میراث فرهنگی متضمن توسعه هویت مند کشور است

تبریز-ایرنا- معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی گفت: میراث فرهنگی متضمن توسعه هویت مند کشور است که باید به صورت جدی مورد توجه قرار بگیرد.

وحید نواداد روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، افزود: هر چند توسعه پایدار چند دهه است که وارد ادبیات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی کشور شده است، اما لازمه تحقق درست و منطقی این امر توجه ویژه به مباحث هویتی و فرهنگی ملت ها است.

وی شناسایی، نگهداری و انجام تحقیق و پژوهش های مختلف پیرامون آثار و ابنیه های باستانی را از جمله رسالت ها و ماموریت های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بیان و اظهار کرد: بر همین اساس می توان با عمل به این سه رسالت مهم نسبت به حفظ و احیای آثاری هویتی کشور و استان همت گمارد.

نواداد با اشاره به شعار روز جهانی موزه ها تحت عنوان "موزه ها، پایداری و حال خوب" که توسط سازمان جهانی یونسکو انتخاب شده است، یادآور شد: در ایران اسلامی نیز هفته میراث فرهنگی با عنوان " میراث فرهنگی، هویت ملی و نشاط اجتماعی" نامگذاری شده است که در این راستا برنامه ها و نمایشگاه های مختلف در آذربایجان شرقی تدارک و پیش بینی شده است.

وی با تاکید بر اینکه باید هویت ملی مردم ایران زمین در قالب میراث فرهنگی بر پایه ایرانی- اسلامی به آنها ارایه شود، نقش نهادهای فرهنگی، اجتماعی و خدماتی در این زمینه را بسیار مهم خواند و با بیان اینکه هویت بخشی به جامعه تنها از طریق میراث فرهنگی ممکن نیست، خواستار همکاری و مساعدت سایر دستگاه های اجرایی و خدماتی و نیز رسانه های گروهی شد.

نواداد یکی از چالش های مهم حوزه میراث فرهنگی را ضعف در اطلاع رسانی و معرفی آثار و ابنیه های تاریخی دانست و ادامه داد: همکاری های تنگاتنگ و نزدیک بین میراث فرهنگی و رسانه های گروهی می تواند در توسعه فرهنگی کشور و نیز هویت بخشی به جامعه تاثیرگذار باشد.

وی بهره مندی از ظرفیت رسانه ای را یکی از اولویت ها و شاخص های برنامه های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی اعلام و اضافه کرد: بر همین اساس برگزاری تورهای رسانه ای به منظور آشنایی اصحاب رسانه با آثار و محوطه های تاریخی استان در تمام شهرستان ها برنامه ریزی شده است.

نواداد برگزاری نشست های تخصصی موزه داران، افتتاح چند مرحله از مرمت بازار تاریخی تبریز، برگزاری تور آشنایی دانشجویان خارجی دانشگاه های تبریز و آزاد اسلامی، رژه خودروهای کلاسیک در تبریز و بازدید از مسجد کبود، کوه پیمایی در قلعه های تاریخی استان از جمله بابک و ضحاک، نشست تخصصی موزه گردانی دانشگاه علوم پزشکی تبریز، اجرای موزه سیار سفیران صلح ویژه کودکان و نوجوانان، برپایی نمایشگاه پروژه های مرمتی آثار تاریخی در دانشگاه ازاد اسلامی تبریز، نشست تخصصی چالش های بازار تبریز در دانشگاه هنر اسلامی، دورهمی بررسی کروکی بازار تاریخی تبریز با مشارکت دانشگاه ها، برگزاری تور باستان شناسی ویژه کودکان و نوجوانان، همایش باستان شناسی در شهرستان ملکان و برگزاری کارگاه های آموزشی در موزه های استان را از جمله برنامه های هفته میراث فرهنگی در آذربایجان شرقی برشمرد.

به گفته وی توجه به رده سنی کودک و نوجوان برای هویت مندی آینده جامعه را یکی از رئوس مهم برنامه های هفته میراث فرهنگی در استان بیان کرد و گفت: بر همین اساس کارگاهی با عنوان " آب را گل نکنیم" برگزار شد و طرحی با عنوان "همیار موزه" برای کودکان و دانش آموزان مدارس تبریز با همکاری آموزش و پرورش استان برای اولین بار در کشور را شروع کرده ایم که هدف اصلی آن آشنایی نسل جدید با موضوعات فرهنگی و هویتی است.

وی یکی از برنامه های مهم میراث فرهنگی آذربایجان شرقی در سالجاری را تعادل بخشی به فعالیت های مرمتی و بازسازی اعلام و اظهار کرد: بر همین اساس تلاش می کنیم کیفیت بخشی به موزه ها و محوطه های تاریخی استان در تمام شهرها و بخش ها را تعادل بخشیده و تسریع کنیم.

نواداد گفت: آموزش نوجوانان منتخب توسط میراث فرهنگی و اعطای نشان همیار به آنها در قالب طرح فوق صورت می گیرد تا انها به عنوان راهنمای میراث فرهنگی و گردشگری برای بازدید سایر دانش آموزان مدارس مورد استفاده قرار بگیرند.

وی یکی از برنامه های مهم میراث فرهنگی آذربایجان شرقی در سالجاری را تعادل بخشی به فعالیت های مرمتی و بازسازی اعلام و اظهار کرد: بر همین اساس تلاش می کنیم کیفیت بخشی به موزه ها و محوطه های تاریخی استان در تمام شهرها و بخش ها را تعادل بخشیده و تسریع کنیم.

معاون میراث فرهنگی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی با بیان اینکه حفاظت و حراست دقیق از محوطه های باستانی و تاریخی مهمترین و اصلی ترین ماموریت این مجموعه است، گفت: بر همین مبنا مسئولیت مدیران، مسئولان و مردم در انتقال این ذخیره های بسیار گران سنگ تاریخی به نسل های آینده بسیار سنگین است.

نواداد اعمال قوانین محدودکننده را یکی از الزامات مهم حفاظت از اثار و ابنیه های تاریخی برشمرد و افزود: باید توجه داشت که چنین قوانینی لازم است و باید در محدوده های تاریخی برای نگهداشت مناسب محوطه ها، اجرایی شود تا از چپاول و غارت اراضی تاریخی و آثار نهفته در دل خاک به خوبی حراست شود.

هفته میراث فرهنگی ۱۴۰۲ به صورت رسمی از ۲۸ اردیبهشت تا سوم خرداد برگزار می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha