آب رودخانه هیرمند بنابر تصاویر ماهواره‌ای در سد کمال‌خان نگهداری می‌شود

تهران- ایرنا- رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: برخلاف آنچه دولت افغانستان اعلام کرد تصاویر ماهواره‌ای ماهواره خیام و دیگر ماهواره‌ها نشان داد که آب رودخانه هیرمند در سدهایی مانند سد کمال‌خان نگهداری می‌شود تا به خاک ایران نرسد.

حسینعلی شهریاری در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی ایرنا با اشاره به حقابه ایران از رودخانه هیرمند گفت: امروز جمهوری اسلامی ایران از توانایی‌های قابل توجهی در حوزه ماهواره‌ها برخوردار است و افغانستان نمی‌تواند با صدور بیانیه واقعیت را کتمان کند.

وی ادامه داد: طبق قراردادی که در سال ۱۳۵۱ بین ایران و افغانستان منعقد شده افغانستان باید حقابه ایران را به رسمیت بشناسد و آن را اجرایی کند.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی افزود: متاسفانه در سال‌های متمادی افغانستان این حق ملت ایران را نادیده گرفته و حقابه ملت ایران از رودخانه هیرمند را نداده است.

شهریاری با اشاره به مواضع اخیر رئیس جمهور درباره حقابه ایران از این رودخانه اظهار داشت: مواضع آیت‌الله رئیسی در مورد حقابه ایران از رودخانه هیرمند بسیار خوب و قابل تقدیر و حمایت است و باید در ادامه مسیر همین مواضع و رفتار ما مقتدرانه ادامه پیدا کند تا ملت ایران به حق خود از این مسئله برسد.

تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد آب رودخانه هیرمند در سد کمال‌خان نگهداری می‌شود

وی خاطرنشان کرد: برخلاف آنچه دولت افغانستان اعلام کرد تصاویر ماهواره‌ای ماهواره خیام و دیگر ماهواره‌ها نشان داد که آب رودخانه هیرمند در سدهایی مانند سد کمال‌خان نگهداری می‌شود تا به خاک ایران نرسد.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: امروز جمهوری اسلامی ایران از توانایی‌های قابل توجهی در حوزه ماهواره‌های و فضایی برخوردار است و شرایط به گونه‌ای نیست که دولت افغانستان بتواند با صدور اینگونه بیانیه‌ها واقعیت را کتمان کند.

شهریاری اظهار داشت: علاوه بر سدسازی‌های قبل همچون سد کمال‌خان روی رودخانه هیرمند به تازگی نیز دولت افغانستان اقدام به سدسازی روی فرارود کرده تا جلوی انتقال آب آن را به ایران بگیرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha