمن پرس، نخست وزیر ارمنستان امروز دوشنبه از جمله موضوعات مورد بحث هفته گذشته در مذاکرات سه جانبه با روسیه و جمهوری آذربایجان را وضعیت انسانی در قره باغ کوهستانی و بسته شدن غیرقانونی گذرگاه لاچین اعلام کرد.

پاشینیان افزود که ایروان این موضوعات را در نشست دو جانبه با مسکو نیز در میان گذاشته، اما نتایج آن رضایت بخش نیست.

نخست وزیر ارمنستان که این اظهارات را در جلسه کمیته مشترک پارلمان بر زبان می آورد، وضعیت نظامی-سیاسی را در منطقه همچنان متشنج خواند.

وی در ادامه اضافه کرد: من یک فرصت برای صحبت در مورد بسته شدن گذرگاه لاچین داشتم که این امر دقیقا در مقابل و با حضور نیروهای حافظ صلح روسیه صورت گرفت. پاشینیان سپس خاطرنشان کرد که همچنان به گفت‌وگوهای خود از جمله مذاکره با شرکای روسی در جهت حل این وضعیت ادامه خواهد داد.

نخست‌وزیر ارمنستان هفته گذشته و پیش از نشست سه جانبه با روسیه و باکو، ضمن ابراز امیدواری برای شتاب گرفتن روند حصول معاهده صلح با جمهوری آذربایجان اعلام کرد که ایروان آماده به رسمیت شناختن تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان به مساحت ۸۶ هزار و ۶۰۰ کیلومتر مربع شامل منطقه قره‌باغ است اما حقوق و امنیت ارمنی‌های ساکن این منطقه باید از طریق گفت وگو تامین شود.

گذرگاه لاچین تنها جاده ارتباطی است که قره باغ را به ارمنستان و سایر نقاط جهان متصل می کند، اما این مسیر از تاریخ ۱۲ دسامبر ۲۰۲۲ (آذر ۱۴۰۱) توسط جمهوری آذربایجان مسدود شده است. باکو تاکنون نسبت به دستور دیوان بین المللی دادگستری (ICJ) در ۲۲ فوریه ۲۰۲۳ (بهمن ۱۴۰۱) مبنی بر بازگشایی این مسیر بی اعتنا بوده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha