وزیر راه: تکمیل راه آهن چابهار- سرخس مهمترین طرح گذرگاهی کشور است

گناباد-ایرنا- وزیر راه و شهرسازی گفت: تکمیل زنجیره های گذرگاهی (کریدوری) در کشور مورد تاکید رهبر معظم انقلاب است و تکمیل گذرگاه ریلی چابهار در سیستان و بلوچستان- سرخس در خراسان رضوی مهمترین طرح در حوزه تکمیل گذرگاه های کشور است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، مهرداد بذرپاش روز پنجشنبه در آیین آغاز به کار فرودگاه گناباد افزود: خط گذرگاه ریلی جنوب -شمال که از چابهار به سرخس ختم می شود یکی از نقاط عطف توسعه منطقه و خراسان رضوی خواهد بود.

وی ادامه داد: در سفر کاری به امارات متحده عربی متوجه شدم که همسایگان و سرمایه گذاران منتظر تکمیل گذرگاههای ریلی ایران هستند.

راه آهن چابهار – سرخس به طول ۱۳۵۰ کیلومتر در قالب ۲ قطعه خط ریلی چابهار- زاهدان و زاهدان – سرخس در حال اجراست، دومین اقدام در طرح جهش کریدور ترانزیتی شمال-جنوب، تکمیل راه آهن چابهار-زاهدان است که طی سال گذشته قطعه زاهدان- خاش به بهره برداری رسید و امید است قطعه خاش-چابهار تا پایان سال جاری به بهره برداری برسد و بندر شهید بهشتی چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی کشور به شبکه ریلی متصل شود.

راه آهن چابهار- زاهدان تاکنون بیش از ۶۰ درصد پیشرفت داشته و براساس پیش بینی های سال گذشته اعتبار مورد نیاز برای تکمیل این خط بالغ بر ۵۰۰ میلیون دلار است.

راه آهن زاهدان- سرخس که در امتداد محور چابهار- زاهدان است، تنها بندر اقیانوسی منطقه را به اصلی‌ترین مرز ترانزیت ریلی کشور یعنی سرخس متصل می‌سازد و ترکمنستان و چهار کشور دیگر آسیای مرکزی را از طریق خطوط ریلی به اقیانوس هند متصل می کند.

مسئله اصلی این طرح زیرساختی، نیز تامین اعتبارات لازم است که بالغ بر ۱.۵ میلیارد دلار برآورد می‌شود. پیش بینی می‌شود در صورت تامین ضربتی منابع محور چابهار-زاهدان-سرخس، این محور تا پایان دولت سیزدهم به بهره برداری برسد.

وزیر راه: تکمیل راه آهن چابهار- سرخس مهمترین طرح گذرگاهی کشور است

وزیر راه وشهرسازی در ادامه گفت: اگر بگوییم موقعیت جغرافیایی و سیاسی ما بیش از نفت یا حداقل معادل نفت برای ایران درآمد خواهد داشت کلامی به گزاف نگفته ایم لذا یکی از اولویتهای اصلی دولت همین توسعه خطوط ترانزیت و گذرگاههای تجاری از مسیر ایران است.

بذرپاش افزود: یکی از مقامات خارجی نقشه راه ابریشم قدیم را آورده بود و می گفت "خداوند خواسته یک بار دیگر راه ابریشم را برای شما زنده کند"، این عقیده درست است و این فرصتی برای شکوفایی تجارت بین المللی در ایران است.

وی به عزم وزارت راه و شهرسازی برای تکمیل زیرساختهای حمل و نقلی خراسان رضوی اشاره و اضافه کرد: آغاز به کار فرودگاه گناباد و اتصال آن به گذرگاه ریلی چابهار - مشهد- سرخس، نقطه عطفی برای توسعه منطقه است.

وزیر راه و شهرسازی گفت: نمی توان حرف از رشد و شکوفایی زد اما به موازات آن زیر ساختهای حمل و نقلی را فراهم نکرد و احداث فرودگاه گناباد یکی از همان زیرساختهای توسعه در منطقه است.

آیین افتتاح فرودگاه منطقه ای شهدای گناباد با حضور افزون بر ۴۰۰ نفر از مسوولان کشوری و استانی شامل رییس مجلس شورای اسلامی، وزیر راه و شهرسازی، مدیر عامل شرکت فرودگاههای کشور و سازمان هواپیمایی، سرکنسولهای کشورهای افغانستان، پاکستان، ترکمنستان و ترکیه در مشهد و مسوولان شهرستانهای همجوار امروز برگزار شد.

فرودگاه گناباد به عنوان سومین فرودگاه مسافری استان خراسان رضوی تا فرودگاه مشهد ۲۷۰ کیلومتر، تا فرودگاه سبزوار ۳۰۰ کیلومتر و تا فرودگاه بیرجند ۲۱۸ کیلومتر فاصله دارد.

مرکز شهرستان گناباد در فاصله ۲۸۷ کیلومتری جنوب مشهد واقع است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha