هشدار جدی استاندار سمنان درباره وضعیت کم‌آبی در تابستان امسال

سمنان- ایرنا- استاندار سمنان با اشاره به اینکه کم‌آبی جزو سه چالش اساسی در استان سمنان است، تاکید کرد: اگر برای تامین آب استان فکر اساسی نشود، تابستان امسال استان با مشکل جدی کم‌آبی مواجه می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، سید محمدرضا هاشمی روز چهارشنبه در نشست شورای اداری استان سمنان با حضور رییس سازمان بازرسی در سالن یادگام امام(ره) استانداری افزود: در جنوب سمنان در گذشته با ۴۵ متر حفاری دسترسی به آب میسر بود، اما اکنون ۳۸۰ متر باید حفاری شود، از سوی دیگر، ورودی آب چشمه روزیه منبع تامین آب چند شهر استان سمنان از یکهزار و ۱۰۰ لیتر بر ثانیه به ۲۶۰ لیتر بر ثانیه کاهش یافته است.

عبور سمنان از وضعیت قرمز در شاخص جمعیت

وی با بیان اینکه استان سمنان در زمینه کالای اساسی و امنیت مشکلی ندارد، افزود: استان سمنان از لحاظ نرخ رشد جمعیت از وضعیت قرمز به سیاه تغییر کرده است و شرایط بحرانی دارد.

استاندار سمنان گفت: استان سمنان با ثبت ۶هزار تولد در سال گذشته پایین ترین نرخ زادآوری در کشور از آن خود کرد و اکنون نرخ رشد جمعیت دراستان سمنان به وضعت سیاه رسیده است. سال گذشته یک میلیون تولد در کشور ثبت شد که ۶ هزار تولد در استان سمنان بود و استان سمنان از لحاظ نرخ جوانی جمعیت وضعیت مطلوبی ندارد و جمعیت رو به سالمندی پیش می رود.

استاندار سمنان گفت: ۶۵۰ کیلومتر از مسیر زائران امام رضا(ع) در استان سمنان قرار دارد و آمار بالای تصادفات چالش دوم استان است و انتظار می‌رود تامین اعتبار ملی برای رفع نقاط حادثه خیز استان مورد توجه باشد.

سمنان جزو استان‌های برتر کشور در شاخص‌های مهم اقتصادی

وی ادامه داد: سمنان از لحاظ شاخص‌های مختلف اقتصادی مانند رشد اقتصادی، تحقق شعار سال ۱۴۰۱ و نرخ اشتغالزایی و تهعد اشتغال جزو استان‌های برتر کشور است و میانگین نرخ سواد نیز در این استان از میانگین کشوری بالاتر است.

وی بیان کرد: بصیرت و همراهی مردم فهیم و تلاش اعضای شورای تامین استان سمنان موجب شد سمنان جزو استان‌های آرام در اغتشاشات سال گذشته باشد.

هاشمی تصریح کرد: استان سمنان به نسبت جمعیت شهدای زیادی را در آبیاری نهال انقلاب اسلامی تقدیم کرد و سمنان در این زمینه نیز جزو سه استان دارای بیشترین تعداد شهید است.

وی یادآور شد: ستاد احیای واحدهای راکد ایده‌ای از استان سمنان است که به وسیله وزیر کشور ارایه این طرح به دیگر استان‌ها ابلاغ شد.

هشدار جدی استاندار سمنان درباره وضعیت کم‌آبی در تابستان امسال

احیای واحدهای راکد به ۸۵ واحد افزایش یافت

استاندار سمنان با اشاره به اجرای طرح یکشنبه‌های صنعتی در این استان برای بررسی مشکلات واحدهای تولیدی در گفت: طبق بررسی‌ها یکهزار و ۷۲۰ واحد صنعتی در استان سمنان وجود دارد و ۱۸۴ واحد صنعتی ۱۰۰ درصد راکد در ابتدای روی کارآمدن دولت سیزدهم در استان سمنان وجود داشت که اکنون با همراهی بخش‌های مختلف ۸۵ واحد راکد دوباره به چرخه تولید بازگشت.

وی افزود: طی ۲۰ ماهه گذشته حتی یک واحد صنعتی در استان سمنان با همراهی بخش‌های مختلف تعطیل نشد و حتی ۲ هزار و ۳۰۰ نفر با احیای واحدهای تولیدی استان سمنان مشغول به کار شدند.

هاشمی یادآور شد: نرخ بیکاری در استان سمنان بعد از ۱۸ سال به زیر ۶ درصد کاهش یافت و این نتیجه همراهی بخش‌های مختلف در زمینه اشتغالزایی است.

سمنان آماده ایجاد اشتغال کارگری برای ۲۰ هزار نفر است

استاندار سمنان گفت: واحدهای تولیدی استان سمنان ۲۰ هزار نیروی کارگری کمبود دارند و استان سمنان پذیرای افراد جویای کار در این بخش است.

وی اظهار کرد: طبق گزارش‌ها استان سمنان سال گذشته در زمینه تحقق شعار سال توسعه و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان رتبه دوم کشور را از آن خود کرد. در ابتدای سال گذشته شمار واحدهای دانش بنیان در استان سمنان ۷۰ واحد بود و اکنون با تلاش بخش مختلف شمار واحدهای دانش بنیان به ۱۴۰ واحد افزایش یافت.

هاشمی افزود: استان سمنان هشت دهم جمعیت کشور را تشکیل می‌دهد، اما در زمینه پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی در نیمه دوم سال گذشته ۲۰ و ۲ دهم درصد تسهیلات کشور را جذب کرد و استان سمنان از لحاظ شاخص رشد اقتصادی نیز جزو سه استان برتر کشور است.

استاندار سمنان یادآور شد: بنده به همراه مدیران کل دستگاه‌های اجرایی در قالب کاروان دیدار مردمی از ۳۲۰ روستا سرکشی کردم و نتیجه دیدار چهره به چهره ۵۳۰ مصوبه داشت.

الگوگیری از آموزه‌های آزادسازی خرمشهر با انسجام و وحدت

فرمانده سپاه حضرت قائم (عج) استان سمنان در این نشست گفت: مهم ترین ظرفیت استان، نیروی انسانی توانمندی است که از دوران دفاع مقدس تا به امروز وجود دارد.

سردار حمید دامغانی تاکید کرد: فرمول مقابله با دشمن و پیشرفت انقلاب به سمت اهداف و آرمان‌ها، عمل به ویژگی های آزادسازی خرمشهر و عملیات بیت المقدس است و ماندگارترین، اساسی ترین و برجسته ترین عملیات دوران دفاع مقدس، عملیات بیت المقدس است.

وی افزود: یکی از ویژگی های اصلی و بارز عملیات بیت المقدس در حوزه تاکتیکی، وحدت و انسجام بین نیروهای مسلح بود. هرجا که مردم به صورت حداکثری در صحنه حضور پیدا کنند و نقش آفرینی کنند، نصرت الهی نازل می شود.

فرمانده سپاه استان سمنان گفت: از مباحث، موارد، دستاوردها، ارزش‌ها، مولفه‌ها و موفقیت‌های مرتبط با عملیات بیت المقدس و آزادسازی خرمشهر می توانیم امروز به بهترین شکل ممکن برای پیشبرد امور استفاده کنیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha